Jak v zimě vytápět efektivně a úsporně

Tuesday 11. October 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Z blížící se topné sezóny mají české domácnosti oprávněný strach. Ceny energií letos několiknásobně stouply a s nimi stoupají i výdaje za topení. Téma úsporného vytápění je tedy na místě.

 

Štědré časy, kdy jste si doma lebedili při “trenkové teplotě”, skončily. Platit to bude určitě pro letošní rok, který je ovlivněn razantním nárůstem cen elektřiny i plynu. Spousta lidí se nyní zajímají se o to, jak obydlí vytopit příjemně a zároveň úsporně. Bez teplých ponožek a svetru se to však letos i přes chytré tipy neobejde.

Základem je kvalitní zateplení a pravidelná péče o kotel

Na spotřebu energie má zásadní vliv zateplení domů. Zejména u starších domů se investice do moderního zateplení vyplatí. To samé platí pro izolovanou střechu a kvalitní okna.

 

Vedle zateplení hraje důležitou roli i pravidelná kontrola kotlů, zejména plynových. Ideální je pozvat si plynaře jednou za rok a to před začátkem nové topné sezóny. Nezapomínejte také na odvzdušnění radiátorů, kontrolu termostatu a termostatických hlavic.

 

Radiátory nikdy nezakrývejte, ani před ně nedávejte nábytek. Pro správnou funkci radiátory potřebují dostatečný průtok vzduchu a jejich zakrýváním dochází ke snížení výkonu. Musíte pak topit na vyšší teplotu.

 

Používáním termostatitických hlavicu ušetřít za teplo spoustu peněz.

Topte chytře a nepřekračujte doporučené optimální teploty

Moderní technologie v podobě termostatu umožňují ovládat vytápění nemovitosti tak, že si pro každou místnost můžete nastavit teplotu zvlášť. Dodržujte doporučené teploty. Přetápět se nevyplácí nejen z finančního hlediska, ale také z pohledu zdraví.

 

Optimální teploty pro jednotlivé místnosti:

  • obývací pokoj - 20 až 21 °C
  • kuchyně - 18 °C
  • ložnice - 16 až 18 °C
  • koupelna - 24 °C
  • chodba - 10 až 15 °C

 

Pokud nejste doma, teploty mohou být klidně nižší. Ideální je nastavit teploty zvlášť na noc a den, pro vaši přítomnost a nepřítomnost, například jste-li v práci nebo odpoledne strávíte na návštěvy u příbuzných či známých. 

 

Topení nevypínejte a nenechávejte interiér úplně vychladit. Zvlášť, když je venku chladno a mrazivo. Kolísání teploty a nárazové vytápění finanční úspoře rozhodně nepřeje. Vhodnější je teplotu nastavit cca na 14 až 16 °C a nechat domácnost temperovat.  

 

NÁŠ TIP: Osobní teplotní komfort zvýšíte vhodným oblečením. Stačí si obléknout dlouhé a pohodlné kalhoty, teplé ponožky či papuče a nosit doma lehký svetřík.

Větrání rozhodně ano, avšak krátce a intenzivně

Nastavenou teplotu v jednotlivých místnostech udržujte tak, že budete pečlivě zavírat dveře. Zabráníte tak mísení vzduchu mezi pokoji. 

 

Nezapomínejte také každý den větrat, aby se do interiéru dostal čerstvý vzduch. Kvůli teplu okna otevírejte dokořán na několik minut. Je to nejen účinnější, ale i navíc úspornějkší než pootevřena ventilačku po celý den.

 

Chytré termostaty umožňují nastavení teploty pro různé denní doby i příležitosti.