Seriál: Feng šuej 5 - Tvořme svůj domov intuitivně

Wednesday 09. December 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Každý z nás, když vstoupí do nějakého domu či místnosti, okamžitě ví, zda se v daném prostoru cítí dobře nebo ne. Tento první dojem je velice důležitý, protože nám intuitivně říká, jak to ve skutečnosti je s prouděním energií v domě či bytě. Feng-šuej říká, že k tomuto prvnímu dojmu není třeba žádných dalších znalostí, dokáže to vycítit každý z nás. Bohužel však ne u sebe doma. Protože dlouhodobě obývaný prostor již vnímáme docela jinak, nejsme schopni tento první dojem určit. Vhodné je proto pozvat někoho, kdo u nás ještě nebyl, na návštěvu a pak se ho na jeho pocity zeptat.

Pokud je první dojem stísněnost, ponurost

Logicky je to malým či úzkým prostorem, který lze opticky vždy zvětšit zrcadly. Další příčinou je málo světla (zde hraje roli použití světlých barev, doladíme přidáním dostatečných svítidel). Často to ale může být proto, že jsme si byt příliš zaplnili věcmi. Řešením je odebrání pár kusů nábytku, aby se prostor uvolnil – pokud to dokážeme, můžeme se těšit na zajímavý efekt takového postupu. Zvětšením prostoru v bytě se nám zvětší i prostor v životě, cítíme v sobě nárůst energie, prožíváme pocit svobody.

Pokud je první dojem chlad

Zda prostě jen příliš nešetříme na topení, pak bývá nejčastěji pocit chladu spojen se dvěma důvody: přílišná vlhkost a studené barvy. Zamysleme se nad tím, jaký případ se nás týká a co s ním můžeme udělat. Pocitovou vlhkost může způsobovat přebytek květin, nedostatečné větrání, hutné závěsy, vysoké stropy. Pokud však zjistíme, že máme v domě či bytě skutečně vlhkost větší než 60 %, hrozí vznik plísně a je třeba pozvat si do domu sanačního odborníka. V případě použití barev je náprava relativně snadnější, není třeba konstrukčních zásahů. Stačí vyměnit doplňky, vymalovat. Složitější je vybrat správnou barvu. Studeně působí modrá, světlefialová, bílá, teple naopak červená, oranžová, žlutá. Ovšem pozor na to, i modrá barva může mít studený a teplý odstín, proto je lepší se před výběrem kombinací barev do určité místnosti poradit s odborníkem. Navíc červená a oranžová jsou barvy natolik energické, že třeba jejich použití v ložnici může u citlivých osob způsobovat až nespavost.

Pokud je první dojem zmatek, nepohodlí

Příčinou je přesycení smyslů dané složitým členěním prostoru nebo příliš mnoha podněty. V prvním případě je odstranění horší, protože se bude jednat o konstrukční problém (víceúrovňové členění, příliš mnoho dveří apod.), prostor je třeba udělat jednodušší, průchodnější. Mysleme na to, že čím snadněji se zde budeme pohybovat my, tím snadněji tu bude proudit kladná energie "čchi". Někdy skutečně stačí jen odstranit přebytečné dveře či příčky. V druhém případě je buď náš byt přecpaný nábytkem a doplňky (skříně narvané serepetičkami, moc obrázků) nebo přílišným množstvím barev či stylů (např. vedle rustikálního gauče stojí ratanové křeslo, v rohu jednoduchá moderní lampa, nad gaučem několikapatrový skleněný lustr). Jednotlivě je každá z těch věcí úžasná, ale celkově tvoří zmatečný dojem. Návštěvník si nedokáže vybrat, jak má na něj místnost působit, protože se na něj valí mnoho různorodých podnětů. A podobně jako na sebe naráží pocity návštěvníka, tak na sebe naráží i energie, jejichž nerovnoměrnému působení jsme pak vystaveni.

Přečtěte si celý seriál o Feng-šuej:

  1. Úvod
  2. Pět prvků
  3. Zahrada plná harmonie
  4. Vyčistěte si energie v domě
  5. Tvořme svůj domov intuitivně
  6. Feng šuej v paneláku