Seriál: Feng šuej 6 - Feng šuej v paneláku

Wednesday 16. December 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

V posledních letech se u nás kvalita bydlení v panelových domech obecně zlepšila. Domy se zateplily, sídliště již nejsou nudně šedivé a v mnoha domech, zvláště tam, kde vznikla společenství vlastníků, se i ve společných prostorách domu objevují květiny či obrazy. V bytech se budují příjemnějí cihlové koupelny, nevyužitý prostor chodeb se stává součástí obývacích pokojů.

Hlavní nevýhody paneláku z pohledu feng-šuej

Přesto se v panelákových bytech nachází mnoho opakovaných problémů, které energeticky škodí obyvatelům domu. Naštěstí většinu z těchto negativních jevů lze úspěšně eliminovat drobnými opatřeními bez nutnosti přestavby.

Vstupní prostor

Nejčastější nevýhodou panelákových bytů je jejich nevýrazný vstupní prostor. Kladná energie zvaná feng-šuej do takového místa neproudí, mine jej bez zájmu. Představme si proto, že tato energie proudí tam, kde se i my lidé cítíme dobře. A vytvořme s touto myšlenkou svůj vchod. Musí být vzdušný a příjemný. A jaké máme prostředky? Můžeme vyměnit či natřít samotné dveře, použít zajímavou rohožku, natřít poutavě zárubně či stěny kolem vstupu. Velmi jednoduchým řešením je ozdobení dveří tématickými věnci.

Chodbou proudí do bytu energie

Samotný vstup však pro správné proudění energie do bytu nestačí, důležitý je i zádveřní prostor, který právě v panelákovém bytě bývá často velice tmavý, někdy též úzký a dlouhý. Ani v takovém prostředí nebude energie proudit správně. Tmavou chodbu prosvětlíme vymalováním světlou barvou, doplněním nábytku do předsíně ze světlého materiálu a chybět by neměly výraznější dekorační prvky. Důležitý je jasný a silný zdroj světla. K optickému zvětšení poslouží zrcadlo, ovšem to by mělo být umístěno v nejsvětlejší části prostoru, aby znásobovalo kladnou, nikoliv zápornou energii. Pozor, zrcadlo se nesmí nacházet přímo proti vchodu, odráželo by všechnu energie zpět ven.

Energie proudící rychle

V případě úzké a dlouhé chodby se snažíme především o rozbití jednolitosti prostoru, aby energie tímto prostorem neproletěla jak rychlík tunelem. Zbrzdit proudění energie můžeme např. tím, že zvýrazníme všechny dveře vedoucí z chodby vkusným ozdobným rámováním. Postavit energii do cesty můžeme květiny, sošky či prostorově výraznější závěsné ozdoby, jejichž energii ještě umocníme protilehlým zrcadlem. Vymalujeme chodbu více barvami, čímž ji opticky rozdělíme do několika menších prostorů.

Příklad

Na vzorovém příkladu se nachází dosud nevybavená chodba. Když se na obrázek podíváte, váš pohled rychle směřuje kupředu a skončí u jasného okna vzadu, podobně tudy bude proudit energie. Rychle prolétne prostorem a vylétne ven. Nevhodné je v tomto případě umístění vodorovných lišt, které efekt ještě znásobují. Jak si pomoci? Lišty by se rozhodně měly odstranit. Na levou stranu chodby by se mohla díky dostatku světla umístit živá květinová stěna, jejíž příznivý efekt by se ještě znásobil protilehlým zrcadlem. Pozornost od protějšího okna se dá odvést výraznou záclonou a efektní závěsnou ozdobou před oknem.

  1. Úvod
  2. Pět prvků
  3. Zahrada plná harmonie
  4. Vyčistěte si energie v domě
  5. Tvořme svůj domov intuitivně
  6. Feng šuej v paneláku