Tipy, jak uložit sportovní výbavu v bytě tak, aby nepřekážela

Thursday 01. April 2021 |
Autor: Monika Šaríková

Aktivní lidé, ať už jednotlivci, páry či rodiny, řeší stejnou zapeklitou otázku. Kam v bytě nejlépe uložit všechnu sportovní výbavu, aby o ní neustále nezakopávali, ale zároveň byla po ruce? Řešením je správná organizace.

 

Výčtu různého sportovního vybavení bychom mohli věnovat několik řádků. Stručně a řečeno, u aktivního páru či rodiny ji může být opravdu hodně. Uložit ji tak, aby v bytě nepřekážela na každém rohu, bývá neřešitelný problém.

 

Nejvíce se to týká velkých věcí, jako jsou kola a koloběžky, lyže či sportovní menší lodě. Není-li součástí bytu praktická a hlavně velká komora, budete potřebovat promyšlenou organizaci.

 

Sportovní výbava pro celou rodinu nějaké to místo v bytě zabere.

Střídání sportovní výbavu dle sezóny 

Prvním krokem je rozdělení sportovní výbavy na letní a zimní sezónu. Nepotřebné sezónní věci uložte na méně přístupná místa v bytě (sklep, garáž, úložné prostory pod postelemi a vrchní police ve skříních nebo komoře). Dvakrát do roka výbavu prohodíte a hned máte o jednu starost méně. 

 

Hodí se mít praktické úložné boxy a vysávací vaky apod. Volte průhledné varianty nebo vše přehledně popište (např. oblečení na lyže, boty na lyže, oblečení na kolo apod.). 

 

Než věcí uložíte, vyperte je, vyčistěte a nechte důkladně proschnout. Dávejte si také pozor, aby úložný prostor byl suchý a nejlépe i dobře větraný. Jistě nechcete po několika měsících vyhazovat plesnivé oblečení a boty či zrezivělé a jinak vlhkostí poškozené vybavení.

 

TIP PROTI MOLŮM: Do skříně či komory přidejte přípravek na ochranu před šatními moli. Koupit lze feromonové lapače postačí i pytlík s levandulí, skořicí, rozmarýnem či hřebíčkem. Bylinky navíc skříň příjemně provoní.

Žravé moli odradí intenzivní vůně levandule.

Tipy na uložení drobné sportovní výbavy

Komoru vybavte ji praktickými policemi od podlahy až po strop. Nemáte-li komoru, vyčleňte pro sportovní výbavu speciální místo ve skříni. Pro každý sport vyčleňte polici nebo ji uložte do označeného boxu. Nadepsané boxy usnadní organizaci. Stačí vždy vytáhnout tu správnou. Vrchní police jsou vhodné pro sezónní výbavu nebo výbavu, kterou používáte méně často.

 

Na uložení drobné sportovní výbavy jsou ideální průhledné plastové krabice s víkem.

Tipy na uložení velké sportovní výbavy

Kola, lyže a jinou sportovní výbavu větších rozměru do skříně neuložíte. Nemáte-li dobře zabezpečený sklep nebo garáž, budete je pravděpodobně nosit do bytu. Rozhodující bývá cena. Levná, často dětská kola lze nechat uzamčené ve společných kočárkárnách. Kola za desítky tisíc korun mějte raději v bytě. 

Neusnadňujte zlodějům práci 

Pozor si dávejte na ukládání kol a jiného dražšího vybavení do sklepů, garáží či na balkony. Sice nepřekáží v bytě, ale zloději se snadno dostanou i do vyšších pater a vykradené sklepy  také nepatří mezi výjimečné události. 

 

Řešení může představovat velký uzamykatelný box. Umístit jej můžete do sklepa, garáže i na balkón. Investovat se vyplatí do kvalitního nezničitelného boxu a také bezpečnostních dveří. Balkón lze také zasklít a chránit kolo před zraky některých spoluobčanů.

 

PROČ NENECHÁVAT KOLO NA BALKONĚ? Kromě zlodějů kolu také vadí střídání teplot a vlhkost, které nepříznivě působí na jeho části.

Pověste je na zeď nebo strop

Na kola, lyže či mešní lodě se prodávají věšáky na zeď či strop. Existují také kombinované držáky, na které uložíte kola i lyže. Tímto způsobem nejen nebudou zabírat cenné místo v bytě, ale své “miláčky” můžete mít neustále na očích. Nedostatek ale přece jen mají. Před pověšením je dobré mít kolo vždy umyté a čisté. 

 

Existují různé typy závěsných držáků. Ty nejlevnější vyjdou na pár stovek. Například kola lze zavěsit na zeď za pedál, kola či rám, případně je lze vytáhnout ke stropu. Držáky na strop se hodí do bytů s vysokými stropy. Existují speciální teleskopické držáky na zavěšení dvou kol nad sebe. Při dostatku místa stačí použít stojánky na zem

 

Na zeď lez kola umístit vodorovně či svisle. Vodorovné umístění zabere méně místo, kolo vlastně “připlácnete” na zeď. Svislé zavěšení se hodí do větších místnosti nebo komory a lze tak pohodlně umístit vedle sebe více kol (jako ve vlaku). Aby si nepřekážela řidítka, držáky je vhodné namontovat střídavě do různé výšky.

 

Kolo lze zavěsit ke stropu za pomoci speciálního kladkového držáku.

Další rady, jak ukládat a pečovat o drahou sportovní výbavu

  • Péřové bundy a spacáky nikdy neukládejte na delší dobu stlačené do kompresních obalů. Ty jsou určené na přenášení v batozích. Máte-li místo, přehoďte je přes věšák ve skříni či komoře. Nemáte-li místo, spacáky uložte do volného pytle, který bývá součástí balení.
  • Spacáky s dutými vlákny neskládejte ani nerolujte, ale do obalu je natlačte. Brání to vytváření lomů a rýh.
  • I když přes zimu neholdujete jízdě na kole, jednou za čas dofoukněte pláště. Chrání je to před zpuchřovatěním.
  • Lyže patří do suchého sklepa. Vlhkost vede k rezavění hran a poškozuje dřevo. 
  • Ochranné přilby nikdy nenechávejte v horku, který způsobuje křehnutí a zkroucení plastů. 
  • Palivo do turistických vařičů skladujte ideálně mimo obytné místnosti.
  • Větší sportovní loď nechte uložené v hlídané loděnici. Nebude vám doma překážet, ani se nebudete muset bát, že vám ji ze sklepa nebo balkonu ukradnou.