Úklid chytře: Dokonalý úklid zajistí elektrolyzovaná voda

Wednesday 02. September 2020 |
Autor: Monika Šaríková

V souvislosti s už několik měsíců trvající epidemií koronaviru, spousta lidí řeší, jak se doma zbavit škodlivých bakterií. Pomáhá nejen pravidelný úklid celé domácnosti, ale také vhodné vybavení a pomůcky. Třeba taková elektrolyzovaná voda se ukazuje jako ideální dezinfekční prostředek použitelný téměř na cokoliv.

 

Chytrá domácnost nemusí být synonymem pouze pro nejmodernější technologické vynálezy a vychytávky, které usnadňují běžné každodenní činnosti v domácnosti. Některé chytré věci jsou založené na obyčejných fyzikálních a chemických procesech a jsou naprosto skvělé. V tomto článku se podíváme na elektrolyzovanou vodou, kterou lze v celé domácnostech používat k dokonalé dezinfekci. Konkrétně se jedná o elektrolýzu slané vody.

 

Úklid usnadní správné pomůcky. Elektrolyzovaná voda je jedním z nich.

Elektrolyzovaná voda neškodí zdraví ani životnímu prostředí

Elektrolyzovaná voda má hned několik zásadních pozitivně hodnocených vlastností. Není závadná jak z pohledu lidského zdraví, tak vůči životnímu prostředí. Z pohledu ekologie je její používání v naprostém pořádku.

 

Vůči lidské pokožce se rovněž nechová agresivně. V domácnosti je možné elektrolyzovanou vodu za účelem 100% likvidace bakterií použít na různé typy povrchů (dřevo, plast, sklo), ale rovněž organický materiál (rostliny) a potraviny (ovoce, zelenina). 

 

Elektrolyzovaná voda sice není zdravotně závadná, ale k pití se nedoporučuje. Pitná voda je v tomto případě jednoznačně lepší a přínosnější. Také ovoce a zelenina, kterou omyjete takto upravenou vodou, je nutné před konzumací důkladně opláchnout v pitné vodě. 

 

Elektrolyzovanou vodu používejte pouze k úklidu a likvidaci bakterií, ne ke konzumaci.

Elektrolyzovaná voda likviduje škodlivé bakterie jako nic

Běžně se zařízení využívající elektrolýzu vody tzv. elektrolyzátory používají při čištění domácích bazénů. Elektrolyzovaný voda se však dá využít i při důkladné dezinfekci domácnosti, jelikož likviduje bakterie.

Jak to vůbec funguje? 

Při elektrolýze slané vody dochází ke vzniku zředěného roztoku dvou látek - kyseliny chlorné a hydroxidu sodného. Hydroxid sodný je přitom běžnou součástí čistících prostředků a kyselina chlorná je více než úspěšným “zabijákem” nenáviděných bakterií. 

Jak elektrolyzovaná voda vzniká?

Nejedná se o žádný složitý proces, právě naopak. Do nádoby napustíte vodu z kohoutku a osolíte ji. Poté do vody prostřednictvím elektrod pustíte elektrický proud. A elektrolyzovaná voda je hotová. Pro domácí úklid již existují různá zařízení - například Shine na WC a konvice Egret.

Shine - denně dokonale čistá toaleta

Hlavním místem v každé domácnosti, kde se to bakteriemi doslova hemží, jsou bezpochyby toalety. Je nutné ji neustále čistit, aby se bakterie nemnožily. Chytré zařízení, které tento ne zrovna oblíbený druh domácích prací usnadňuje, je Shine z Kalifornie. 

 

Přístroj Shine je cca 20 centimetrů vysoký válec o průměru 15 centimetrů. Tvoří jej baterie Li-Ion, zásobník na tablety a na vodu o objemu 1 litr a držák na WC s hadičkou a tryskou. Do středové části se vloží tableta se solí a do zásobníku je třeba napustit dostatečné množství vody. Baterie se pak postará o to, aby se do vody dostala potřebná dávku elektrického proudu.

 

Zařízení je akorát nutné na WC připevnit tak, aby tryska dosáhla do mísy a po každém použití opláchla její vnitřní povrch. Díky tomu je vnitřek toalety udržován neustále čistý, bez bakterií i nepříjemného zápachu.

 

Zařízení Shine lze navíc ovládat prostřednictvím mobilní aplikace, kterou si snadno stáhnete do svého mobilu. Takto lze nastavit například četnost oplachování nebo zařízení ovládat hlasem. Aplikace umožňuje sledovat četnost splachování a také včas odhalí nadměrný únik vody. Cena zařízení se pohybuje kolem 129 dolarů a obsahuje 6 tablet se solí.

 

Ruční elektrolyzátor pro perfektní domácí úklid

O toaletu je postaráno, ale co ostatní místa v domácnosti? Zde pomůže Egret, což je přístroj na první pohled připomínající konvici. Jedná se však o tak trochu neobyčejnou konvici. Kromě zásobníku na vodu o objemu 800 ml obsahuje membránovou elektrodu nezbytnou pro elektrolýzu a USB konektor. 

 

Do zásobníku napustíte obyčejnou vodu z kohoutku, opět ji osolíte a přístroj připojíte prostřednictvím USB kabelu do elektřiny. Poté přístroj zapnete stejně jako rychlovarnou konvici. Proces vzniku elektrolyzované vody trvá přibližně 60 sekund a průběh signalizuje LED indikátor na rukojeti této “chytré” konvice.

 

Elektrolyzovanou vodu si tak snadno vyrobíte doma, v práci i na chalupě a můžete ji použít kdekoliv a kdykoliv ať už při běžném úklidu domácnosti či auta, ale i na dezinfekci oblečení, vybavení domácích mazlíčků nebo na potraviny. Egret je stejně jako Shine zdraví nezávadný, netoxický a ekologický.