Seriál o kuchyni: Uspořádání kuchyně pro pohodové vaření

Tuesday 23. February 2021 |
Autor: Monika Šaríková

Na uspořádání veškerého vybavení a zásob potravin v kuchyni je dobré myslet už při navrhování. Nejlépe se osvědčilo uspořádání na základě tří základních zón určených pro skladování jídla, přípravu a vaření. 

Inspirací hledejte v profesionální kuchyni

Restaurační kuchyně musí mít daný řád, aby vše fungovalo správně. Uspořádání kuchyně v jejich případě sleduje postup zleva doprava (u leváků obráceně), který má pět kroků:

 

  1. Skladování potravin
  2. Hrubá příprava
  3. Čistá příprava
  4. Vaření 
  5. Výdej jídel

V běžné kuchyni, která bývá výrazně menší, většinou dochází ke sdružení pěti do tří kroků - skladování, příprava a vaření.

Díky logickému uspořádání nebudete při přípravě pokrmů a vaření zmateně pobíhat po kuchyni a hledat potřebné věci v různých částech. Naopak hezky zleva začnete výběrem potřebných surovin, které si přípravíte a v další zóně zpracujete. Na konci linky už jen vydáte hotové jídlo.

TIP PRO MALÉ KUCHYNĚ: U malých kuchyň, kde prostor nelze jednoduše rozdělit až na pět zón, je nutné pět zmiňovaných kroků od sebe oddělit časově. V malé kuchyni je lepší si vše nejprve připravit (nakrájet zeleninu, oškrábat brambory, naložit maso apod.), a až poté přejít k samotnému vaření. Vyhnete se tak nekontrolovanému nepořádku.

Kuchyně by měla být nejen krásná, ale hlavně praktická. Správná organizace je základ pro zábavné a rychlé vaření.

Skladování potravin

V první zóně se nachází chladnička s mrazákem (mohou být i oddělené) a dostatečně velké skladovací prostory na suroviny a potraviny. Vše je uskladněno, na lince ani na stole nemají žádné potraviny mimo vaření a jedení, co dělat.

 

Žádané jsou praktické hluboké šuplíky, kde se ke všem potravinám snadno dostanete. Velký trend v současné době představuje vysoká a úzká skříň s výjezdy (špajzka), která umožňuje přehledné uspořádání potravin. 

 

Tipy pro lepší organizaci v kuchyni:

  • rozdělení surovin a potravin do kategorií dle druhu či určení - sladkosti, snídaně, přílohy, slané, potřeby na pečení, konzervy, koření, sypké suroviny a další, 
  • přehled zlepší skladovací nádoby a dózy označené nálepkami - na cukr a mouky, rýži, luštěniny, koření, těstoviny apod.

 

Skladování potravin usnadní a zpřehlední praktické dózy a nádoby.

 

Hrubá a čistá příprava potravin

Na hrubou i čistou přípravu postačí jedna zóna, nemáte-li dostatečně dlouhou kuchyňskou linku. Zde budete chystat suroviny, které vybalíte, očistíte a oloupete nebo vyndáte z obalu. Součástí přípravné zóny by měly být odpadkové koše kvůli většímu množství odpadu a dřez, když je potřeba suroviny umýt.

 

Cibule se loupe v hrubé přípravné zóně (vlevo od dřezu). Krájí se v čisté části přípravné zóny (vpravo od dřezu).

 

V čisté zóně se už krájí (strouhou, sekají) oloupané a očištěné potraviny.

V ideálním případě se prostor pro mytí nachází mezi částmi určenými pro hrubou a čistou přípravu. Budete-li například chystat brambory, nejprve je oloupete, poté umyjete a nakonec nakrájíte. Dřez by měl být čistý bez špinavého nádobí, které ihned uklízejte do myčky nebo do škopku pod dřezem, pokud myčku nemáte.

Úložné prostory pod a případně i nad přípravnou části pracovní desky slouží k uložení všech pomůcek, které potřebujete mít po ruce k přípravě pokrmů. Právě zde byste měly najít nože, prkénka na krájení, misky a mističky, struhadla, lisy, metly, ale i mixéry, kuchyňské roboty a další.

V přípravné zóně mějte po ruce nezbytné náčiní - prkénka, nože, metličky apod.

Zóna určená k vaření a výdeji jídel

V poslední zóně se v ideální případě pouze vaří a nandavá jídlo na talíře. Je zde sporák a někdy i trouba na pečení. V moderní kuchyni se trouba společně s mikrovlnkou umisťuje do vysoké skříně hned vedle lednice. 

 

Toto uspořádání ničemu to nevadí. Do trouby se přece jen vkládají pečící nádoby na delší dobu a není nutné kolem běhat jako u sporáku. Trouba ve vyšší výšce je lépe přístupná a nevyžaduje neustále ohýbání.

 

U sporáku se hodí mít různé pomůcky na vaření.

Kolem sporáku by se měl ideálně z obou stran nacházet dostatečně velký prostor na hrnce, nádobí a náčiní potřebné k vaření. Do úložných prostor kolem uložte hrnce, pánve, poklice, plechy, pekáčky, plechy, pařáky, vařečky apod. 

Nezbytnou součástí každé kuchyně jsou prostory na uložení nádobí.

Část vařící zóny vyčleňte pro porcování, finální úpravu pokrmů a servírování. Poblíž by se měly nacházet poslední úložné skříňky s nádobím - talíře, desertní talířky, hluboké talíře a jídelní misky, příbory.

Odsud hotové jídlo putuje rovnou na jídelní stůl, kde se nedočkaví a hladoví členové rodiny či návštěva těší na kulinářský zážitek z vaší nové a hlavně praktické kuchyně :)