Pes v bytě: Jak připravit domov pro štěně?

Tuesday 17. November 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Pořídit si štěně je vážné rozhodnutí, které váš život ovlivní na hezkou řádku let. Pes není hračka, ale živý tvor vyžadující neustálou péči a důslednou výchovu každý den. Na co vše byste neměli zapomenout, než si roztomilé štěňátko přivezete domů?

Vyberte si pro sebe vhodnou rasu

Líbí se vám chytrá border kolie? Proč ne, pokud jste si jisti, že na ni máte dostatek času, ale hlavně energie. Obdivujete ladné pohyby výmarského ohře? Pokud mu dokážete nabídnout dostatek lásky i pohybu, jděte do toho. Irský vlkodlak je rovněž úchvatné zvíře, malý byt však pro něj vhodný není.

 

Zchlaďte své nadšení pro konkrétní psí rasu, a než si štěně přivezete domů, zjistětě si o vaší vysněné rase maximum informací. Z roztomilého a hravého štěňátka jednou vyroste dospělý pes, který vás bude potřebovat nejen tehdy, když na něj budete mít náladu. Zvolíte-li špatně, jak vy, tak i pejsek se budete zbytečně trápit.

 

Tři zásadní otázky, na které byste při výběru psí rasy měli myslet:

 

  • Kde bude pejsek bydlet? 

U každé psí rasy je méně či více důležité, kde bude trávit většinu času. Bude to  v bytě? Jak velký byt je? Nebo máte dům? A je u něj zahrada? Bydlíte ve městě nebo na venkově? Máte to blízko do volné přírody, kde můžete s pejskem běhat na volno? 

 

  • Máte na pejska dostatek času? 

Existují méně náročné rasy, které potřebují nakrmit, pomazlit a několikrát za den vyvenčit. Jiné psí rasy vyžadují mnohem více pozornosti. Denně potřebují na dlouhé procházky plné her, zábavy i učení.

 

  • Jaké máte dosavadní zkušenosti s výchovou psů?

Pokud jste v životě žádného pejska nevychovali, je nezodpovědné vzít si domů rasu, u které je důsledná výchova zcela zásadní. Je velký rozdíl mezi tím, zda máte doma neposlušného malého jorkšíra nebo dominantního rotvajlera či jinou “nebezpečnou” rasu.

 

Malý vs. velký pes? Který je lepší do bytu?

Není pes jako pes. Informace shánějte ideálně u odborníků

Informace o jednotlivých rasách najdete na internetu. Kromě dokola opakovaných informací o tom, jaký který pes je, hledejte reálné zkušenosti. Cenným zdrojem jsou lidé, kteří doma tu “vaši” rasu zrovna mají. Nejdůležitější informace vám ale podají přímo chovatele a lidé, kteří se věnují výcviku psů a mají zkušenosti s celou řadou ras. 

 

Čím více si o zvolené psí rase zjistíte, tím méně nepříjemností se při jeho výchově dočkáte. Například rasa basenji je velice nádherné zvíře, neuvěřitelně inteligentní a učenlivý pejsek. Je však také hodně svéhlavě a nelze tedy očekávat, že jej naučíte dokonale poslouchat.

 

Některé psí rasy vyžadují pevnou ruku, jiné jsou přátelské a neškodné povahy.

Upravte vás domov na nový domov i pro štěně

V první řadě budete potřebovat celou řadu nezbytností a drobností, které pomohou štěněti si na nový domov rychle zvyknout.

 

K základnímu vybavení pro každého psa patří:

  • misky na vodu a žrádlo,

  • pelíšek na doma,

  • obojek nebo postroj a vodítka, 

  • dostatek hraček.

Jak pro misky, tak i pro pelíšek pečlivě vyberte místo, kde budou stát a už jej neměňte. Pes můžete mít klidně více pelíšku, ale vždy počítejte, že se bude snažit dostat se vám na gauč a pod peřinu ;) Vždy myslete na to, že by se mělo jedna o klidnější místo, kde nebude pejsek rušen při krmení či při odpočinku či spánku. Pes by se ale neměl ani cítit odstrčeně. 

Když pejskovi nestačí misky ;)

Jak si nenechat zničit byt

Štěňata jsou rození ničitelé a do čeho mohou, do toho se s chutí zakousnou. Nemusí jít přitom o jídlo, a ani boty rozhodně nejsou jejich jedinou obětí. Milují také utěrky, chňapky, ubrousky, toaletní papíry, kabely, drobné dekorace i pohozené oblečení, prostě cokoliv, co se jim vejde do tlamiček, nebo co mohou alespoň převrhnout. 

 

Pes je vlastně takové věčné dítě, takže při úpravě bydlení pro jeho potřeby myslete rovněž na drobná opatření, která ochrání váš byt před zničením ze strany vašeho nového chlupatého miláčka. Tuhle jejich vlastnost se snažte brát s humorem tak, že vás pejsek odnaučí nechávat věci různě po bytě ;)

Jakékoliv vybavení by mělo vždy odpovídat velikosti psa

Zatímco malému psíkovi stačí menší misky i pelíšek, velký pes bude potřebovat mnohem větší nádoby na vodu a krmivo :) Stejně tak větší a hlavně silnější rasy vyžadují absolutně jiný typ obojku a vodítka. Vhodnější než klasické obojky bývají moderní psí postroje neboli “kšíry”, které je zbytečně neškrtí. 

 

Myslete také na další detaily, které se týkají výcviku. U některých ras je například vhodné mít speciální výcvikové vodítko, která vám usnadní učení základních povelů. Při venčení je vhodné mít sebou míčky, létající talíře a jiné hračky, které psy zabaví. Nezbytné jsou samozřejmě pamlsky, se kterými pejska odměníte za každé uposlechnutí.

 

Náš tip: Nejste-li si jistí výběrem, požádejte o radu odborníka. Skvěle vám většinou poradí v obchodě s potřebami pro psy.

 

Psích hraček není nikdy dost :D