Na jaře kytky v bytě vyžadují speciální péči. Jak na to?

Tuesday 06. April 2021 |
Autor: Monika Šaríková

Živá zeleň v podobě květin do interiérů prostě patří. Aby krásně rostly, zelenaly, kvetly a celkově prospívaly, je třeba jim věnovat pravidelnou péči. Každé jaro si pokojové rostliny zaslouží speciální pozornost.

 

Zima květinám neprospívá. V bytě se jim sice daří mnohem lépe než venku na mrazu, i zde jim však chybí dostatek denního světla a slunečních paprsků. Ideální není ani sušší vzduch jako důsledek celodenního vytápění a slabšího větrání. Přes zimu květiny i při sebelepší péči trochu chřadnou. Na jaře je jim třeba dodat vzpruhu. 

 

Květiny potřebují především denní světlo, výživnou půdu a dostatek vláhy.

Dopřejte rostlinám dobré podmínky pro růst

Na jaře se začínají prodlužovat dny a přibývá denního světla. I květiny v bytě na tuto změnu reagují. Poznáte to snadno. Jednoduše “vyhodí” nové šlahouny, začnou rychleji růst a kvést.

 

Na jaře je důležité rostlinám poskytnout co nejlepší podmínky do nové sezóny a nastavit tak jejich fyzický stav po celý rok.

Prohlédněte rostliny jednu po druhé

Začněte důkladnou prohlídkou všech rostlin. Každou rostlinu pečlivě prohlédněte, odstraňte zažloutlé, zaschlé a jinak poškozené listy či výhony, aby rostlinu zbytečně nezatěžovaly, a měla tak dostatek síly na produkci nových listů a květů.

 

Takto očištěné rostliny jemně omyjte nebo osprchujte a zbavte je prachu a nečistot, které jim nesvědčí. Špatně se jim nad nánosy prachu “dýchá”. Odhalíte-li nějaké škůdce, ošetřete je vhodnými chemickými přípravky pro jejich odstranění.

 

Pozor je třeba si dávat na správnou zálivku. V zimě stačí vody méně, jinak uhnívají. V létě zase potřebují vody více. Také plat, že každá rostlina má odlišnou  potřebu. Některé stačí zalít jednou týdně, jiné obden. 

Nebojte se “zmlazení”

Zmlazení se provádí zejména u chudě vyhlížejících rostlin, které jsou akorát samé větve bez lístků. Jedná se o nemilosrdně hluboké seříznutí, kdy pokojovou rostlinu zkrátíte klidně až o dvě třetiny. Pokud se na zmlazování chystáte poprvé, nebojte se toho, i když vám to bude drásat srdce. Seříznutí rostlinám neuvěřitelně prospěje. Brzy bohatě obrazí a nádherně se rozvětví.

 

NÁŠ TIP: Živé a zdravé odříznuté části rostlin ihned vložte do nádoby s vodou a nechte je zakořenit. Snadno si tak doma namnožíte další rostliny. 

 

Odříznuté části nechte zakořenit a poté je zasaďte.

Vrhněte se do přesazování

Vaším nejdůležitějším úkonem na začátku nové sezóny bude přesazování. Nepouštějte se do toho hned v první jarní dny, aby se rostliny ze zimního spánku důkladně probraly. Raději počkejte na přelom měsíců březen a duben. 

 

Také není nutné každý rok přesadit všechny rostliny v bytě. Důležité je poznat, které rostliny to potřebují. Primárně se přesazují rostliny, kterým začne být malý květináč. Jednou za čas je však třeba přesadit každou rostlinu kvůli výměně starého substrátu za čerstvý, z něhož čerpají živiny.

 

Výjimkou je druh pokojové rostliny Zamioculcas, který si naopak v těsných květináčích libuje. Přesazuje se až v okamžiku, kdy květináč doslova praskne pod tlakem kořenového systému.

 

Exoticky vyhlížející Zamioculcas (rostlina vpravo) si o přesazení řekne sám.

Návod, jak správně přesadit rostlinu

Prvním krokem je výběr vhodného květináče. Stačí o dva až čtyři centimetry větší nádoba než byla původní. Zbytečně velká nádoba rostlinám nesvědčí stejně jako malá. 

 

Druhým krokem je výběr vhodného substrátu. Dnes už si jej nemusíte míchat sami. Stačí zajít od obchodu a koupit substrát pro pokojovky, orchideje, sukulenty či jiný druh rostliny.

 

Rostlinu z květináče vyjměte opatrně, abyste nepoškodili kořenový systém. Ten poté šetrně zbavte původního substrátu a opláchněte jej vlažnou vodou. Pokud při přesazování zjistíte poškození kořenů, zastřihněte je a vydezinfikujte nadrceným dřevěným uhlím. Stačí uhlí na grilování. 

 

Na dno nového květináče nasypte vrstvu keramzitu a poté přidejte menší vrstvu substrátu. Vložte rostlinu a po celém obvodě ji zasypte novou zeminou. Utlačte ji prsty a ihned zalijte. Voda utuží substrát až ke kořenům. Výjimkou jsou orchideje, ty po přesazení zalijte až následující den. 

 

Jednou za čas potřebuje vyměnit zeminu každá rostlina.

Další užitečné tipy k přesazování rostliny:

  • Hliněný květináč namočte na několik hodin do vody. Nebude pak rostlinám “krást” vodu ze substrátu.
  • Velké, těžké a rozložité pokojovky se nepřesazují celé. Pouze se vymění substrát v horní části květináče.
  • Keramzit koupíte v každém květinářství nebo zahradnictví. Bez problémů jej nahradí jemný štěrk, rozdrcený starý květináč či menší říční oblázky.

Nezapomínejte na dodatečnou výživu

Kromě standardní zálivky rostliny potřebují také další živiny, které jim dodáte prostřednictvím speciálních hnojiv určených pro pokojové rostliny. V zimě se nehnojí. Hnojí se pouze během vegetačního období cca jednu za dva až tři týdny.

 

Volit můžete hnojiva pro konkrétní druhy pokojových rostlin. Stačí ale i univerzální hnojivo. Nikdy nedávkujte více, než je doporučeno v návodu. Na výběr jsou tekuté přípravky, granule či tyčinky. Existují kombinovaná hnojiva, která zároveň hnojí a likvidují škůdce.

 

To, jak se o rostliny staráte, poznáte na jejich růstu a květech.