Jak se zbavit plísně v bytě jednou pro vždy

Tuesday 02. October 2018 |
Autor: Monika Šaríková

Plíseň v bytě je nejen ošklivá, ale především zdraví nebezpečná. Do okolí uvolňuje jedovaté a škodlivé mikročástečky spory, které způsobují problémy s dýchacím cestami, alergie i jiné negativní reakce organismu. Plísně sami od sebe nezmizí, je třeba je zlikvidovat tak, aby se už nevrátily.

Plísně se objevují tam, kde je vlhko. A vlhko vzniká zejména tam, kde se často vaří, pere a suší prádlo v bytě, nebo se nedostatečně větrá. Plíseň může vzniknout kdekoliv, nejčastěji se tak děje v koupelně a v kuchyni, kde bývá vyšší vlhkost i teplota. Ohrožená jsou také studená místa, například rohy v obývacím pokoji a především okolí okenní parapetů. Plíseň je vynalézavá a neodbytná, své “místečko” si najde bez vašeho souhlasu.

Co je plíseň a jak vzniká

Plíseň je označení pro mikroskopické houby, které se šíří ve vlhkém prostředí. Tyto houby jsou velmi odolné a nevadí jim extrémní podmínky od -80 °C až do +90 °C. Často nepomáhají ani nejrůznějších chemické přípravky proti plísním. Plísně si na ně jednoduše zvyknou a přestane jim vadit. Jediné, co opravdu pomáhá proti plísním, je odhalit příčinu vzniku odstranit ji.

Nejvíce plísně ohrožují malé děti, u který vyvolávají vznik chronich zdravotních potíží. Nemusí jít pouze o dýchací cesty, obvyklé jsou o onemocnění kůže, kterou postihují plísně a ekzémy. V bezpečí nejsou ani dospělí. Také u nich se mohou objevit zdravotní problémy v souvislosti s plísněmi v domácnosti.

Nejúčinnější prevence proti plísním - větrání

Vlhkost a nedostatečné větrání bývá hlavní příčinou vzniku plísní. Čerstvý vzduch jedovatým mikrohoubičkám prostě neprospívá. Nejedná se o žádnou revoluční metodu či přípravek, který vás bude stát majlant. Větrat zvládne každý. Ideální je nechat v bytě volně proudit vzduch. Nezavírejte dveře mezi místnostmi, není-li to nutné. V ložnice se zavírejte pouze na noc, přes den nechte dveře otevřené.

V momentě, kdy v bytě neproudí vzduch, se uzavřené prostory snáze a rychleji zapaří, vzniká vlhkost, okna se zapaří a vzniká ideální prostředí pro plísně. Každý den větrejte. Za dobrého počasí nechte okna otevřená, během chladnějších dní a v zimě je otevřete dokořán dvakrát denně alespoň na 15 minut. Moderní okna disponují tzv. přivětrávacím systémem a umožnují větrat i při zavřených oknech.

Přípravky proti plísni

Jakmile si všimnete, že se vám doma tvoří plíseň, je třeba ji odstranit do hloubky. To znamená zlikvidovat plíseň, nechat vysušit zdivo a ošetřit jej barvou, která má protiplísňové vlastnosti. Samozřejmě existují chemické přípravky proti plísním. Ty je však odstraní pouze na povrchu, nejdou do hloubky a plíseň se dříve či později objeví. Tyto přípravky jsou sice levné, ale plísně zbaví maximálně na pár měsíců.

Typickým takovým přípravkem je Savo proti plísni. Je vyrobené na bázi chlornanů a má dezinfekční a estetické účinky. Stačí nastříkat a plíseň okamžitě zmizí. Jenomže ne na dlouho. Plíseň vyroste znovu. Čím častěji budete přípravek používat, tím spíše si na něj plísně zvyknou a jednoho dne Savo proti plísním a jemu podobné přípravky přestane účinkovat. Hloubkové čištění je prostě nezbytné.

Postup při likvidaci plísní

Nejprve je nutné použít kvalitní přípravek likvidující plísně s dlouhodobým účinkem. Plíseň odstraní a navíc působí do hloubky. Odstranění plísně není okamžitě a postižené stěny vám nevybělí, účinek je ale lepší a mnohem delší než u Sava. Poté je nutné nechat zdi důkladně vysušit. Nezapomeňte větrat!

Co je to chytrá houba? Chytrá houba neboli pythium oligandrum neškodí lidem, ani zvířatům. Zakoupit ji můžete pod názvem Bio Repel. Doma ji rozpustíte ve vodě a pomoci štětce nanesete na postižená místa. Houba zlikviduje plíseň a stáhne se do klidového stádia. Svou činnost obnoví hned, jakmile se na zdech objeví nová plíseň. Chytrá houba je vlastně sežere.

Zdi zbavené plísně a vysušené ošetřete speciáloní protiplísňovou barvou, která brání dalšímu vzniku plísní, bakterií a kvasinek, Tyto barvy neobsahují žádné chemické látky, jsou ekologické a neohrožují zdraví. Na výběr jsou různé odstíny a dobrou volbou je vodou omyvatelná dezinfekční barva.

Další užitečné tipy a rady, jak zatočit s plísní v bytě:

  • Větrejte každý den
  • Sušte prádlo na balkoně nebo používejte sušičku
  • Doma sušte prádlo a nechte kolem proudit vzduch
  • Používejte lapače vlhkosti
  • Při vaření zapínejte digestoř
  • Používejte pokličky