Světlý versus tmavý nábytek: Který je lepší?

Tuesday 30. June 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Při výběru nového nábytku a jeho barevného ladění hraje klíčovou roli hned několik kritérií od velikosti bytu, přes barvu podlahy až po osobní preference. Důležité je správně zkombinovat odstín nábytku s odstínem podlahy, což se může ukázat jako pořádný oříšek.

Zásadní je barva podlahy

Při volbě barevného tónu nábytku hraje zásadní roli barva podlahy. Zde totiž platí jasná pravidla. Je-li podlaha světlá, máte na výběr. Ke světlé podlaze se totiž hodí jak světlý, tak i tmavý nábytek. Podlaha by však měla být v ideálním případě alespoň o dva odstíny světlejší.

 

Tmavé podlahy působí útulněji, ale hodí se k nim pouze světlý nábytek. Kombinace světlého nábytku a o hodně tmavší podlahy totiž působí velice elegantně. To už se nedá říct o kombinaci tmavé podlahy a tmavého nábytku, která naopak působí ponuře. V tomto případě si dávejte pozor i na barvu okolních stěn. K tmavé podlaze se hodí spíše pastelově vymalované stěny, bílá působí příliš zářivě a tvrdě.

 

Pozor na velikost prostoru

Vedle barvy podlahy má rozhodující roli tak velikost obytného prostoru. Zde jsou pravidla optického působení barev jistě dobře známá. Světlé barvy se hodí všude, zejména pak do menších prostor, které opticky rozjasňují a zvětšují. S tmavými barvami je třeba být opatrný, protože zmenšují prostor a výsledný dojem může připomínat spíše kobku než-li útulné bydlení.

 

Pokud máte menší byt s menšími pokoji, chybu rozhodně neuděláte s podlahou a nábytkem ve světlém odstínu, nebo tmavší podlahou a světlým nábytkem. Možností je rovněž nábytek kombinující světlé a tmavé odstíny. Pozor si však dávejte na tmavý nábytek, který by zde nepůsobil hezky. Tmavý nábytek se hodí zásadně do větších a otevřených prostor.

 

Světlý nábytek se hodí do neformálních místností

Při výběru barevného tónu u nábytku může pomoci ještě jedno méně známé pravidlo. Světle laděný nábytek se hodí především do neformálních místností, jako je jídelna, dětský pokoj či ložnice. Zpravidla se jedná o menší místnosti v domácnosti, které světlý nábytek krásně provzdušní a vizuálně zvětší.

 

Ve větším prostoru, jako je například obývací místnost, by však světlé barvy mohly zaniknout a výsledek by působil příliš chladně a stroze. Pokud na světlém nábytku trváte, zvolte alespoň o něco tmavší dřevinu a barvu místnosti dodejte pomocí barevných stěn. Barva na stěnách by přitom měla být tmavší než nábytek, nikoliv však vyloženě tmavá.

 

Tmavý nábytek dodává prostoru útulný, někdy až dramatický vzhled

Naopak tmavý nábytek se hodí do formálnějších a velkých prostor, které jnak působí prázdně. Tmavý nábytek se stane jakýmsi středem prostoru, který na sebe přitahuje pozornost. Díky tmavému nábytku budou velké prostory působit mnohem útulněji a příjemněji. 

 

To však neznamená, že úplně vynecháte světlé odstíny. V kombinaci se světlou podlahou a tmavým nábytkem dobře působí bílé nebo šedé stěny. Nejlépe uděláte, pokud před světlou stěnu umístětě kontrastní kus nábytku - například tmavou pohovku nebo jednoduchou obývací stěnu s televizí.

 

Jakmile bude mít barevný tón nábytku poladěný, nezapomeňte na bytové doplňky a dekorace ve vhodných barevných odstínech (polštáře, závěsy, kusové koberce, lampy apod.). Pokud jste sáhli primárně po neutrálních a tlumených odstínech, nebojte se u doplňků sáhnout po výraznějších barevných akcentech, které výslednému dojmu dodají patřičný sex appeal.