Péče o řezané květiny, aby vydržely dlouho svěží

Tuesday 07. June 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Zatímco pokojovými rostlinami interiéry doslova přetékají, o vázy s řezanými květiny bývá nouze. Čerstvé květiny přitom ozdobí každý stůl. Jenomže vydrží pouze několik dní. Nebo ne? Poradíme vám, jak se o ně starat, aby vydržely v plné kráse co nejdéle.

 

Většina lidí se řezaným květinám do vázy vyhýbá z jednoho prostého důvodu. Nevydrží moc dlouho a je jim líto uvadlou krásu po několika dnech vyhodit do koše. Pokud jim poskytnete vhodnou péči, vydrží mnohem déle. Začít je ale třeba ještě před vložením do vázy s vodou. Úhlavním nepřítelem řezaných rostlin jsou bakterie. Nedejte jim šanci.

Stonky musí být seříznuté

Než květiny vložíte do vozy, seřízněte jim stonky a to hezky zešikma zhruba pod úhlem 45 stupňů. Díky seříznutí vznikne větší plocha, která je schopna absorbovat vodu a další živiny. Pokud tak neučiníte, stonky se zacelí, přestanou přijímat vodu, uschnou a zvadnou. Doporučeno je stonky seříznout každé dva až tři dny.

Květiny dávejte pouze do čisté vázy

Pokud vázy nepoužíváte často, nejprve ji důkladně umyjte a zbavte prachu, všech nečistot a bakterií. Díky čistému prostředí květina vydrží déle svěží a krásná. Neumytá váza, byť to tak na první pohled nevypadá, může obsahovat bakterie, které řezaným květinám nesvědčí. Pro řezané květiny je nejlepší váza z čistého skla.

 

Používejte čistou a vlažnou vodu

Stejně jako čistá voda je důležitá i správná teplota vody. Ideální je vlažná voda, která rostlině nezpůsobí nepříjemný šok jako studená voda, a ani se v ní snadno nemnoží bakterie jako ve vodě teplé.

Pod vodou by neměly být žádné listy a výhonky

Jakmile seříznuté květiny vložíte do vázy, důkladně si ji prohlédněte. Odstraňte všechny listy i výhonky, které se nachází pod vodou. Květině tím krokem opět prodloužíte život. Ponořené listy totiž rychly hnijí a ve vodě se tvoří škodlivé bakterie, které rostlině zrovna neprospívají. Opakujte po každém dalším seříznutí. Z vody vyndavejte i opadané listy, květy a jiné části rostliny.

 

Pozor na správnou hladinu vody

Ta by neměla být výše než ve dvou třetinách stonku. To platí pro několik prvních hodin poté, co čerstvou květinu přinesete domů. Po čtyřech hodinách odlijte vodu zhruba do půlky nebo do deseticentimetrové výšky. Větší množství řezaným květinám nedělá dobře kvůli bakteriím.

Nezapomeňte na extra výživu pro řezané květiny

V každém správném květinářství ke květinám obdržíte sáček, který obsahuje potřebné živiny i látku, která brání zahnívání vody a dezinfikuje ji. Nasypte do vody půlku sáčku a při příští výměně použijte druhou polovinu. Než do vody vložíte květiny, roztok ve vodě opravdu dobře promíchejte. Díky výživě vydrží řezané rostliny déle svěží.

 

Dejte květiny na vhodné místo

Chcete-li, aby vám řezané květiny vydržely co nejdéle, dopřejte jim vhodné umístění. Dařit se jim nebude na přímém slunci, průvanu ani v mrazu. Pozor také na zapnuté topení, kouř od cigaret a květinám nesvědčí ani blízkost zrajícího ovoce, které vylučuje ethylen, jehož působením květiny rychleji uvadají.

Řezané květiny zkontrolujte každé dva dny

Květiny je nutné každé dva až tři dny vyndat z vázy, seříznout stonky, odstranit přebytečné listy, vyčistit vázu a vyměnit vodu. Díky tomu vám řezané rostliny vydrží opravdu dlouho.

 

UŽITEČNÝ TIP: Zapomněli jste delší dobu zalít růže? Položte je přes noc do studené vody. Ráno budou opět krásné a svěží.