Péče o pokojovky během léta

Tuesday 13. June 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Na jaře pokojové rostliny po zimě vyžadují větší péči. Některé potřebují přesadit, jiné zastřihnout a další umýt od prachu a pohnojit, aby krásně rostly a kvetly. Tím však péče nekončí. Během letních měsíců ji potřebují také, aby pod vlivem ostrého slunce a vyšších teplot nechřadly.

 

Léto představuje období největšího rozpuku pro většinu pokojových rostlin. Pokud jim poskytnete správnou péči, budou mít dostatek sil nabýt na velikosti i kráse. Letní péče spočívá ve vhodném stanovišti, dostatečné zálivce, přihnojování a likvidaci případných škůdců.

Různé pokojovky vyžadují různou intenzitu zalévání

Během léta potřebují rostliny vydatnější zálivku než v zimě. To ale neznamená, že budete všechny zalévat stejnou měrou. Rostliny se dělí na vlhkomilné a suchomilné. Mezi vlhkomilné patří kapradiny a filodendrony, mezi suchomilné rostliny kaktusy a sukulenty. Vždy zjistěte, jak jsou jednotlivé druhy pokojovek. které pěstujte, žíznivé a zálivku tomu přizpůsobte. 

 

Některé rostliny vyžadují v létě kořenovou i vzdušnou vlhkost a je potřeba je rosit. Pozor dávejte u rostlin vystaveným přímému slunci, aby skrze kapky nedošlo k popálení listů. Rostliny proto roste pouze ráno nebo až večer,  nikdy přes den. 

 

Pokud budete na dovolené delší dobu a rostliny tak přijdou o pravidelnou zálivku, pořiďte k nim praktické zavlažovače, díky nimž vaši nepřítomnost přečkají bez úhony.

Hnojení pro lepší růst

Růstu rostlin podporuje pravidelné hnojení. Existuje nepřeberné množství hnojiv dle formy aplikace. Na výběr jsou kapalná, gelová i tyčinková hnojiva. Skvělým druhem bio hnojiva je takzvaný žížalí čaj, který vzniká ve vermikompostéru. Žížalí čaj se ve vhodném poměru ředí a přidává do běžné zálivky.

 

Také zde je třeba brát v potaz konkrétní druh rostliny. Stejně jako u zálivky má každý druh pokojovek jinou potřebu hnojení. V tomto případě méně znamená více. Nadměrné hnojení může pokojovku zničit.

 

Dopřejte rostlinám vhodné stanoviště

Myslete také na to, že mnohé rostliny snesou slunce méně než jiné. Některé vyžadují spíše stinné a chladnější stanoviště, jiný se daří být i celý den na přímém slunci. Některým květinám vadí i slabý průvan a déšť, jiné budu “nadšené”, pokud je během léta umístěte ven na čerstvý vzduch na balkón nebo terasu.

 

Nezapomínejte, že během léta je slunce na obloze výše a na místech, kam slunce v zimě nesvítí, je v létě horko. Stanoviště, které mnohým pokojovkám vyhovuje v zimě, jim nemusí v létě vyhovovat. Nejlépe uděláte, když tyto rostliny přesunete na vhodnější místo.

Další péče o rostliny v létě

Během letních měsíců se v důsledku vyšších teplot snáze šíří různí škůdci. Rostliny proto kontrolujte častěji, abyste případné škůdce odhalili a s pomocí účinných prostředků zlikvidovali včas.

 

Létní období je vhodné čas pro zaštipování a zkracování, díky čemuž se rostliny ještě více rozrostou. Dále nezapomínejte na otírání listů prachu a poletujících pylů a prokypřování půdy vhodným nářadím