Ložnice jako ze sna

Třetinu života prospíme. O tom, jak ji prospíme, rozhodne stav naši mysli, tělesná kondice a prostor, ve kterém stojí naše postel. Kvalita a umístění postele, orientace ložnice, barevné ladění, vybrané materiály, intenzita světla i vůně výrazně ovlivňují pocity před nočním odpočinkem i během něj. Ke spánku se ukládáme od prvopočátků existence lidského rodu; najít bezpečné místo a jakžtakž pohodlný způsob, jak nabrat dech do dalšího dne, patřilo k podstatným otázkám přežití. Ten pocit v našem podvědomí předtrvává. V případě, že se mu zpronevěříme, zaplatíme za to neklidným spánkem. Pocit bezpečí s uklidňující atmosférou si dodnes budujeme v prostorech svého domova. Únik před vnějším světem, ticho, uvolnění - to všechno je součástí atmosféry ideální ložnice. Přitom je důležité zvážit, která místnost v domě nebo bytě je pro spánek nejpřijatelnější a do jaké míry je nezbytené tento prostor zařídit nábytkem. Hledejte tedy nejméně frekventovanou místnost nebo kout s přímým větráním, k oddělené od ostatních částí domácnosti chodbou, předsíní, šatnou nebo halou. I když existují okna s vylepšenými zvukověizolačními vlastnostmi a možnost chlazení klimatizací, zvažte, do jaké míry snesete hluk z ulice neb nedaleké restaurace - nebudete přece chtít navždy spát při zavřeném okně.

Zbytečně budete tajit

Není žádným tajemnstvím, že lidé se dělí na noční a denní typy a podle toho se také ukládají ke spánku.

Patříte k nočním typům? Rozhodně Vám nedoporučujeme orientaci ložnice na východ, jak navrhuje většina příruček o bydlení. Severní či západní strana bude to pravé ořechové pro ranního spáče. Rozptýlené severní světlo není agresivní; neruší v žádné denní době. Aby se spáč pojistil proti dotíravému ránu, může si ložnici zařídit zemitějšími barvami a hmotnějším nábytkem , který i za denního světla navodí dojem, že den ještě nad nocí nezvítězil. Faktem je, že přes doporučení psychologů nemíchat práci s místem, kde se odpočívá, si noční typ zřídí malou úřadovnu právě v jednom ze zákoutí ložnice. Nezajímá ho ani elektromagnetický smog, který se možná šíří z elektrospotřebičů. On ví jen jedno: po pracovním výkonu je nejlepší cestou do postele ta nejkratší. Tím jsou určeny potřeby spáče pro zahnízdění v ložnici - postel, knihovna, příručí stolek, pracovní stůl, kontejner na všelicos, reprodukce dobré hudby, němý sluha a zátiší s krabicemi na rozpracované záležitosti.

Ranní exot ze sebe shodí zbytky snu, sotva se rozbřeskne, a natáhne si cvičební úbor nebo s písní na rtech vyskočí ke snídani. Plný předsevzetí opustí bez mrknutí oka svou noční zónu, a to až do časného večera. Tehdy se zmožen denními povinnostmi oddá spravedlivém spánku ve vzdušné, vyvětrané ložnici, zařízené opticky odlehčenýmm nábytkem, lehkými materiály a vybarvené optimistickými barvami, které se rozzáří spolu s vycházejícím sluncem. Ráno vhupne do ložnice ranního ptáčete vychodním oknem skrz lehké záclony nebo obnažené okenní tabule. Spoře zařízený interiér zbytečně nerozptuluje myls čověka, který ví, že odkládat věci na později přináší zbytečné problémy. V zákulisí ločnice má k dispozici koupelnu a v případě, že pro příruční šatnu se nenašlo dostatek místa na malém půdorysu noční zóny, určitě ocení, bude-li projektována na cestě mezi koupelnou a ložnicí.

No a když se Vaše vertikály protnou a budete chtít být horizontální jako v jedné písni, potom se buď, potom se buď přizpůsobíte jeden druhému, nebo si můžete zvolit noční životní styl lepší vrstvy - oddělené ložnice. Stačí k tomu obydlí velkorysejších rozměrů nebo smysl pro uskromnění se na malém prostoru. Vzdát se vlastního spacího stylu se dá obvykle jen dočasně, proto myslete na to, že nejen obchod, ale i spolužití je otázkou dohody. Nezapomeňte, že ložnice v žádném případě nepatří do průchozí místnosti. Pokud to jen trochu jde, vyhraďte si na ni místnost s minimální plochou 14 m2.

Osvědčené recepty

Ani minimalisticky zařízená ložnice se nemusí bránit jednomu křeslu nebo stylové židli. Vždy nějakým způsobem poslouží - možná jako přechodný věšák na oblečení, opora při převlékacích manévrech, malá pozorovatelna nebo trestná lavice pro plyšového medvěda.

Nutno přiznat, že ložní prádlo si někdy zdlouhavě hledá místo v novém bytě. V šatníku by se tísnilo s osobními věcmi, do obýváku je daleko a vy ho chcete mít po ruce. Ještěže starádobrá komoda opět vyrazila do světa nábytkové módy! Naštěstí nejen samoúčelně. Designéři si ji oblíbili natolik, že jí dělají pomyšlení promyšlenými poličkam avzheldenými zásuvkami poslouchajícím na dotyk. Zrcadlo? To se většinou v představách spojuje s toaletním stolkem resp. toaletkou., která tradičně patřila do manželských ložnic. Není to však podmínkou - zrcadlo může klidně viset i v roli obrazu nebo nahradit povrch posuvných dveří na šatníku. Tak opticky zvětší a rozjasní prostor. Rušivě může působit, jestliže se v rcadle během noci odráží obraz spících lidí. Naše povědomí pracuje i bez nás. V případě, že se v rámci dispozice bytu našla místnost pro samostatnou šatnu, postačí k zařízení ložnice noční stolek, věšák, zmíněná komoda nebo klasický prádelník či truhla ve venkovském stylu.

Postarejte se, aby nábytkové kusy nekřížily cestu provozním trasám od dveří k posteli, oknu a šatníku. Složitější je to v případě malých místností - délky stěn, rozmístění oken a dveří výrazně omezují možnosti uspořádání i toho nejnezbytnějšího nábytku. Pokud se rozhodnete umístit dvě souběžné postele do rohu ložnice, výhodu nočního stolku získá pouze jeden z partnerů. Spravidlivé umístění nočních stolků po obou stranách má větší šanci, když si opatříte manželskou postel (160, 180 nebo 200 x 200 cm), která je obykle o něco užší než dvě postele (každá 90 x 200 cm) vedle sebe.

"Výběr zařízení souvisí především s velikostí prostoru. Ložnicové sestavy zařízené jenom postelí s nestradičním čelem mohou být stejně zajímavé jako pokoj s členitým půdorysem a několika kusy nábytku. Úložné prostory a šatstvo nemusejí být součástí ložnice; stále populárnější je šatník na trase mezi ložnicí a koupelnou."

Věda o posteli

"Jistý komik se na otázku ohledně nejúžasnějšího vynálezu lidstva zmínil, že on je člověk lenivý a největší odměnou pro něj je vynález postele."