Máte bazén? A víte, jak o něj pečovat?

Tuesday 28. June 2022 |
Autor: Monika Šaríková

V horkých letních dnech, kdy teploty atakují třicítku, je vlastní bazén výhra. Zchladit se a zaplavat si i několikrát denně rázem činí tyto dny příjemnějšími. Myslet je však třeba i na méně oblíbené činnosti. Aby voda zůstala čistá, musí se bazén pravidelně čistit. Jak na to?

 

Ve vodě v bazénu často plavou nejen jeho splavení uživatelé, ale také mnoho nečistot. Z těl se do vody dostává kožní pot a maz, prach, opalovací krémy, z okolí zbytky trávy a utonulý hmyz. Vodu v bazénu neznečišťují pouze viditelné nečistoty, ale také mikroorganismy. Pokud bazén jednou za čas důkladně nevyčistíte, stane se doslova semništěm škodlivých bakterií.

 

Vlastní bazén má nejen výhody, ale i nevýhody. Tou hlavní je údržba.

Dbejte na kvalitu a čistotu vody v bazénu

Nejlépe každý den nebo alespoň obden z vody vyjmněte veškeré viditelné nečistoty - trávu, listí, hmyz a podobně. K tomu slouží praktická síťka. Čím častěji ji budete používáte, tím méně času vám takové čištění zabere. Užitečný je bazénový vysavač, který z povrchu vody a stěn bazénu odsává hrubé nečistoty.

 

Ideálně dvakrát denně pusťte filtraci na 4 až 5 hodiny, když se nekoupete. Každodenní filtrace je důležitá pro udržení kvality a čistoty vody, kterou kazí nejen časté koupání a běžné nečistoty, ale také vysoké teploty, vítr a déšť. 

 

Při výběru filtrace je důležitý filtrační výkon, který by měl být vyšší než kubíkový výkon. Jak to zjistíte? Objem bazénu vydělte číslem čtyři. Pro menší nadzemní bazény o objemu do 8 m2 je vhodná kartušová filtrace, pro větší pak písková filtrace.

K dezinfekci vody se nejčastěji používá chlór

Dezinfekce slouží k odstranění virů, bakterií, řas, plísní, hub a dalších nečistot. Chlór se používá, protože je finanční dostupny a ve většině případů je zdravotně nezávadný. Aby fungoval, musí se obsah chloru ve vodě pohybovat od 0,1 do 1,0 mg/l.

 

Místo chlóru lze používat speciální bazénové přípravky, které neobsahují chlór. Dále se používá bezjódová sůl nebo takzvaný solinátor. U chloru je třeba dávat pozor na volný chlor.

Kontrolujte pH vody a další hodnoty

Hodnota pH je při péči o kvalitu vody v bazénu klíčovým údajem. Doporučeny jsou hodnoty mezi 6,8 až 7,6. Hodnotu pH je doporučeno kontrolovat nejméně jednou týdně. K ovlivnění hodnot se používají přípravky pH plus nebo pH minus.

 

Nižší hodnoty mohou vyvolat nepříjemné podráždění očí a kůže, ale i korozi kovových částí bazénu. Naopak vyšší hodnoty pH snižují účinek chloru, kalí vodu a navíc mohou podráždit oči a pokožku.

 

Mezi další sledované hodnoty patří alkalita, tvrdost vody a obsah volného chlóru. Alkalita by se měla pohybovat v rozmezí 80 až 120 ppm, tvrdost vody by neměla přesáhnout 18° N, a množství volného chloru by se mělo pohybovat mezi hodnotami 0,3 a 0,6 mg/l.

 

Všechny hodnoty lze jednoduše kontrolovat s použitím bazénových testovacích proužků, kapkového testeru bazénové vody nebo speciálních testovacích souprav.

Tipy, jak udržet vodu v bazénu co nejčistší

Na čistotu vody mají velký vliv látky pocházející z lidské kůže jako pot, maz, prach a další. Ideálně je, aby se jich do vody dostalo co nejméně. 

 

  • Nepoužívejte příliš měkkou, ani příliš tvrdou vodu.
  • Ideální je upravená voda z vodovodního řadu než voda z vlastní studny či jiného povrchového zdroje.
  • Do vody vstupujte vždy osprchovaní a umytí. 
  • Před bazén umistěte dostatečně velkou nádobu na opláchnutí nohou a často ji měňte.
  • Hrubé nečistoty odstraňujete za pomoci síťky a bazénového vysavače.
  • Používejte přípravky určené pouze pro bazény.
  • Pískovou filtraci propláchněte alespoň jednou za 14 dní.
  • Každý týden kontrolujte výše uvedené hodnoty.

 

Z domácího bazénu mívají největší radost malé děti