Návrat brutalismu na výsluní

Tuesday 26. September 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Strohý architektonický styl brutalismus se objevil krátce po 2. světové válce a dalších zhruba 20 let doprovázel komunistickou nadvládu. Nešlo zrovna o nejoblíbenější styl a byl spíše kritizován než vyzdvihován. Nyní se vrací na scénu jakožto neobrutalismus a my si hned vysvětlíme proč.

 

Název brutalismus evokuje spojení se slovem brutalitou, ale s tou nemá nic společného. Název ve skutečnosti vychází z pojmu “beton brut” neboli hrubý beton, jelikož beton je jeho nejvýraznějším prvkem. Jeho představitel Charles Edouard Jeanneret Gris, slavný francouzsko švýcarský architekt známý spíše pod pseudonymem Le Corbusier by byl ze spojování s komunismem pravděpodobně upřímně nešťasten. 

 

Nejznámější brutalistické stavby v Česku: hotel Intercontinental, Obchodní dům Kotva a budova Nové scény Národního divadla v Praze,  Obchodní dům Prior v Olomouci. 

Brutalismus se vrací v nové podobě

Původní brutalismus preferuje surový stav, vysokou kvalitu materiálu a zdůrazňuje textury a pevnou konstrukci. Ač je často kritizován, představuje velmi nadčasový styl, jehož hlavním vlastnosti je poctivost. Nebyl určen pro interiéry. Dnes se ale prosazuje právě v interiérovém designu a neobrutalismus slaví značný úspěch.

 

Neobrutalismus je nadčasový a poctivý styl prostý jakýchkoliv ozdob a tedy i nepořádku. Nečekejte žádný luxus a obvykle dekorační prvky. Je založený na vhodně využitých průmyslových prvků. Ty v jeho pojetí překvapivě nepůsobí vůbec chladně, ale velmi čistě a jednoduše.

 

Tento znovuzrozený styl poznáte podle betonových povrchů a vynechání přebytečného zdobení. Dalším charakteristickém prvkem je uzavřený půdorys a obrys. Slaví přirozenou krásu surovin a libuje si ve využívání přísných geometrických tvarů. Současné pojetí přidalo textury a barvy, kdy preferuje jemné pastelové odstíny.

Jak vypadá interiér ve stylu neobrutalismu

Základem moderního neobrutalismu jsou kvalitní suroviny. Nejvíce používá surový beton, ocel, tesaný kámen, neomítnuté cihly a sklo a využívá je na podlahy, obklady i další stavební části. Neopracované stěny kontrastují se skleněnými okny. Výsledný dojem může na někoho působit stroze a hranatě, ale o to více vynikne prostor samotný.   

 

Zde více než v jiném stylu platí “méně je více” a brutalismus lze popsat jako spartánský interiér, kde najdete pouze to, co skutečně potřebujete.Vše je do posledního detailu promyšlené a pečlivě zpracované.

 

Co se týče interiéru, k výrobě nábytku a bytových doplňků se využíval beton, kov, sklo, tmavé dřevo, ohýbané trubky, plechy a kůže. V současné době jsou v interiérech nejvíce žádoucí betonové stěrky na stěny, podlahy a strop. Z bytových doplňků se používají měděné a mosazné rámy zrcadel a industriální prvky a svítidla.