Jak zdravě bydlet

Monday 07. December 2015 |
Autor: Renata Šindelářová

Samozřejmě že první, co nás napadne, jsou ekologické stavby. To by bylo perfektní, ovšem když už bydlíme, těžko budeme jen kvůli požadavkům na zdravější bydlení stavět nebo znovu stavět. Většině z nás jde tedy především o to, jak co nejideálněji přizpůsobit své prostředí v již obývaném prostoru.

Čerstvý vzduch

První důležitou podmínkou pro zdravé bydlení je čerstvý vzduch. V nevětraných prostorách se objevuje plíseň, množí se roztoči. Aby větrání bylo účinné, měli byste však držet dvou hlavních zásad: větrat rychle a krátce. Jde o to, aby se původní vzduch vyměnil za čerstvý. Celodenní větrání ventilačkou není zdaleka tak účinné jako jedno pětiminutové intenzivní větrání. Podporou kvalitnímu větrání je použití čističky vzduchu, jen samotné použití čističky však nestačí. Kdy nevětrat: v zimě v období inverze a v létě v období intenzivních veder pouze ráno.

Rostliny

Zeleň je nejen lahodící oku, ale také přináší do bytu pozitivní energii. Nejdůležitější přínos zeleně však spočívá v tom, že čistí vzduch. Rostliny spotřebovávají oxid uhličitý a vyrábějí kyslík. Většina rostlin si dokonce umí poradit i se zplodinami z cigaretového kouře. Je však pravda, že v noci část kyslíku rostliny zase spotřebovávají – přesto se nemusíte bát, že se ve své ložnici udusíte, pokud v ní máte květiny. Tak zlé to rozhodně není. Do ložnic se pouze nedoporučují dávat rostliny kvetoucí, protože jejich pyl může dráždit alergiky a jejich vůně může způsobovat nespavost či bolesti hlavy. Máte-li doma děti a zvířata, pozor na rostliny jedovaté. Jinak ovšem vás při správné péči i jedovatá rostlina může odměnit: např. jedna z nejznámějších jedovatých pokojovek zvaná tchýnin jazyk má výjimečně silné schopnosti v pohlcování škodlivin.

Nábytek

Kvalitním dřevěným materiálem, který je vůči vašem tělu šetrný, je obecně masiv. Zatímco totiž dřevotřískové desky bývají dosud často lepené formaldehydovými pryskyřicemi (tento postup je na ústupu, ale stále se používá). Když se začne z lepidla ve vašem nábytku formaldehyd uvolňovat, pozvolna a nenápadně zamořuje ovzduší, ve kterém žijete. Naopak masivní dřevo bývá spojováno polyuretanovými pryskyřicemi, které žádný takový negativní účinek na lidský organismus nemají. Zdravější nábytek než ten dřevotřískový je tedy ten z masivu. Bonusem navíc je, že pokud si koupíte nábytek ze dřeva označeného certifikátem FSC, znamená to, že dřevo pochází z šetrně obhospodařovaného lesa. Takže nejenže materiál vašeho nábytku bude zdravý, ale vy samotnou jeho koupí podpoříte růst dalšího zdravého lesa.