Vybíráme sedací soupravu

Jak správně vybrat sedací soupravuJak vybrat sedací sopravu

Sedací souprava patří mezi nejdůležitější součást obývacího pokoje a v dnešní době také nejvíce používaný nábytek v domácnosti. Je místem odpočinku, místem kde se schází celá rodina nebo kde probíhají příjemná setkání s Vašimi přáteli. Sedací souprava je z pravidla prvním kusem nábytku, který si do obývacího pokoje pořizujete a současně se jedná o nejdominantnější část obytné místnosti. Často se stává, že podle sedací soupravy zařizujete zbylou část místnosti. Následující text zmiňuje nejdůležitější otázky spojené s nákupem nové sedací soupravy.

Nejčastější otázky spojené se výběrem nové sedací soupravy:

 1. Rohovou sedačku nebo soupravu 3+1+1 nebo 3+2+1?
 2. Jaký rozměr sedací soupravy vybrat?
 3. Rokládací sedací soupravu nebo nerozkládací?
 4. Křeslo nebo taburet?
 5. Koženou sedací soupravu nebo sedačku v látce a co ekokůže?
 6. Klasickou nebo moderní sedací soupravu?
 7. Doprava, stěhování a montáž sedací soupravy

Rohovou sedací soupravu nebo sestavu sedaček 3+1+1 nebo 3+2+1?

Nejdůležitějším faktorem je rozměr místnosti a velikost sedací soupravy. Každý prostor si žádá jiná řešení. Větší obývací pokoje poskytují dostatek prostoru pro novou sedací soupravu, ale dispozice můžou být různé. Často stojíme před rozhodnutím, zda pořídit rohovou sedací soupravu nebo přejít ke klasickému řešení sedací soupravy 3 + 2 + 1 nebo 3 + 1 + 1. S tím souvisí také umístění sedací soupravy. Naše kolekce nabízí celoučalouněné (zadní části jsou čalouněné ve stejném potahu jako celá sedací souprava) sedací soupravy, tedy sedačku můžete umístit v prostoru místnosti, nemusí stát bezpodmínečně u zdi. Majitelům velkých obývacích prostor tím otevíráme nové možnosti. Sedací soupravou lze takto skvěle rozdělit prostor místnosti. Na závěr je nutné poznamenat, že sestavy dvou a trojsedáků s křesli lze využít především na sezení, ale na rohové sedací soupravě, obzvláště té větší, si můžete skvěle poležet.

Náš tip: Zeptejte se přátel a známých jak jsou spokojeni se svým typem sedací soupravy, s čím jsou spokojeni a co by Vám doporučili.

Jaký rozměr sedací soupravy vybrat?

Než začnete vybírat nový sedací nábytek, měli by jste mít představu o tom, kde bude umístěn. Tento prostor si důkladně změřte a proveďte rozvržení v místnosti. Pro lepší představivost si můžete půdorys budoucí sedačky vystříhnout z kartonových krabic a rozložit na podlaze.

Velikost sedací soupravy ovlivňuje především počet míst k sezení, proto je nutné si ujasnit některé otázky:

 • kolik lidí bude sedačku běžně užívat
 • na sedačce pouze sedíme nebo také rádi ležíme
 • máme časté návštěvy nebo bude sedačka sloužit pouze rodině

Velikost sedací soupravy je hlavně v menších místnostech otázkou kompromisu, ale pokud máte to štěstí a zařizujete větší obývací pokoj, vytvořte si pohodlné sezení pro Váš odpočinek a pro setkání s přáteli. Zajímavý řešením může být sedací souprava ve tvaru U.

Náš tip: Pokud kupujete rozměrnější sedací soupravu, nezapomeňte změřit prostor, kterým budete nový nábytek stěhovat. Úzké dveře nebo malá chodbička mohou být nemilým překvapením.

Rozkládací sedací soupravu nebo nerozkládací?

