Pár tipů, jak slavnostně prostřít nejen o Vánocích

Wednesday 20. December 2017 |
Autor: Monika Šaríková

Říká se, že jíme hlavně očima. O Vánocích a jiných podobně významných událostí v roce to platí dvojnásob. Díky tématicky vyzdobenému prostředí i správně prostřenému stolu získá vánoční večeře opravdu výjimečný ráz a večeři si vychutnáte tak nějak slavnostněji. I slavnostní prostírání má však svá pravidla. Naučte se je a využijete je nejen o Vánocích.

Čistota je půl zdraví

A čistý stůl vypadá vždy mnohem lépe. Nemusíme to s vánočním úklidem přehánět, však se jedná především o svátky klidu a pohody. Sebekrásnější prostírání však nezakryje nepořádek a drobky od snídaně, byť slavnostní. Takže rychlým pohledem zhodnoťte aktuální stav místnosti, kde se chystáte jíst, a proveďte rychlý úklid.

Základem slavnostního stolování je bílý ubrus

Pokud chcete dosáhnout opravdu slavnostního dojmu, nezapomeňte na ubrus z kvalitní tkaniny. Hlavní ubrus by měl okraje stolu přesahovat o 20 až 30 centimetrů. Nejčastěji volíme bílý ubrus, ale nemusíme se bát ani klasických vánočních barev. Pokud vám ubrus z různých důvodu nevyhovuje, sáhněte alespoň po dekorativních běhounech nebo napronech.

Co je to běhoun a napron? Běhoun je dlouhý pás, který se hodí na obdélníkové stoly, napron mívá čtvercový tvar, je tedy určený pro stoly ve tvaru čtverce. Lze je použít samostatně nebo položit přes hlavní ubrus. Nepřekryjí jej, ale naopak krásně doplní.

Tradiční nádobí “po babičce” je ozdobou každého štředrovečerního stolu

Jednotný styl

Ještě než nakoupíte ubrus, běhouny, naprony a další doplňky, zamyslete se nad celkovým stylem, kterého chcete dosáhnout. Jaké barvy převládají ve vašem vánočně vyzdobeném interiéru? Vedle barev hleďte také na styl a materiály a tomu přizpůsobte i slavnostní prostírání.

Hladký bílý ubrus doplníte barevným běhounem nebo napronem. Hezké je rovněž barevně ladící látkové prostíraní. Nepoužívejte však oboje najednou, výsledný dojem by byl přeplácaný. Na stole by prostě bylo příliš mnoho věcí.

S prostíráním by měly ladit také ubrousky. Pokud ve vašem interiéru převládá například stříbrná a modrá, efektní bude kombinace bílého ubrusu, modrého běhounu a ubrousky ve stříbrné barvě. Skvělé vypadá také tradiční červená, zelená nebo zlatá. Vyhrát si můžete také s tvarováním a umístěním ubrousků. Nejjednodušší je složení ubrousku do trojúhelníku a položit jej pod vidličku. Nebo je můžete postavit na talíř ve tvaru stříšky či složitějších tvarů. Záleží na vaší kreativitě a zručnosti.

Papírové nebo látkové ubrousky? Látkové ubrousky samozřejmě vypadají mnohem lépe a reprezentativněji. Papírové se však nemusí prát a po použití je prostě vyhodíte do koše. Látkové užijte spíše tehdy, chcete-li udělat dojem na své hosty. Papírové ocení rodiny s dětmi, které jich spotřebují až až.

Nemáte rádi ubrusy? I takto originálně může vypadat slavnostně prostřený vánoční stůl

Ach ty talíře, příbory a sklenice

Na řadu přichází nádobí, které zvolíme podle jednotlivých chodů. Při slavnostním prostředí v domácím kruhu si zpravidla vystačíte s talíři na polévku a hlavní chod a odpovídajícím příborem, případně talířky na předkrm a dezert. Na mělký talíř položte talíř hluboký. Vedle talířů položte příbory ve správném pořadí - příbor se odebírá zkraje, nejvíce vpravo tedy bude lžíce.

Potřebovat budete i sklenky na nápoje. Opět zvolte sklo, které budete mít. Nejblížší bývá sklenka na bílé víno, vedle níž následuje sklenice na červené víno a jako poslední sklenice na vodu. Aperitiv se nosí zvlášť. V úzkém rodinném kruhu si s největší pravděpodobností vystačíte se sklenicí na víno a vodu.

TIP NA ZÁVĚR: Máte prostřeno, ale přesto máte pocit, že slavnostnímu dojmu něco chybí? Zkuste přidat drobné ozdoby, větvičky, svíčky a především čerstvé květiny, které celou místnost krásně provoní a navodí tu správnou vánoční atmosféru.