Jak vymalovat byt - část I. - předsíň, kuchyň a obývací pokoj

Monday 04. March 2019 |
Autor: Monika Šaríková

Barvy ovlivňují naši psychiku více, než si myslíme. Některé barvy nás dokáží rychle povzbudit, jiné zase uvolnit, zvednout chuť k jídlu či zlepšit pracovní morálku. Chcete-li vnést pestré barvy do interiéru, pečlivě vybírejte, jaké tóny zvolíte do jednotlivých místností.

 

Osobní sympatie k některé barvě, například modré, neznamenají, že se budete cítit příjemně v modře vymalovaném bytě. Při výběru barev je vhodné zjistit si, jak který odstín působí na lidskou psychiku. Zjistíte, že do kuchyně se hodí úplně jiné barvy než do ložnice nebo dětského pokoje. Začneme hned od začátku.

Předsíň jako vstupní brána

První místností v domě bývá předsíň. Jedná se o jakousi “přechodovou komoru”, ve které se připravíme na vstup domů. Předsíň může být malá i velká, jednoduchá i členitá, tmavá a i plná světla. Někdy se jedná pouze o maličký prostor za vstupními dveřmi. Jelikož se jedná o místnost, v níž netrávíme příliš mnoho času, je výběr barev hodně benevolentní.

 

Hodně záleží na velikosti a světlosti předsíně. V případě větší a prosvětlené předsíně si můžeme dovolit tmavší a sytější odstíny, v opačném případě sáhneme spíše pro světlejších odstínech, které tmavší předsíň krásně prosvětlí. V předsíni vynikne světle modrá, zelená či tyrkysová barva, ale i odstíny žluté a oranžové barvy. Neutrálně působí bílá či šedá.

 

Členěné předsíně jsou úžasné v tom, že můžete kombinovat různé barvy za účelem zvýraznění nebo naopak potlačení některých částí (různé výstupky, výklenky, sloupky apod.).

Srdcem každého interiéru je kuchyně

V kuchyni trávíme více času, proto je její vzhled důležitý. Při výběru vhodného barevného odstínu myslíme zejména na jídlo. V kuchyni se vaří a také jí. Jídelní stůl už dávno bývá standardní součástí kuchyně. Barvy v kuchyni by proto měly podporovat lásku a chuť k jídlu. Taková zelená nebo modrá působí chladně a neútulně, připomínat mohou operační sál. Mnohem lepší jsou energií nabité barvy od sytě žluté, přes oranžovou a rezavou až po okrovou a cihlovou.

 

Do kuchyně skvěle pasují teplé a vřelé tóny, které navozují pocity tepla a útulnosti a zároveň tím podporují chuť k jídlu. Vhodné jsou odstíny oranžové a červené. Opatrně s červenou barvou, která může působit příliš agresivně, pokud se to s ní přežene. Příjemně působí kombinace s bílou barvou. Bílá kuchyně působí vždy elegantně, vzdušně a projasněně.

 

Nejlepší volbou je ale oranžová barva. Zvyšuje chuť k jídlu a navíc podporuje komunikace, což je při rodinném stolování žádoucí. Červená barva vypadá velice dobře v kombinaci s bílou nebo šedou barvou. Opakem je modrá barva, která chuť k jídlu spíše potlačuje. Špatná ale není zelená barva, pokud ji zkombinujete s neutrální bílou barvou a dřevem. Díky tomu působí svěže a nevyvolává onen pocit nemocnice.

Obývací pokoj je místem setkávání

Tak jako je kuchyně srdcem každé domácnosti, je obývací pokoj jejím přirozeným centrem. V obývacím pokoji tráví rodina nejvíce společného času. Zde se spolu baví, komunikuji, sledují filmy, hostí návštěvu či prostě jen tiše tráví společné chvíle každý po svém. Obývací pokoj by proto měl působit příjemně, klidně, útulně a vzdušně. Ideální je kombinace dvou barev, z nich jedna je základní a druhá hraje doplňkovou roli. Všeobecně platí, že nejlépe se kombinují tlumené barvy jako bílá, šedá, béžová a dokonce i černá.

 

Důležitou roli hraje velikost obývacího pokoje. Do menšího obýváku se hodí spíše světlejší odstíny, ve větším prostoru se nemusíme bát tmavých barev. Světlé odstíny krásně zvětší, provzdušní a projasní menší obývák. Útulnějšího dojmu docílíte pomocí teplých odstínů. Žlutá a oranžová barva vytváří hřejivý prosluněný dojem a žlutá navíc podporuje komunikaci a zlepšuje náladu. Barvy půdy a písku prý zlepšují vztahy mezi lidmi, hnědá a zelená zase prospívají zdraví a dodávají energii.

 

Odvážnější se nemusí bát netradičních barev. Luxusním dojmem působí fialová a zlatá barva, zajímavě pak levandulová či čokoládově hnědá. Naopak v interiéru se moc dobře nevyjímá lahvově zelený odstín. U červené barvy si dávejte pozor na velké plochy. Ve větším rozsahu totiž červená spíše unavuje.

 

RADA NA ZÁVĚR: Ne každý má rád barevné zdi a preferuje bílo, která symbolizuje čistotu, ideál, dokonalost a pravdu. Působí neutrálním, klidným a vyváženým dojmem. Čím méně barev použijete na zdi, o to více si můžete pohrát s ostatním vybavením a doplňky. Přece jen se snáze vymění barevné závěsy než vymaluje celý pokoj.