Z našich prodejních zkušeností víme, že poptávka po rozkládacích sedacích soupravách je vysoká a většina našich kolekcí nabízí modely sedacích souprav s funkcí rozkládání pro spaní. Tuto vlasnost ocení zejména Ti, kteří doma bojují s místem a rozkládací sedací souprava je jediným řešením pro spaní. Nevlastníte-li větší byt, kde je součástí pokoj pro hosty a často Vás navštíví přátelé, kteří přespí? Rozkládací sedací souprava je pro Vás vhodným řešením. Lámete si hlavu nad tím kam uložit polštáře a přikrývky? Návrháři rozkládacích sedacích souprav pamatují také na úložný prostor. Ten je u rohových rozkládacích sedacích souprav běžně součástí kratšího dílu, buď jako výklop nebo zásuvka.

Nerozkládací sedací soupravy se vyznačují převážně lehčím designem, často stojí na vyšších nožičkách a jsou vhodné například do místností vybavených podlahovým topením. Modely rohových sedacích souprav jsme pro Vás zařadili do samostatné kategorie rohové sedací soupravy nerozkládací.

Klasické sedací soupravy nebo moderní?

Při výběru nové sedací soupravy je první řadě vhodné určit, jestli má být klasického tvaru nebo dle posledních trendů bydlení. V prvním případě můžete počítat s tím, že klasický tvar je mnohem universálnější a s takovou sedačkou můžete bez obav změnit celý interiér obývacího pokoje, klasickou sedací soupravu se ve většině případů podaří opět začlenit do obměněného obývacího pokoje. Takovou sedací soupravu vybíráme většinou na delší dobu, proto doporučujeme zvolit odolnější a kvalitní potahový materiál. Ideálním řešením jsou kožené sedací soupravy. Klasické tvary sedacích souprav by Vám měli zaručit, že se nikdy neokoukají a budou doménou obývacího pokojena dlouhé časy.

Pokud patříte mezi ty, kteří sledují poslední modní tredny v bydlení a děláte si často radost renovací a přestavováním obývacího pokoje. Jsou pro Vás to správnou volbou moderní sedací soupravy, ty představují poslední trendy v bydlení, které se mění zhruba po třech letech. Designéři moderních sedacích souprav nesledují pouze vývoj ve tvaru výrobku, ale mimo jiné také trendy v módních barevných odstínech a často také potahových materiálech. Při výběru takové sedací soupravy je vhodné zvolit tu správnou "trendy barvu", která pomáhá vyniknout křivkám moderního nábytku. Vězte, že moderní sedací soupravu nekupujete na deset let, proto se nebojte zvolit neobvyklý tvar a odvážnou barvu. Pořiďte si svůj originál, který bude obdivovat nejen Vaše rodina, ale i Vaši přátelé.

Jak umístit sedací soupravu?

Když vybíráme novou sedací soupravu, většinou přesně víme, kde bude v místnosti situována. Pokud je prostor Vaší místnosti menší, je nejpraktičtějším řešením její umístění ke stěně. Pokud patříte mezi šťastlivce, kteří mají dostatek prostoru v obývacím pokoji, nabízí se vtipné řešení. Díky tomu, že náš internetový obchod nabízí pouze celočalouněné sedací soupravy (což znamená, že i zadní část je čalouněná ve stejném potahovém materiálu) máte možnost umístit svou novou sedací soupravu do prostoru. Jedná se o jedinečný trik, kterým můžete "rozbít" prostor místnosti a oddělit prostor pro Váš odpočinek.

Jakou vybrat barvu potahu?

Nabídka barevných odstínů potahových materiálů je u každé sedací soupravy pestrá a kupující často váhá s výběrem toho správného odstínu. Pro snadnější výběr potahové látky jsme pro Vás připravili alespoň základní pravidla:

 • do menších pokojů volte spíše světlejší odstíny
 • sedací soupravy v tmavých barvách se hodí do prostornějších místností
 • červená sedací souprava se hodí více do kanceláře nebo haly, doma se brzy okouká