Jak vybrat stolní lampu na pracovní stůl

Tuesday 26. April 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Nejen školáci a studenti se ve svých pokojích krčí u stolu nad domácími úkoly. Také dospělí si nosí práci domů a dva roky s covidem ukázaly, že home office nemusí být pouze pro vyvolené. 

 

Mezi nezbytné vybavení do dětských pokojů tak i pracovních koutů dospěláků patří kvalitní stolní lampa zvlášť, pokud často pracujete dlouho do noci. Dobrá lampa poskytuje přesně ohraničené světlo, aniž by oslňovala a zkreslovala barvy. Víte, jak správně vybrat lampu na stůl?

 

Výkon a teplota světla

Kvalitní stolní lampa, respektive zdroj světla (žárovka) do pracovní a studijní lampy, by měla vydávat světlo o intenzitě v rozmezí 400 až 500 lumenů. Slabé, nedostatečné či naopak příliš ostré světlo může vést k únavě zraku. Ideální jsou lampy se stmívačem, které umožňují měnit intenzitu světla podle druhu práce.

 

Pro práci a koncentraci je nejvhodnější studená barva světla, jehož hodnota se pohybuje mezi 3000 až 6500 kelviny. Na rozdíl od teplého žlutého světlo lépe simuluje denní světlo, které podporuje lidskou činnost. Do stolních lamp se nejčastěji používají LED žárovky E27 a E14.

Stínidlo a velikost žárovky

Kvalitní pracovní lampy světlo rovnoměrně rozprostírají do většího prostoru ne přímo pod ni. Oči jsou méně namáhané a lampa tak efektivně přispívá k lepší soustředěnosti. Lampa má podpořit studium nebo práci, její funkce není dekorativní. Stínidlo lampy by proto mělo přesahovat přes žárovku tak, aby žárovka pracujícího či studenta neoslňovala. 

 

Vhodné jsou lampy s větším stínidlem nebo kvalitní stolní osvětlení se zabudovaným LED světelným zdrojem, který uživatel namíří tam, kam potřebuje. Pokud se třeba potřebujete zaměřit na text, lampu necháte svítit na papír. Takzvané zónové osvětlení brání rychlé únavě očí tím, že obrázky a texty jsou díky přímému osvětlení viditelnější.

 

Pracovní lampa musí mít polohovatelné rameno, abyste si světlo mohli namířit tam, kam potřebujete.

Umístění lampičky

Stolní lampa by měla mít vždy polohovatelné rameno, aby ji bylo možno rychle a jednoduše nastavit do požadované polohy. Lampy s pevným stojánkem lze položit na stůl, lampy s klipem se snadno uchytí na hranu stolu, na poličku na stolem či na jiné vhodné místo. 

 

Při práci na počítači lampu umistěte vedle obrazovky nebo za a otočte ji od vás. Získáte tak nepřímé osvětlení vhodné pro práci na počítači. Světlo by na monitoru nemělo způsobovat žádné odrazy.

 

Je doporučeno, aby světlo ozařovalo stůl pod úhlem 60 až 70 stupňů z výšky 30 až 50 cm s ohledem na tělesnou výšku. Lampa by měla být umístěna lehce nad hlavou, ne ve výšce očí. Důležitá je taktéž pozice lampy na stole. Praváci by měli mít lampičku vždy po své levé straně a leváci naopak, aby si rukou při práci nestínili. 

Kombinace lampy a dalšího osvětlení

Při práci v pozdních hodinách, kdy je venku už tma, je vhodné myslet na další světla. Přechod mezi osvětleným stolem a tmavou místností by neměl být příliš výrazný, protože používání k osvětlení jen lampy je zbytečně namáhavé pro oči. Lepší je používat pracovní lampu v kombinaci se stropním svítidlem či stojací lampou se žárovkou s teplou bílou barvou. 

Chytré stolní lampičky

Moderní lampy už dávno nenabízí pouze funkci světla. Mezi už téměř běžné doplňkové funkce stolních lamp patří USB výstupy nejen pro dobíjení mobilních telefonů, zabudované bezdrátové nabíječky, bluetooth reproduktory možnosti nastavení barevné teploty, ale i LED displej ukazující čas, datum a teploměr a podobně.

 

U menších pracovních stolů jsou praktické lampičky s klipem.