Topná sezóna se blíží: Jste připraveni?

Tuesday 06. September 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Topná sezóna začíná vždy v září a trvá až do konce května. V závislosti na počasí a vývoji venkovních teplot většina lidí kotle zapíná až v říjnu. V září je vhodné nechat provést revize kotlů, údržbu spalinových cest a zkontrolovat radiátory.

 

Před každou novou topnou sezónou je doporučeno zkontrolovat veškerá topná zařízení, jako jsou kotle, radiátory a komíny. Může jít též o jejich vylepšení nebo výměnu. Fungující topení může vaše výdaje za energii snížit o nezanedbatelnou částku a každoroční kontrolou předejdete zbytečným a nečekaným závadám a poškozením.

Kontroly a revize kotlů zajistěte každý rok

Kotel byste měli nechat zkontrolovat bez ohledu na to, zda topíte plynem nebo tuhými palivy jako uhlí či dřevo. U plynových kotlů je revize doporučená každý rok vždy před začátkem nové topné sezóny.

 

Kontrolu by měl provádět technik z autorizovaného servisu, který prověří kotel včetně všech souvisejících zařízení. U kotlů na tuhá paliva je například třeba zkontrolovat funkce celého přikládacího mechanismu a spalinové cesty. U plynových kotlů je revize doporučená každý rok.

 

Díky pravidelné kontrole bude kotel v zimě pracovat úsporně a bezpečně a současně tím můžete prodloužit jeho životnost.

 

 

Zavolejte kominíka, on vám komín vyčistí

Pokud topíte tuhými palivy, každý rok byste měli nechat zkontrolovat komín, kterým odchází spaliny. Na stěnách komínu se usazují tuhé zbytky spalin a zanesený komín bývá jednou z častých příčin požáru.

 

Nejlepším způsobem, jak takovému požáru předejít, je udržovat komínový systém v dobrém technickém stavu, který zajistí pravidelná kontrola kvalifikovaným kominíkem. Ten ideálně každý rok zkontroluje, vyčistí a v případě odhalené závady navrhne opravy. Čistý komín je důležitý pro správné fungování celého topného systému.

 

Nezapomeňte zkontrolovat radiátory

Také radiátory si zaslouží každoroční údržbu. Prohlédněte je, zkontroluje jejich stav a vadné kusy vymeňte. Nezapomeňte i na ventily a jejich činnost. Těsně před začátkem topné sezóny všechny radiátory odvzdušněte. Znamená to, že uvolníte přebytečný vzduch, který brání cirkulaci vody.

 

Nejedná se o nic složitého a většinou na to není potřeba žádný odborník. Odvzdušnění se provádí pomocí odvzdušňovacího ventilu, který by měl být u každého otopného tělesa. K ruce si připravte odpovídající klíč na uvolnění ventilu a misku, do níž necháte vodu odtékat.

 

Odvzdušněný radiátor poznáte podle toho, že se syčení zastaví a začne téct voda. Dávejte si pozor na unikající vzduchu, který může být hodně horký, a mohl by vás popálit. 

 

.