Světlovod vnese denní světlo všude, kde je ho málo

Monday 17. August 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Pod chytrou domácností si obvykle představíme různé technologie a spotřebiče. Může však jít také o zajímavá řešení zlepšující kvalitu bydlení. Například takový světlovod dokáže vnést přirozené denní světlo i do nejtmavších koutů v interiéru.

 

Přirozené denní světlo je pro člověka absolutně nepostradatelné. Do domovů jej dostáváme prostřednictvím oken. Vždy se ale najde nějaká místnost nebo část interiéru, kde je denního světla pomalu, ale okno tam udělat nelze. Samozřejmě lze použít běžné umělé osvětlení, to však není ono, obzvláště nabízí-li se lepší řešení v podobě střešního světlovodu.

Světlovody používali už staří Římané a Egypťané

Bez denního světla by neexistoval život. Denní světlo je pro lidské zdraví nezbytné, a to platí jak pro fyzické zdraví, tak i duševní pohodu. Však se lidová moudrost říká, že “kam nechodí slunce, tam chodí lékař”.

 

S nedostatkem světla ve svých obydlích si dokázali poradit starověké národy, které uměly využívat lomu světla. Na stejném principu fungují i moderní světlovody.

 

Nedostatkem denního světla nejčastěji trpí chodby, koupelny či šatny. Většinou se jedná o nižší podlaží, ale použít jej lze i podkrovních místností bez oken. Světlovody se však používají i v komerční sféře, například ve skladech či výrobních halách.

 

Střešní světlovod dokáže přinést světlo i do těchto tmavých částí bez jakékoliv spotřeby energie kromě té sluneční. Ve skutečnosti jde samozřejmě pouze o získání denního světla, nikoliv sluneční energie jako takové, aby bylo jasno. 

 

Se světlovodem jsou spojeny hned dva efekty. Prvním je dostatek denního světla v celém interiéru, což má blahodárný vliv na naše zdraví. Druhým je úspora energií a tedy financí, protože během dne není nutné používat umělé osvětlení, které spotřebovává elektrickou energii.

 

Světlovod přinese denní světlo i do nejtmavších koutů vašeho domova.

Střešní světlovod je trubka, která přináší světlo do domovů

To je samozřejmě velice jednoduše řečeno, ale v podstatě je to tak. Světlovod tvoří tři části. Jsou to kopule, tubus a difuzér. Na začátku celého procesu je kopule, která denní světlo přijímá a sbírá do zásoby. Jedná se vlastně o zvláštní střešní okno, které má tvar kopule proto, aby přijalo více světla. Nejlepší je kopuli umístit na na severní stranu k hřebeni střechy, většinou se ale umisťuje na jižní stranu.

 

Sesbírané denní světlo poté putuje do vybraných částí interiéru prostřednictvím velké trubky (tubusu), jejíž vnitřek je vyroben z materiálu odrážející denního světlo. Konečně k poslední části světlovodu, která je stejně důležitá jako první dvě. Bez difuzéru bychom totiž získali pouze “sloup” denního světla. Difuzér tedy slouží k tomu, aby se denní světlo rovnoměrně rozptýlilo po celé místnosti.

 

Se světlovodem spotřebujete mnohem méně energie potřebné pro umělé osvětlení.

Množství denního světla ovlivňuje použitý materiál

Chcete-li, aby světlovod přinášel denní světlo do vašeho domova co nejdéle a v nezměněné kvalitě, je nutné řešit vhodný materiál, což ovlivňuje finanční stránku. Mezi světlovody jsou totiž velké rozdíly.

 

Například kopule světlovodu se vyrábí buď ze skla nebo plastu. Sklo je dražší, ale je má samočistící schopnost a nepůsobí na něj UV záření. Má také lepší odolnost vůči vlhkosti, změně teplot a poškození. Sklo má trvalou životnost.

 

To samé nelze říct o levnějším plastu, který časem zežloutne, ztmavne a jeho světelná propustnost se může snížit až o 50 %. Navíc se snáze poškrábe a nečistoty se v něm trvale usadí. Zatímco sklo stačí jednou za čas umýt, plast bude jednou nutné vyměnit za nový.

 

Materiál hraje roli i v případě tubusu, jehož vnitřek tubus by měl být v ideální případě vyroben přímo z materiálu, jehož základní vlastností je vysoká odrazivost světla. Pokud je odrazivý materiál na vnitřní části tubusu pouze nalepen, časem se začne krabatit a nakonec se odloupne. U tubusu je důležitá i délka. Tubus využívá lom světla a denní světlo do interiéru dokáže přinést až na vzdálenost šesti metrů. Čím je tubus delší, tím méně světle do interiéru dorazí.

 

Chcete-li mít denní světlo v plné kvalitě, připlatíte si.

Výhody a nevýhody světlovodu stručně

Pokud o instalaci světlovodu uvažujete, je důležité kromě finanční stránky (rozhodně nejde o lacinou záležitost) zvážit i ostatní pro a proti.

 

Mezi hlavní výhody střešního světlovodu patří dostatek denního světla v celém interiéru a úspora elektrické energie. Následuje ekologická stránka, jelikož se jedná o vůči životnímu prostředí velmi šetrný způsob osvětlení. Pověstnou třešničku na dortu představuje minimální údržba.

 

Nic není dokonalé. Kromě poměrně vysoké pořizovací ceny světlovodu, je nutné myslet na náročnější instalaci, protože se musí udělat díra do střechy a vymyslet, kudy bude tubus veden, a kde vyleze. S tím souvisí další důležitý fakt a to, že světlovod zabere poměrně hodně místa.