EXTRA5 EXTRA5

Jak vybrat skříň?

Sunday 19. July 2015 |
Autor: Lukáš Vondráček

Bez skříně se neobejde žádná domácnost, je součástí každého bytu. Kam jinam uložit všechny ty věci? Pojďme si řici jaké jsou typy skříní, z jakého se dají pořídit materiálu a na co bychom neměli zapomenout při výběru. Na závěr nebude chybět pár praktických rad.

Barva

Obecně platí, že světlá projasní a opticky zvětší prostor naopak tmavé odstíny doporučím do větších pokojů, které zútulní. Dnes jsou hodně v oblibě kontrasty světlého korpusu a tmavých předních ploch. Příznivcům klasiky doporučím jednobarevná provení. Pryč od barev, každý máme přeci jiný vkus :)

Materiál

Nyní se podíváme na provedení, konstrukci a materiál. Nábytek je zboží dlouhé užitného hodnoty, pokud máte možnost, vždy si jej před nákupem prohlédněte. U skříní může být kamenem úrazu kování, panty skříní, pojezdové mechanismy pusuvných dveří nebo kolejnice zásuvek a úchyty. Nedostatečná kvalita se dřív nebo později projeví.

Pokud jde o materiál, pak skříně, stejně jako další bytový nábytek můžete pořídit buď z lamina nebo z masivu, další variantou mohou být různé kombinace korpusu z laminy či dýhy s masivem na předních plochách. Pojďme si udělat malé srovnání.

Lamino

  • nižší cena
  • široká paleta odstínů a barevných kombinací
  • odolný povrch proti poškození
  • snadná údržba

Masiv

  • vyšší cena
  • přírodní materiály s originální kresbou
  • poškození se lehce opravují
  • nutná pravidelná údržba
  • záruka dlouhé životnosti

 

Vnitřní uspořádání a velikost skříně

Čím větší tím lepší, ale není to vždy pravda. Důležité je především vnitřní uspořádání. Každá skříň by měla mít dva prostory a to šatní a prádelní. Šatní část je řešena šatní tyčí pro zavěšení ramínek. Prádelní část tvoří police nebo zásuvky. Pokud je určena pro dva, měly by být oba prostory přístupné současně. 

Skříň často vybíráme podle šířky a výšky, ale pozor na vnitřní prostor a hloubku. Aby se vám šaty nemačkali, potřebujete šatní prostor k umístění ramínek ideálně cca 54-58 cm. Při kolmém umístění tyče pro ramínka dosáhnete úspory v hloubce, zde doporučuji výsuvnou tyč, tento typ se využívá především pro chodby a předsíně do ložnice jej nedoporučuji.

Výška skříně

Pokud chcete skříň využívat i pro sezonní věci a jiné, vybírejte ty vyšší a klidně s nástavcem. Pro běžné užívání v ložnici nebo šatně dejte přednost skříním do výšky 200-210 cm. Vyšší nemá smysl, kdo tam nahoru pořád poleze? :)

 

Skříně s posuvnými dveřmi nebo křídlové?

Pamatuji si na skříně s posuvnými dveřmi, které se vyráběly před deseti lety. Uzké troje nebo čtvery dveře v plastových drážkách. Ta doba je naštěstí pryč a nyní je 90 % skříní s posuvnými dveřmi na kvalitních kovových kolejnicích se plynulou manipulací a často i s tichým dojezdem. Dveře se díky pevným mechanismům dodávájí v dostatečných šířkách, takže při otevření máte snadný přístup do velkého prostoru. Skříně s posuvnými dveřmi jsou vhodné tam, kde není dostatek prostoru, ale často jsou umisťovány i do velkých místností. Velké plochy dveří jsou často kombinovány se zrcadly. Skříně s křídlovými dveřmi jsou klasikou, vždy se pohodlně dostanete kam potřebujete a to i oba najednou při hektickém ranním vstávání nebo úklidu. Tyto skříně se navíc často dodávají v kombinaci se zásuvkami, což není u prvního typu časté.

Pár praktických rad na závěr

Skříně se většinou dodávají v rozloženém plochém balení s nutností montáže. Šetřete svůj čas a nekažte si náladu, nábytek si nechte nastěhovat a odborně smontovat od dovatele.

Pokud jste se pro vlastní montáž, vždycky pracujte ve dvou. Udělejte si dostatek prostoru, montáž provádějte přesně podle instrukcí. Pokud například skříň nestojí rovně (nerovná podlaha), nemusí lícovat dveře. Použijte vodováhu a skříň podložte, následně přistupte k seřízení pantů.

Přehledná nabídka šatních skříní

Prohlédněte si přehlednou nabídku skříní z naší nabídky: