Zvířecí kůže v interiéru: Dopřejte si trochu luxusu

Tuesday 15. December 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Zvířecí kůže nejsou pouze symbolem luxusu. Vyniknou v každém interiéru, protože z nich vyzařuje útulnost a teplo domova. Nemusí být ani pravé. Vysoce kvalitní imitace zvířecí kůže a kožešiny vypadají k nerozeznání od pravých a poslouží stejně dobře. 

 

Nemáme na mysli kožené pohovky, kde se pravá i umělá kůže používá nejčastěji. Jde nám čistě o doplňky v podobě samostatných krásných zvířecích kožešin a kůži, které mohou nahradit tradiční bytový textil běžně používaná v domácnostech, jako jsou kusové koberce, deky, přehozy či polštáře. Navíc získáte netradiční a výjimečný interiér.

 

Nejčastěji jsou v interiéru vidět příjemně huňaté ovčí kožešiny.

Slaďte interiér s kůží. Nebo naopak

Bytoví designéři mají zpravidla velmi kladný vztah ke kůži a ke kožešinám. Vypadají krásně, zapadnou do každého interiéru, dodají pocit tepla a navíc se dobře udržují. To platí zejména pro opracovanou hladkou kůži používanou na sedacích soupravách. Zvířecí kůže se však dá použít také samostatně.

 

Zvířecí kůže patří k nadčasovým kouskům, které budou trendy v každé době, ať už se o nich píše či nikoliv. Je nezbytné sladit kůži s barevným laděním interiéru, aby byl výsledný dojem harmonický. Je jedno, zda interiér přizpůsobíte kůži nebo do interiéru vyberete podobně zbarvenou kůži. 

 

Toto pravidlo platí zejména pro výrazné a exotické zvířecí vzory. Budete-li do bytu pořizovat další doplňky, vždy si vzpomeňte na svou “kůži”. S jednobarevnou kůží je to přece jen o dost snazší, k té s hodí i barevně výstřední prvek, například modré, zelené či žluté sofa.

 

Velmi zajímavě budou v interiéru působit kůže exotických zvířat. Nezapomeňte tomu však přizpůsobit zbytek doplňků.

Kam s kůží? Na podlahu i na pohovku

Klasiku mezi interiérovými kožešinami představují chlupaté ovčí kožešiny. K mání jsou pravé i umělé ovčí kožešiny a poměrně oblíbené jsou různě barevné variace. Barvy mohou být použité přirozené, ale také extravagantní (např. růžová). Vedle ovčích kůží roste zájem také o luxusní hovězí kůže, které se hodí zejména na podlahu.

Kam s ovčí kůží? 

Ovčí kožešiny se hodí zejména na sedací soupravy nebo jako menší přehoz přes postel do ložnice. Položit ji můžete samozřejmě jen tak na podlahu v interiéru. Nejlépe vynikne poblíže pohovky, křesla nebo vedle postel. A to jak z praktického, tak i na estetického hlediska. Není nic příjemnějšího než zabořit chodidla po ránu rovnou do měkké ovčí kůže

 

Menší kusy chlupaté a měkké kožešiny lze přehodit také přes jídelní židle a lavice. Použít se mohou i krásné a hlavně příjemně huňaté dekorativní polštáře z ovčí kůže na pohovku místo obyčejných polštářů s látkovým potahem. 

 

Ovčí kůže je v podstatě takový “evergreen” mezi zvířecími kůžemi v interiéru.

Kam s hovězí kůží

Méně obvyklé jsou hovězí, zejména kravské kůže, které se hodí na podlahu na místo tradičního kusového koberce. Výsledek je však mnohem působivější a orginálnější. K dostání jsou jak v mnoha přirozených odstínech, tak i pestře dobarvované.

 

Hovězí kůže se hodí se do klasického, elegantního, venkovského i romantického interiéru. Je jedno, zda dávate přednost minimalistickému severskému stylu nebo vám sedí spíš útulnější francouzský styl bydlení.

 

Velmi zajímavě působí spojení zvířecí kůže a industriálního stylu, který rázem získá mnohem útulnější dojem. Kombinovat ji ale můžete bez obav i se starožitnostmi. Vynikne také v interiéru laděném do etna či retro stylu.

 

Další možností je hovězí kůži pověsit na zeď a použít ji tak jako netradiční nástěnnou dekoraci místo obrazů. Zejména pokud jste si pořídili kousek v zajímavých barvách či s originálním vzorem.

 

Co takhle běžný koberec nahradit krásnou hovězí kůží? Díky pestré barevné nabídce si vyberete takovou, která se budu hodit do vašeho interiéru.

S exotickými kůžemi dodržujte pravidlo “méně je více”

V módě jsou i vzorované kožešiny inspirované exotickými zvířaty. Úchvatně působí kůže se zebřím či leopardím motivem. Zde je však třeba více opatrnosti a u ostatních doplňků se vyhněte stejnému vzoru. Stačí, když dodržíte barevné ladění a například k zebří kůži pořídíte černobílé doplňky.

 

Když už si pořídíte exotickou kůži, nepřehánějte to s ostatními doplňky. Výsledek by mohl působit příliš “divoce”.

Nebojte se umělých kůží a kožešin

Pokud vás ještě trápí otázka spojená s pravými kůžemi a kožešinami, tak vězte, že u nás se kvůli kůži zvířata nezabíjí. Používají se pouze kožešiny zvířat chovaných primárně na maso. Jedná se tedy o druhotný produkt. Nechcete-li si z různých důvodů pravou kůži pořizovat vůbec, moderní umělé kožešiny vůbec nevypadají špatně.

Na závěr pár slov o údržbě

Pokud o kůži či kožešině uvažujete, jistě vás napadne i otázka údržby. Nemusíte se bát, není to nic složitého. Hovězí kůži umístěnou na zemi stačí občas opatrně avšak důkladně vyklepat či jemně přeluxovat po směru srsti. 

 

Chlupaté kožešiny rovněž jednou za čas pořádně vytřepte a jemným kartáčem je můžete ještě vyčesat po směru vlákna. Nikdy však kůže a kožešiny nestrkejte do pračky a neperte. Kontakt s vodou je totiž ničí.

 

K důkladnému vyčištění se používá technický benzín, aceton, perchloretylen či podobné těkavé odmašťovadlo v kombinaci s pilinami z nepryskyřičnatého stromu (rozhodně ne borovice a smrk). Kůže také občas vyvětrejte na čerstvém vzduchu. 

 

Důrazně doporučujeme se o údržbě a způsobu čištění informovat u výrobce či prodejce zvířecích kůží.