Smarťani promění obyčejnou domácnost v chytrou jednoduše a levně

Tuesday 16. April 2019 |
Autor: Monika Šaríková

Líbí se vám chytrá domácnost, ale nechce se vám naráz investovat do drahých zařízení a spotřebičů? Zajímavé řešení nabízí sada malých chytrých zařízení Smartians, které zvládají nejrůznější úkony tím, že jsou schopné ovládat jiná méně chytrá zařízení.

 

Při troše snahy můžete malé ale šikovné Smarťany používat k ovládání rolet, krmení rybiček, zapnutí rychlovarné konvice i zalévání květin. Stačí je správně nastavit v mobilní aplikaci. O co přesně se jedná?

Co jsou Smarťani?

Autorem šikovných zařízení Smartians je úspěšné nizozemské studio Frolic, podle kterého není nutné vyhazovat stávající a oblíbené zařízení při budování chytré domácnosti. Smartinas, po česku Smarťani, jsou sada malých motorizovaných tlačítek, knoflíků a přepínačů, které lze snadno připojit k vybraným zařízením a přístrojům nebo je umístit poblíž.

 

Dle nastavení v mobilní aplikaci jsou schopné konkrétní zařízení ovládat tahem, stisknutím, otočením či přepnutím. Jeden Smarťan může na dálku ovládat rychlovarnou konvici, druhý zvládne snížit hlasitost televize a další slouží k ovládání rolet. Využití Smarťanů v chytré domácnosti je skutečně široké a splňuje tak cíl tvůrců. To vše za zlomek nákladů a bez nutnosti stavebních úprav.

Jak Smartians vypadají

Součástí základní sady bude základna, inteligentní rozbočovač, otočný, tlačítkový a nastavitelný nástroj. Cena by se měla pohybovat kolem 200 EUR. Sada se prostřednictvím rozbočovače napojí na internet a prostřednictvím mobilní aplikace ji lze jednoduše nastavit a ovládat na dálku. K ovládání lze používat IFTTT (vzájemné propojení aplikací a přístrojů Google Home, Amazon Echo), hlasové příkazy nebo každé jednotlivé zařízení ovládat v mobilní aplikaci.

 

Jelikož se jedná o nenáročná zařízení, na jedno nabití by mělo každé zařízení fungovat až jeden měsíc. Komunikovat mezi sebou zvládají i zařízení samotná. Mohou tak předávat příkazy zařízením, kteří se nachází příliš daleko od rozbočovače.

 

  • Smarťani a základna (base) - každé zařízení má flexibilní základnu, díky které lze Smarťana umístit přesně tak, aby co nejlépe splnil požadovaný úkol.

  • Rozbočovač (hub) - umožňuje připojení zařízení do cloudu a jejich ovládání, lze používat k nabíjení smarťanů

  • Doplňky - umístěním vhodného doplňku na Smarťana docílíte toho, aby zvládl nějakou funkci (jsou to doplňky sloužící ke stlačení, otočení apod.)

Smarťani zvládnou cokoliv

Smartians představují jednoduchá zařízení, které se naučí rychle ovládat i děti. Díky nim integrujete chytré funkce do stávajících zařízení, aniž byste museli utrácet za nová mnohem dražší zařízení. “udělování” úkolů a nastavování může být i docela příjemná zábava pro celou rodinu.

 

Přidělení úkolu je otázkou vašich potřeb i představivosti. Někdy si vystačí se zapnutím varné konvici po ránu, jiný si vymyslí rafinovanější úlohy. Smarťani toho zvládnou opravdu hodně, aniž by zvládali složité funkce. Jsou to vlastně prostředníci, a tak si vystačí s jednoduchým pohyby. Smarťan zvládne hned pět různých pohybů, které lze aplikovat téměř na jakékoliv zařízení - tah, tlak, kroucení, uvolňování a otáčení. Mohou zmáčknout tlačítko, otočit páčku i nakrmit rybičky.

 

Jaké činnosti Smarťani zvládnou?

  • zapnou rychlovarnou konvici či jiné podobné zařízení

  • snižínebo zvýší hlasitost rádia či televize

  • nakrmí rybičky

  • zalejou květiny

  • vytáhnou či stáhnou žaluzie

  • rozsvítí světlo či zhasnou

  • zapnou topení nebo změní teplotu na termostatu

  • roztáhnou závěsy

  • nastavení časovačů

 

Zaujala vás tato drobná, ale šikovná k zařízení? Podle posledních informací by měla být uvedena na trh na konci roku 2019.