Seriál o kuchyni: Jak navrhnout perfektní kuchyň

Tuesday 09. February 2021 |
Autor: Monika Šaríková

Zatímco s uspořádáním ostatních pokojů si můžete pohrát dodatečně, kuchyň je třeba navrhnout před její montáží. Kromě toho, kolik skříněk, šuplíků a polic se do prostoru budoucí kuchyně vejde, je třeba rozvrhnout správné uspořádání. Zda jste to zvládli na jedničku, poznáte, až v kuchyni začnete vařit.

 

Díky prvnímu dílu seriálu už máte konkrétní představu o tom, jak bude vaše kuchyň vypadat. Nyní začněte přemýšlet prakticky a veškerou pozornost zaměřte na uspořádání kuchyňské linky

 

Rozhodnutí, jak rozmístíte velké spotřebiče jako sporák, troubu, chladničku nebo myčku, je nesmírně důležité. Stejně důležitá je velikost pracovní plochy a veškeré úložné prostory na kuchyňské náčiní, nádobí, drobné spotřebiče a potraviny. 

 

Správné uspořádání kuchyně z vaření dělá radost :)

Ergonomická pravidla, která vám zpříjemní pohyb v kuchyni

Druhým největším problémem je vedle malé kuchyně, ve které chybí prostor pro vybavení i práci, špatně uspořádaná kuchyně. Místo toho, aby bylo vše logicky uspořádané a po ruce, se v kuchyni naběháte více než s raketou na kurtu. 

 

Než se pustíte do návrhu, něco si o správném uspořádání kuchyně přečtěte. Důležitá jsou zejména ergonomická pravidla. Jejich znalost vám pomůže se základním rozvržením.

 

Na podobu kuchyně nemají žádný vliv. Berte je jakou šikovnou pomůcku, nikoliv jako bernou minci. Při návrhu myslete také na to, jak se v kuchyni pohybujete a co vyhovuje zrovna vám. 

Základní ergonomická pravidla perfektní kuchyně

  • pracovní plocha je obvykle vysoká 85 až 88 cm, může být ale vyšší či nižší s ohledem na vaši výšku,
  • největší pracovní plocha má být mezi dřezem a varnou deskou,
  • sporák může být až o 10 cm umístěný níže než pracovní plocha,
  • z obou stran sporáku by měl být prostor prostor pro odkládání či přípravu,
  • přípravná plocha by měla být dlouhá ideálně 80 cm a více,
  • vaření zjednodušuje, když je varná deska a trouba umístěny samostatně,
  • nejlepší umístění trouby je nad úrovní pracovní desky,
  • dřez a myčka by měly být vždy u sebe,
  • nádoby na odpad by měly být pod dřezem,
  • chladnička má být na okraji kuchyňské linky blíže ke dveřím do místnosti,
  • lepší přehlednosti poslouží více než klasické otevírací skříňky šuplíky a výsuvy, 
  • u rohových skříněk je hlavní dostupnost a maximální využití vnitřního prostoru,
  • je lepší mít více zásuvek než méně,
  • důležité je pořádné osvětlení, v kuchyni je potřeba centrální i bodové,
  • pozor na to, zda jste praváci nebo leváci.

Ergonomická pravidla pomohou s prvními náčrtky vaší nové kuchyně.

Každá kuchyň se dělí do čtyř hlavních oblastí 

Návrh kuchyně ulehčí její rozdělení na čtyři oblasti. Jejich názvy jasně říkají, že v moderní kuchyni má vše své místo. Opět toto rozdělení berte jako užitečnou pomůcku, která vám má pomoci, ne nařizovat. 

Skladovací část

Tato část zahrnuje chladničku s mrazákem a špajz. Ideální je mít tyto dvě věci vedle sebe, ale není to nezbytně nutné. Jako špajz je absolutně skvělá vysoká úzká skříň s výsuvem než klasická hluboká skříňka. Potraviny jsou v ní přehledněji uspořádané, hezky na očích a po ruce. Konec přehrabování :)

Přípravná část

Přípravnou částí se myslí část pracovní desky, která slouží k přípravě pokrmů. Zde se krájí, loupe, strouhá, seká, míchá, hněte apod. Doporučená délka přípravné části činí nejméně 80 cm, ne vždy to ale velikost kuchyně umožňuje. 

 

Přípravnou část pomůže rozšířit praktický ostrůvek.

Varná část

Centrum varné části představuje sporák, který může být elektrický, plynový nebo indukční. Kolem varné desky by měl být prostor nejlépe po obou stranách. Trouba nemusí být hned u varné desky, moderní je její umístění do vysoké skříně spolu s mikrovlnkou a dalšími úložnými prostory vedle lednice.

Mycí část

Do mycí části patří dřez, myčka a prostor pro tříděný odpad. Nádoby na odpad je nejlepší umístit do skříňky pod dřez. Skvěle jsou promyšlené systémy na odpad. Jejich nevýhodou však bývá poměrně vysoká cena.

 

I výběr vhodného dřezu je důležitý. Neměl by být ani malý, ani velký, a v žádném případě by neměl zmenšovat přípravnou plochu. 

Dvakrát měř, jednou řež

Dobře si promyslete, kde byste kterou zónu chtěli mít a proč. Doporučeno je sledovat postup přípravy jídel: uložit potraviny - vyndat a připravit potraviny - vaření - mytí a úklid. Nemusí to ale tak být vždy.

 

Kuchyň si důkladně změřte a můžete začít s návrhem. Práci vám usnadní různé online plánovače interiéru. S bezplatnými verzemi si moc nevyhrajete, pro základní představu stačí. Připlatit si můžete i za placenou verzi. Vlastní online plánovač má například IKEA nebo české SIKO, specialista na koupelny a kuchyně.

 

Náš tip: S uspořádáním kuchyně si hrajte, dokud můžete. Zkuste si například namalovat různé varianty a představit si v praxi, jak v nich vaříte oblíbené jídlo. Pomůže vám to objevit nejlepší způsob uspořádání pro vás a vaši kuchyň.

 

Jakmile budete mít návrh kuchyně hotový, nechte jej pár dní uležet a ještě jej projeďte, ať nezanedbáte něco zásadního. Užitečné je návrh projet s odborníkem přes kuchyně, může  vám poradit nějakou fintu nebo navrhnout lepší řešení. Například SIKO vám cenu za návrh kuchyně odečte z účtu, pokud si kuchyň u nich zakoupíte. 

 

O profesionální návrh raději požádejte odborníky :)