BLACK FRIDAY BLACK FRIDAY

Seriál: Feng šuej 4 - Vyčistěte si energie v domě

Wednesday 19. August 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Pradávné čínské umění "feng-šuej" nás učí, jak vyvážit prostor, v němž žijeme. Účelem je harmonické prostředí, které je zdravé pro naše tělo a pozitivně ovlivňuje i naši mysl a celkově naši životní energii.

Mnoho z nás bohužel žije v domech s negativní energií "sha" (ša), která se vytváří při nedostatku nebo přílišném zrychlení energie pozitivní "čchi" nebo "chi" (či). Ideální je tomuto problému předejít při samotné stavbě domu, ale i pokud je již dům postaven, úpravou prostoru se dá ještě ledacos zachránit a správné proudění energie nastavit.

Negativní prvky

Nedostatek pozitivní energie vzniká na místech s nedostatkem světla, kde se její tok zpomaluje (takže např. není vhodné umístění ložnice za tmavou šatnou). Dále nejsou vhodné vícestupňovité byty, kde v jednom patře hledíte do nohou druhého patra, energie se zde tříští. Podobně jako u dvoukřídlých dveří, které lze neškodně umístit pouze do zadního vchodu nebo na balkon. Zcela nejčastějí chybou většiny bytů a domů pak bývá umístění oken a dveří proti sobě, proudění energie se v takovém prostoru naopak příliš zrychluje, pozitivní energie vytváří tzv. šíp, který uniká ven, v podstatě prostorem jen prolétne.

Pozitivní prvky

Pamatujme si, že pozitivní "čchi" proudí prostorem vodorovně a do oblouku. Z toho plynou všechna ostatní pravidla. Proto nejsou dobré vícestupňovité podlahy. Také dlouhé rovné linie je vždy třeba něčím pozitivním doladit. Pozitivními prvky jsou kulaté tvary, živé rostliny, dostatek světla. Co je důležité, že překážkou proudění energie v prostoru nejsou dveře ani okna. Velké prosklené terasy či francouzská okna do zahrady jsou pro dům velice přínosné, neboť spojují prostor uvnitř s energií zvenku. U dveří bývá důležité, aby se jimi snadno vstupovalo. Pokud musíte jakékoliv dveře nejdříve obejít, než jimi projdete, ani pozitivní energie tudy nebude proudit snadno.

Pořádek v hlavě je pořádkem v domě

Poslední zásadní chybou, která brzdí proudění zdravé energie, je nedostatečný úklid. Nejde tu však o vytírání podlahy či luxování, to je považováno za automatické, ale pravidelné vyhazování věcí, které již nepoužíváme. Kdo se jednou v životě stěhoval, tomu je jasné, o co jde. Všichni si neustále své domovy zaplňujeme věcmi. Některé používáme pravidelně, jiné méně, ale spoustu věcí použijeme párkrát a pak nám už navždy leží odložené ve skříňce, protože by se ještě někdy mohly hodit nebo prostě jen na památku. Čím více takových věcí doma máme, tím více bráníme proudění oživující zdravé energie.

Naučme se dělat takový úklid pravidelně. Vyčistíme si tím prostor nejen v bytě, ale dokonce i ve své hlavě, zbavujeme se tím totiž minulosti a učíme se tak žít více v přítomnosti.

 

Přečtěte si celý seriál o Feng-šuej:

  1. Úvod
  2. Pět prvků
  3. Zahrada plná harmonie
  4. Vyčistěte si energie v domě
  5. Tvořme svůj domov intuitivně
  6. Feng šuej v paneláku