Jak se zbavit švábů - pomáhá pivo a důkladný úklid

Tuesday 29. October 2019 |
Autor: Monika Šaríková

V posledním ze série článků o škůdcích v domácnostech se zaměříme na velice nepříjemný a někdy až zdraví nebezpečný obtížný hmyz - šváby, který si do své domácnosti můžete nic netušíc přivézt z poslední exotické dovolené. Rázem máte o “zábavu” postaráno.

 

Švábi jsou starší než lidstvo samo. Je to jeden z malá žijících velmi odolných tvorů, kteří bez velkých potíží přežijí velké klimatické změny i jaderný výbuch. Na území České republiky jich žije jedenáct druhů, přičemž šest z nich sem bylo postupně zavlečeno. U sebe doma tak můžete potkat například švába obecného, švába hnědého, šváb australský, šváb americký či sám král mezi šváby rus domácí). Nejběžnější je šváb hnědopruhý, výjimkou není ani rus domácí.

 

Tak tyhle kamarádíčky doma živit rozhodně nechcete :)

Švábi mohou vyvolat vznik alergií a astmatu u malých dětí

Tělo má zploštělý tvar, což jim umožňuje protáhnout se téměř kamkoliv. Na rozdíl od většiny škůdců nejsou důsledkem nečistot a nepořádku v domácnosti ani nedostatečné osobní hygieny. Mohou se tak objevit téměř v každé i sebečistší domácnosti. Domů si je prostě můžete přinést ukrytého v kufru, schovaného v potravinách nebo se k vám do bytu dostane jednoduše po stoupačkách. Stačí, aby si jej z dovolené přivezl váš soused.

 

POZOR! Na rozdíl od molů, rybenek, octomilek a mravenců nelze šváby považovat za úplně neškodné. Někteří švábi přenáší zdraví nebezpečné bakterie salmonelu a E-coli. U malých dětí mohou být švábi jednu z příčin vzniku nejrůznějších alergií a také astmatu.

 

Švábi vyhledávají prostory poblíž lidských domácností nebo ideálně přímo v nich, protože jsou mimo jiné skvělým zdrojem potravy. Přednost dávají vlhkému a teplému prostředí, což znamená, že žijí v koupelnách a v kuchyni. Nemají rádi světlo, ani velký hluk, a tak se přes den ukrývají se za chladničkou, sporákem, za topením, ale i vanou a v noci vyráží na průzkum.

 

Švábi se rádi ukrývají ve vlhkých zákoutích, třeba za vanou.

Jak poznat, že máte švábi v bytě

Než se aktivně pustíte do jejich intenzivní likvidace, ujistěte se dobře, že vám po bytě opravdu běhají švábi. Přítomnost švábů odhaluje tiché cvrlikání, v rozích a zásuvkách objevíte tursa  schránky po jejich svlékání. Zpočátku můžete vidět švábi pouze v noci, jakmile se rozmnoží, tak i přes den. To je však už vyloženě alarmující stav, který vyžaduje pomoc deratizační firmy.

Osvědčené rady, jak se zbavit švábů v bytě

U švábů je rozumné pozvat si speciální deratizační firmu. Vyhubit je svépomocí je zdlouhavé, náročně a vyžaduje to poměrně velkou trpělivost. Doporučeno je kombinovat více osvědčených metod a několikrát je zopakovat, abyste měly jistotu, že jste zbavili všech švábů do posledního žijícího kusu.

Základem je důkladný úklid

První krokem, který platí v případě jakéhokoliv lezoucího i poletujícího hmyzu, je důkladný úklid celého bytu. Nakouknout musíte do všech místností včetně komor, kde by se švábi mohli schovávat. Žádný roh a kout nesmí ujít vaší pozornosti. Vyházejte staré věci, prošlé potraviny, důkladně vytřete podlahu i všechny poličky a podobná “zákoutí”. Největší pozornost věnujte kuchyni, kde bývají nečistoty kolem sporáku, ledničky a odpadkového koše. 

 

Základem bezhmyzové domácnosti je důkladně uklizená domácnost.

Přestaňte si hrát na samoobsluhu

Švábi se drží v domácnostech, protože zde najdou rychlou potravu - drobky, zbytky, ale i vlasy, nehty, omítka či tapety. Chcete-li se švábů nadobro zbavit, musíte jim přestat dodávat jídlo. Takže zametejte, vysávejte a vytírejte podlahu klidně každý den po dobu, dokud se švábů nezbavíte. Používejte uzavíratelný odpadkový koš a vynášejte jej rovněž denně. Doma nemějte žádné zbytky jídel. Pokus o vyhladovění ale nestačí, protože šváb bez potravy vydrží klidně šest týdnů.

Lepící pásky - zabraňte jim ve volném pohybu po bytě

Zatímco přes den se světloplaší švábi schovávají v tmavých koutech, v noci vyráží na “lov”. Do cest jim postavte lepící pásky či otrávené gely. Než se šváb otráví, přinese jed do hnízda, kde jsou další švábi a efektivní účinek je tak zaručen. Lze si koupit i speciální lapače na hmyz, které se umístí do choulostivých míst (např. komora nebo spižírna).

Napojte je pivem nebo limonádou

Pokud vás doma trápí jen pár švábů, vyzkoušet některou z babských rad. Nalijte do sklenice pivo nebo sladkou limonádu a nechte ji někde přes noc. V noci do ní nalezou švábi, a jelikož se nedostanou ven, utopí se. Nebo můžete do piva namočit hadr a počkat, až do něj švábi nalezou a pak jej strčíte do kýble s horkou vodou. Vždy přitom používejte ochranné rukavice, aby vás nenakazili nějakou nemocí.

 

Pivo švábům chutná, tak jim ho dopřejte a pak je utopte.