Jak vybrat lampu (nejen) na čtení

Tuesday 18. October 2022 |
Autor: Monika Šaríková

S příchodem zimy se zkracují dny a ubývá denního světla. Na konci října se čas změní na zimní a světla se v domácnostech začnou rozsvěcovat po čtvrté hodině odpoledne. V tomto ročním období se vám bude hodit pořádná lampa, zvlášť pokud večery trávíte s knihou v ruce. Jak vybrat tu správnou?

 

Dlouhé a tmavé zimní večery se ke čtení hodí nejvíce, ale nejen. Někteří si listují časopisy či po večerech vypracovávají úkoly do školy, věnují se ručním pracím nebo dokončují pracovní povinnosti, na které přes den nebyl čas ani klid. S vhodnou stolní či stojací lampou budete mít na své koníčky vždy dostatek světla a neunaví se vám brzy oči.

 

Stojací versus stolní lampa

Upřednostňujetel-li čtení v obývacím pokoji na pohovci či křesle, oceníte stojací lampu, jíž si můžete nastavit a nasměrovat dle potřeby a polohy. Pokud vám tedy nejde pouze o světlo, vybírejte mezi nastavitelnými typy stojacích lamp. Světlo si nasměrujete přesně tam, kde ho potřebujete mít. 

 

Lampa je nezbytným vybavení obývacího pokoje i při sledování televizní obrazovky. V tomto případě je nejlepší stojací lampa se stmívačem, které umožňuje volbu intenzity světla. Při sledování filmu si vystačíte s méně ostrým světlem než při čtení knihy.

 

Stolní lampy se hodí hlavně do ložnice na noční stolek. Při ležení budete mít světlo blíže a ovládání mají stolní lampy na dosah ruky. Na pracovní stoly se vyrábí kancelářské lampy, které mají více možností nastavení a liší se i barvou světla.

 

Náš tip: Kromě lampy je doporučeno mít zapnutý druhý zdroj světla, třeba stolní lampičku na stolku opodál. Pro oči je to příjemnější a také méně náročně.

 

 

Roli hraje intenzita i barva světla

Ke čtení není vhodné používat centrální osvětlení, která bývá příliš silné a osvětluje celou místnost. To ke čtení, studiu, ručním pracím ani sledování televize rozhodně nepotřebujete. Mnohem lépe poslouží stolní nebo stojací lampa

 

Pozornost přitom věnujte i správnému výběru žárovky, respektivě intenzitě a barvě světla. Světlo by nemělo být slabé, ani příliš silné. Doporučeno je žluté světlo okolo 2 000 Kelvinů, které je slabé a nenarušuje denní rytmus a blížící se spánek tolik jako blé intenzivní světlo.