Pomalé interiéry: Vytvořte si krásný a smysluplný domov

Tuesday 06. June 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Jedním ze žhavých trendů v zařizování interiéru patří v posledních letech pomalé bydlení. Nejde o úplnou novinku. Nápad pochází z 80. let minulého století a s názvem pomalé bydlení přišel finský profesor designu a spisovatel Alastair Fuad Luke v roce 2002. Jak tento netradiční interiérový styl vypadá?

Jak vypadá interiér v “pomalém” stylu?

Styl nazvaný pomalé bydlení je spjat s pomalou módou, anglicky slow fashion. Na první místo je udržitelnost. V podstatě je to boj proti současnému konzumnímu stylu života, jehož cíly je zastavit zbytečně plýtvání, hromadění majetku a hledat nové možnosti využití i pro starší zařízení a vybavení.

 

Pomalé bydlení nabízí osvěžující způsob, jak se vyhnout modernímu a uspěchanému životu a zpomalit. Jeho zastánci apelují na klidnější život, méně stresu a obnovení schopnosti nacházet velkou radost v malých věcech.

Na instagramu hledejte inspiraci, nekopírujte

Neznamená to, že okamžitě zrušíte všechny sociální sítě a zařídíte si retro bydlení ve stylu vašich babiček a dědečků. Byla by škoda ignorovat ohromné množství inspirace, které sociální sítě nabízí zvlášť tehdy, nevíte-li jak začít. 

 

Důležité je, nekopírovat a najít si svůj vlastní styl. Nemusíte žít, bydlet a být trendy. Vytvořte si svoje “domácí štěstí”, kde se budete cítit spokojeně a příjemně bez potřeby pořizovat každou chvíli nejmodernější doplňky a dekorace. 

 

Pro pomalý interiér jsou typické tlumené pastelové nebo zemité barvy a důraz na přírodní materiály, funkčnost a kvalitní provedení, díky němuž nábytek a další vybavení vydrží dlouhé roky. Méně je v tomto případě více.

Drobnosti, které z bydlení činí domov

K pocitu domova samozřejmě patří i doplňky a dekorace. Nemusí jich být moc a nejlepší jsou takové, které jsou krásné a praktické  zároveň, případně pro vás mají vysokou citovou hodnotu, například porcelánový čajový servis od babičky. 

 

Chybět by neměly ani nejrůznější pokojové rostliny. S množstvím si nelamte hlavu, čím více, tím lépe. Oživí každý prostor, navodí intenzivní pocit přírody a navíc mají úžasnou schopnost čistit vzduch.

 

Z dalších doplňků jsou fajn dekorativní polštáře a polštářky, přehozy a deky, koberce a bytový textil obecně, protože zvyšuje pocit pohodlí a útulnosti.

Méně je více

Při zařizování buďte střídmí. Než cokoliv nového pořídíte, dobře si promyslete, jak a k čemu to budete používat, a zda se vám to rychle neomrzí. Než vyhodíte něco staršího, zvažte, zda pro to nenajdete jiné využití nebo to nelze upravit či dokonce vylepšit. Sedačku můžete přečalounit, koberce nechat vyčistit profesionály a podobně.

 

Nezaplňujte místnosti nábytkem, obrazy a dekoracemi. Pořizujte kvalitní, udržitelné, funkční, smysluplné a nadčasové věci, které nebudete mít potřebu za rok vhodit. Opatrní buďte zejména při výběru výraznějších doplňků a dekoračních předmětů. Snažte se vytvořit dojem pohodlí, aniž byste prostor zahltili  velkým množstvím detailů