Podkrovní bydlení: Jak se vypořádat s vedrem

Tuesday 22. August 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Bydlení v podkroví má velké kouzlo. Nicméně během léta se jeho obyvatelé potýkají s velkým problémem, který se opakuje rok co rok. Během léta se v bytě pod rozpálenou střechou udržují vysoké teploty. Jak takový podkrovní byt ochladit?

Větrejte brzy ráno a večer

Základem je správné větrání. Během parných letních dní horký vzduch nepouštějte do bytu. Okna otevírejte zásadně brzy ráno a večer, kdy jsou teploty z celého dne nejpříjemnější. Přes den nejenže ponechte okna zavřená, ale navíc je zatemněte. Zatáhněte závěsy, žaluzie či rolety. Do bytu tak nebude pražit slunce a uvnitř se drží snesitelnější teplota.

Nainstalujte venkovní rolety

Efektivnější ochranou před žhavými slunečními paprsky jsou venkovní žaluzie či hliníkové rolety. Sluneční záření zachytí dřív, než se dostane do bytu. Klasické vnitřní žaluzie či rolety nemusí být dostatečné až na ty s lesklou vnější plochu, která sluneční paprsky odráží jako horko dovnitř nepropustí.

Nalepte na okna protisluneční folie

Pro lepší ochranu můžete na okna nalepit protisluneční fólie. Jsou vybavené reflexní vrstvou a slouží jako pasivní klimatizace, jelikož do bytu propustí co nejvíce denní světla, ale zadrží horko a UV záření. Lepí se z venkovní části.

Pořiďte si domů stropní ventilátory

Mezi pomocníky, jak si v letních vedrech doma udržet příjemné ovzduší, patří i ventilátory. Asi nejlepší volbou je stropní ventilátor. Je bezpečný, nemá negativní vliv na zdraví a nezabírá žádný prostor v místnosti. Jejich nevýhodou je pouze vyšší cena oproti klasickým stojacím a stolním ventilátorům.

Zvlhčete vzduch

Naplňte rozprašovač studenou vodou a stříkejte ji v pokoji do prostoru. Navlhčené prostěradlo nebo ručník zavěste do okna. Nastříkat vodou můžete přímo záclony i závěsy. Poté otevřete okna, zatáhněte a dovnitř nechte proudit příjemně chladný vzduch. Pokud je venku sucho a naprosté bezvětří, navlhčenou textilii pověste před ventilátor.


Klimatizace ano či ne

Zabudováno klimatizace ochladí byt velmi rychle. Nevýhodou je vyšší pořizovací cen a náročná instalace. Levnější a méně náročnou variantu představuje mobilní klimatizace, která však bývá hlučnější.

 

Problém klimatizace spočívá v tom, že ji většina nepoužívá správně. Rozumné a ohleduplné ke zdraví je s pomocí klimatizace ochladit vnitřní teplotu maximálně o 5 až 6 °C, přičemž by teplota v místnosti během horkých letních dní neměla klesnout pod 21 až 25°C