Seriál o kuchyni: Co udělat, než začnete navrhovat kuchyň snů

Tuesday 02. February 2021 |
Autor: Monika Šaríková

Navrhnout kuchyň představuje jeden z nejtěžších úkolů při zařizování nového bydlení či při rekonstrukci nevyhovující původní kuchyňské linky. Pokud vám nestačí jen tak nějaká linka, ale toužíte po opravdu perfektní kuchyni, čeká vás spousta práce. 

 

Perfektní kuchyň znamená mnohem více než pěkná kuchyň odpovídající posledním trendům z oblasti bytového designu. Na první pohled dokonalá kuchyň vás může rychle začít štvát, pokud její uspořádání nebude provedeno správně a hlavně logicky. Kde a jak začít?

 

Na výběr máte více možností:

  • Nejjednodušší, nejrychlejší a často i nejlevnější je zakoupení již hotové kuchyně včetně spotřebičů. Získat můžete i příjemnou slevu.
  • Bezstarostné, ale také drahé a ne vždy nejlepší je oslovit odborníky a nechat si kuchyň navrhnout a vyrobit na míru. 
  • Nebo se na své kuchyni snů můžete aktivně podílet a užít si tak spousty zábavy.

Víte přesně, jak by měla vypadat vaše kuchyně snů? 

5 hlavních pravidel, kterých si při budování perfektní kuchyně držte

Perfektní kuchyň je něco, čeho si kromě krásného designu ani nevšimnete. Vše je totiž na správném místě a pohyb v takové kuchyni je naprosto intuitivní a automatický. Jak tohoto úžasného výsledku dosáhnout u vás doma?

Pravidlo č. 1: Nespěchejte

Na novou kuchyni si vymezte si dostatek času. Perfektní kuchyň nevznikne přes noc. Pokud něco zanedbáte, nepovedenou kuchyň nevyměníte tak snadno jako sedačku. Kromě barev a materiálů myslete na logické a praktické uspořádání a promyšlené detaily. Perfektní kuchyň působí nadčasově a bavit vás nepřestane ani za dvacet let. 

Pravidlo č. 2: Počítejte raději s vyšší cenou

Nová kuchyň vyjde na několik desítek až stovek tisíc korun. Cena závisí na velikosti, tvaru a náročnosti provedeni kuchyně, na vybraných materiálech a dalším vybavením, jako jsou spotřebiče, osvětlení apod. Stanovte si ideální cenu a maximální částku, kterou jste ochotni za novou kuchyň zaplatit.

 

Dobrá kuchyň rozhodně není levnou záležitostí. Vydrží vám však léta a neomrzí. 

Pravidlo č. 3: Ujasněte si své představy

Líbí se vám elegantní bílá kuchyň, ale červená je také krásná? Pokukujete po lince ze dřeva, ale zároveň vás lákají moderní materiály? Někdo má zcela jasnou představu, další tápe.

 

Je vhodné si nejprve ujasnit, jak by vaše kuchyně měla vypadat. Nezapomeňte, že na hotovou kuchyň se budete dívat léta. Hledejte inspiraci v magazínech o bydlení, sledujte trendy a nápady konzultujte s partnerem i přáteli. Cizí pohled pomůže odhalit trhlinky nebo přivést na lepší řešení. 

Pravidlo č. 4: Buďte realističtí

Vždy se snažte vysněnou kuchyň představit v reálu a upřímně si odpovězte na otázky. Hodí se taková kuchyň ke zbytku interiéru? Hodí se k vám samotným a vašemu životnímu stylu? Nejsou vaše představy přehnané, přeplácané, příliš extravagantní nebo naopak nudné a zbytečně se držíte při zemi?

Pravidlo č. 5: Nechte si poradit

Jakmile začnou vaše představy nabírat jasné obrysy, začněte hledat prověřeného výrobce, kuchyní, který je nejprve převede na papír, a poté i do reálu. Prohlédněte si realizované návrhy, navštivte prodejny či showroomy. Sledujte, jak se zákazníky komunikují. 

 

Mají doplňující otázky, připomínky, přichází s vlastními nápady, jsou schopni vám poradit či dokonce navrhnout lepší řešení? Pozor si dávejte na výrobce, které požadují tučnou zálohu předem a nic dalšího je nezajímá. Natož, aby přišli s vlastním řešením.

 

Najít dobrého výrobce, který kuchyň “neodflákne” a ještě vám dobře poradí není v dnešní době snadné. 

Jak najít ideální kuchyň? Začněte od nuly

Než oslovíte výrobce kuchyní a požádáte je o návrh včetně cenové nabídky, což už možná nebude zadarmo, je dobré mít základní představu, jak by měla vaše nová kuchyně vypadat. Jedná se o kreativní a zábavnou část, ve které můžete podobu kuchyně změnit lusknutím prstu. Navíc je to zadarmo.

Najděte si svůj styl

Začněte tím, že si budete nějakou dobu jen prohlížet obrázky různých kuchyní. Nehleďte na cenu, nehledejte nic konkrétního, neomezujte  se na jeden styl, nestudujte podrobnosti, ani neřešte materiály.

 

Cokoliv vás zaujme, si uložte včetně odkazu či kontakt. Bude se to hodit. Může jít o hotové kuchyně, ale také detaily - půdorys, zajímavé řešení tvaru, atypický vzhled dolních či horních skříněk, typy pracovní desky a dřez, digestoře, úchytky a samozřejmě barevné kombinace.  

 

Časem přijdete na to, které barvy a barevné kombinace vám sedí nejlépe, na které se vám dobře kouká, aniž by šlo o krátkodobý “wow efekt”. Ze spousty obrázku a dalších podkladů se brzy začne vynořovat vaše vlastní kuchyň snů. 

 

Najít vyhovující barevné ladění je základ.

Hoďte představy na papír

Nastal čas mlhavým představám dodat vizuální podobu. První návrhy můžete vytvořit sami za pomoci papíru, tužky, pravítka a pastelek. Bude to sice fuška, ale pokud je kreslení vaším koníčkem, výsledek si na památku ještě rádi zarámujete ;)

 

Nebo si stáhnete jednu z mnoha aplikací určených pro navrhování interiéru. Druhý způsob je mnohem jednodušší a rychlejší.

 

S návrhem si můžete ještě pohrát. Jistě přijdete na spoustu věcí, které lze udělat o trochu lépe. Svůj návrh nakonec předejte vybranému výrobci. Vemte v potaz jeho připomínky, návrhy i jiná praktičtější řešení. Nechte si doporučit materiály. Některé materiály totiž jen pěkně vypadají, ale špatně se udržují nebo se rychle poškodí. 

 

Opravdový odborník vám ochotně poradí a navrhne spoustu vychytávek, které vás nebudou stát majlant. Jeho cílem totiž není vydělat co nejvíce, ale vydělat a zároveň získat spokojeného a nadšeného zákazníka. Teprve, až si budete s hotovým návrhem na 100 % jistí, dejte pokyn k jeho realizaci. 

 

Dokonalá kuchyň nutně neznamená nejdražší ;)

O čem bude další díl? Věnovat se budeme navrhování kuchyni po praktické stránce, tedy jak má být perfektní kuchyň uspořádána.