Nejčastější mýty a předsudky kolem interiérového designu

Tuesday 08. December 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Minule jsme si napsali něco málo k práci interiérového designéra, o tom, jak může pomoci při zařizování nového bydlení, i jak si správně vybrat. Dnes se zaměříme na pár předsudků, které se k této zajímavé profesi vztahují, a činí ji na oko drahou a pro většinu lidí nedostupnou.

 

Interiérový design je poměrně mladá profese stojící ve stínu “pravé” architektury a pojí se s ní celá řada předsudků. Vždyť bytový architekt se vám bude určitě snažit diktovat, kam postavit pohovku a jaké barvy jsou pro vás nejlepší. Sedací soupravu, kterou jste kupovali před pár lety, budete muset zahodit, a nahradit ji nějakou novou dle posledních trendů. Tak to není a interiérový design rozhodně není pouze o barvách.

1. Interiérového designéra si nemůžeme dovolit

Spousta lidí by si i poradce při zařizování nového bydlení v podobě zkušeného interiérového designéra vzala, ale raději to nezkusí. Automaticky totiž všechny designéry považují za něco drahého, nadstandardního a pro ně tudíž nedostupného. 

 

Samozřejmě existují vysoce cenění a drazí designéři i designéři, kteří si za své služby účtují více, než by měl. Existují však také dobří a schopní bytoví designéři, kteří si účtují honorář akceptovatelný pro většinu lidí mající na to, aby si koupili nový byt, nebo aby se pustili do jeho kompletní renovace, což představuje cca 500 až 1 200 Kč za hodinovou konzultaci. 

 

Málokdo si také uvědomí, kolik času a peněz jim takový může interiérový designér ušetřit. Dobrý designér si s klientem domluví rozpočet. Díky odbornému a organizované přístupu není problém jej dodržet. A to jenom proto, že designér ví, co dělá, kolik, co stojí a kde sehnat vše potřebné.

 

Interiérový design není pouze o barvách a rozložení nábytku.

2. Interiérový design je určený pro nové a prázdné byty

Když už, tak si většina lidí přizve na pomoc interiérového designéra na vybavení nového a prázdného bytu. Případně jim jde o návrh nové kuchyně či koupelny, kterou se rozhodli ve svém starším bytě rekonstruovat.

 

Málokoho napadne řešit interiérový design už ve vybaveném a zabydleném bytě. Bojí se, že by je designér přiměl staré vybavení bytu nahradit novým, a změna interiéru by je tak vyšla draze.

 

Dobrý interiérový designér umí pracovat s tím, co má k dispozici, a obvykle navrhne pár drobných změn, díky kterým však interiér prokoukne. Vyhodí se zbytečnosti, šikovně se přeskládá nábytek a za pomocí barev a doplňků se sjednotí styl interiérů. Starší sedačku či kuchyňské židle oživí nové čalounění.

 

Staré věci není nutné vyhazovat. Stačí je obnovit nebo použít jako zajímavý doplněk.

3. Pokaždé stejný interiér jako z časopisu

Tím myslíme to, že designéři často navrhují interiéry, které víceméně dokola kopírují trendy bydlení z různých časopisů, a nepřináší nic nového a originálního. Designéři nabízí zajeté styly a nepřichází s vlastními návrhy a nápady.

 

Částečně za to může konzervativní přístup klientů, kteří neradi zkouší něco nového a bojí se větších změn. Designéři nemohou uplatnit své nápady, ale přetváří další a další interiér do severského nebo industriálního stylu bydlení, které jsou aktuálně hodně populární. 

 

Každý člověk je originál. Chcete-li svou osobnost vidět také ve své vlastní domácnosti, dejte designérům šanci navrhnout vám něco jiného, než má váš soused. Cílem by měl být domov, ve které se cítíte sami sebou, ne showroom určený na předvádění dokonalého bydlení.

 

Industriální styl neznamená postavit novou betonovou zeď, ale umět chytře pracovat se stávajícími povrchy a podklady.

4. Největší důraz kladou designéři na obývací pokoj

Každá místnost, dokonce každá část interiéru si zaslouží pozornost designéra. Přesto se největší důraz klade na obývací pokoj, jako by jiné místnosti nebyly důležité. Obývací pokoj je sice něco jako vizitka, kterou hodnotí návštěvy, vy však bydlíte v celém bytě. 

 

Interiérový poradce by si měl důkladně prohlédnout celý byt, vymyslet takové úpravy a změny, aby výsledkem byl návrh jednotně a harmonicky působící interiér. Určitě nechcete při opuštění obývacího pokoje získat pocit, že jste se ocitli v cizím bytě.

 

Nejméně péče obvykle dostane předsíň, přitom je to vstupní “brána” do vašeho domova.

5. Z malého bytu designový zázrak nevytvoříte

Pohrát si s prostorným interiérem je pro designéra jednodušší než s garsonkou o rozloze 30 m2. Rozdíl je podobný jako v případě rozpočtu. U nižšího rozpočtu stejně jako u menších bytů může být designérská práce mnohem kreativnější a nápaditější. Malé bydlení může být stejně krásné, praktické i designové. 

 

Ke slovu se dostává například víceúčelový nábytek, kouzlení se světlem a zrcadly, doplňky a mnoho dalších způsobů, jak v malém bytě využít každý milimetr. Garsonky a malé byty pro interiérové designéry představují velkou výzvu, jak na malém prostoru uspořádat vše tak, aby výsledek působil trendy a moderně.