Smart TV Samsung Smart TV Samsung

Seriál: Feng šuej 3 - Zahrada plná harmonie

Wednesday 12. August 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Čínskému slovu "čchi" odpovídá nejlépe výraz "životní energie", ovšem lze jej chápat i jako "éter". Čchi je cosi nehmatatelného, co se rozprostírá kolem nás a svým působením to ovlivňuje kvalitu našeho života. Čchi lze chápat jako kvalitu vzduchu, který dýcháme celým svým tělem. Nejideálnější čchi v sobě přitom obsahuje harmonické prostředí, které obsahuje sousedící prvky (viz 3. díl seriálu) a vyváženou energii jin a jang.

V létě trávíme mnoho času na zahradě, začněme tedy právě tady. Jak bychom měli zharmonizovat naši zahradu?

Obecně platí, že příliš rovné linie (ploty, cesty, vedení, ostré rohy) působí rušivě a umocňují negativní energii. Působení kladných sil naopak přitahují vlnité a kulaté tvary. Proto by se měly cesty a stezky vlnit. Kolem rovného plotu vysadíme stromy a keře, čímž rozbijeme záporný vliv energetických sil. Hranatou zahradu zakulatíme jezírkem a vytvořením kulatých květinových záhonů.

Při použití 5-ti prvků se řídíme jednoduchými pravidly, ze kterých se dá vyčíst, jaké čchi která rostlina odpovídá. Ohnivý prvek si dobře zapamatujete, když si představíte, jak sedíte kolem ohniště a nasáváte vůni hořícího dřeva, ohnivá čchi totiž patří k vonným (levandule) a léčivým rostlinám. Zemský prvek v naší zahradě je též lehce zapamatovatelný, prvek země v sobě nesou všechny rostliny s výraznými kořeny, které nás vtahují do vnitřku země: brambory, ale také všechny hlíznaté květiny, pampelišky. Kovový prvek do své zahrady dodáme intuitivně rostlinami se stříbřitými listy, již však musíme vědět, že dodat kovovou energii můžeme také všemi rostlinami s oblými velkými listy (leknín, begonie, lichořeřišnice) a bílými kulovitými květy (kalina, česnek). Vodnímu prvku bývají přiřazovány hlavně popínavé rostliny (břečťan, akébie, zimolez), které se přirozeně vlní podél svých podpěr. Prvek dřeva je opět velmi přirozený, symbolizují jej všechny dostatečně vysoké a silné rostliny, jimž dřevnatí stonek (typický bambus), avšak pozor, ne každá dřevina znamená energii dřeva.

 • Dřeviny s energií dřeva: buk, bříza, lípa.
 • Dřeviny s energií ohně: mahagon, jasan, modřín.
 • Dřeviny s energií změ: tis, trnovník akát, kaštan.
 • Dřeviny s energií kovu: tropické dřeviny, dub (pozor, dub přitahuje negativní energii a je třeba ho pěstova s obzláštní pozorností, obklopit ho prvky s pozitivní energií).
 • Dřeviny s energií vody: vrba, líska, topol.

 

 

Přečtěte si celý seriál o Feng-šuej:

 1. Úvod
 2. Pět prvků
 3. Zahrada plná harmonie
 4. Vyčistěte si energie v domě
 5. Tvořme svůj domov intuitivně
 6. Feng šuej v paneláku