Jak se zbavit mravenců - pomáhá citrón, pepř i ocet

Tuesday 15. October 2019 |
Autor: Monika Šaríková

Pokračujeme v říjnovém seriálu, jak se zbavit nezvaných škůdců v bytě, domě, ale i na zahradě. Tentokrát jsme si vzali na paškál mravence. Na ty bohužel nenarazíme pouze při procházce v přírodě, ale občas si najdou cestičku i do lidských domácností, kde jim prostě chutná.

 

V lese nikomu mravenci nevadí, pokud vás zrovna nepříjemně nekousnou. Nikdo ale nevidí rád, když se mu přes jeho vlastní byt producírují celé kolonie mravenců hledajících pohodlnou potravu. Jakmile nějakou objeví, dokáží to pomocí feromonové stopy velmi rychle sdělit ostatním a všichni k vám začnou lézt jako do samoobsluhy. 

 

Budete se asi hodně divit, ale neobvyklá nejsou ani mraveniště schovaná ve škvírách a za obložením stěn. Nejčastěji se mravenci do domácností stěhují za slunného a teplého leta s minimem srážek. To jsou totiž ideální podmínky pro množení většiny hmyzu.

 

Jedním mravencem to pouze začíná. Nakonec se jich přiženou celé stovky.

Mravenci v bytě - kde se vzali, tu se vzali

Mravenci trápí více lidí žijící na vesnicích než ve městě. V nevýhodě jsou zejména domácnosti poblíž luk, polí a lesů, kde mravenci normálně žijí. Zde může boj s mravenci trvat i dlouhé roky a mnohdy si vyžádá každoroční zásah profesionální deratizátorské firmy, která se na hubení nejrůznějších škůdců specializuje. Nejlepší prevencí, jak se nestát atraktivním místem pro různé škůdce, je především pravidelný úklid a větrání.

 

Prvním krokem k úspěšné likvidaci nezvaných hostů v podobě mravenců je najít místo, odkud přilézají. Nejčastěji se jedná o místa, kde se nachází nejrůznější škvíry, kudy miniaturní mravenec snadno proleze, tedy dveře a okna. Jakmile toto choulostivé místo ve vaše bytě či domě odhalíte, je nutné jej důkladně “uzavřít”.

 

I miniaturní škvírou se mravenci dostanou do vašeho bytu. Zbavit se jich však může trvat celé roky.

Osvědčené rady, jak mravencům zabránit vlézt do bytu

Škvíru nejprve utěsněte. Poté si vyberte z následujícího seznamu přípravek a ten nasypte nebo kápněte před škvíru tak, aby ji mravenci nemohli jednoduše obejít. Přípravek je buď odpudí, zabrání jim v průchodu nebo rovnou zahubí. Počítejte však s tím, že si neodbytní mravenci budou hledat nové cestičky do vaší domácnosti. Postup v takovém případě opakujte tak dlouho, dokud to mravenci nevzdají.

 

  • mouka
  • citrony
  • pepř
  • sůl
  • ocet
  • prášek do pečiva
  • aromatické byliny a koření 
  • kyselina boritá
  • pomerančové pyré
  • tělový pudr, zásyp
  • jedlá soda
  • lepící páska
  • křída
  • chemické přípravky - jar na nádobí, savo, acetonové ředidlo, lepidlo, zubní pasta apod. 

Ocet na podlahu a jar na nádobí do škvír

Rovněž ocet a jeho výraznou vůni nemají mravenci v lásce. Navíc je to kyselina. Jednou za čas octovou vodou přetřete podlahu v bytě a do škvír kápněte jar na nádobí.

Lepící páska

Nejlépe zvenku před kritická místa nalepte lepící pásky, na které se mravenci nalepí a znemožní jim tak přístup. Pásku ale musíte často měnit, zvlášť když k vám putuje velké množství mravenců. Ideální je lepící pásku kombinovat s některým z dalších postupů.

Aromatické byliny mravencům nevoní

O mravencích je všeobecně známo, že mají velmi citlivý čich. Na rozdíl od nás lidí jim nevoní aromatické sušené byliny a koření. Do několika misek nasypte bylinky a rozmístěte je na kritická místa. Ideální je tymián, rozmarýn, hřebíček, majoránka, skořice, máta či pálivá paprika. Podobně funguje také pepř a sůl.

 

Zatímco nám bylinky voní, mravenci je bytostně nesnáší.

Stará dobrá křída

Křída, se kterou se píše ve školách na tabuli a děti s ní maluji venku na zem, je osvědčenou zbraní v boji proti mravencům. Křída se vyrábí z mletých a stlačených skořápek mořských živočichů a díky tomu obsahuje uhličatan vápenatý, který mravenci zrovna nemusí. Kolem dveří a oken namalujte čáry. Křídu můžete tak rozdrtit a práškem posypat kritická místa ale i rostliny. Odradíte tak nejen mravence, ale i slimáky.

Mouka jako nepřekonatelná bariéra

Není hned nutné sahat po chemických přípravcích, které škodí nejen mravencům, ale také přírodě. I taková obyčejná bílá mouka si dokáže s hordou mravenců poradit. Stačí mouku nasypat do míst, kudy k vám mravenci lezou. Stane se pro ně nepřekonatelnou bariérou.

Sůl mravence doslova sežere

Zajímavé řešení, jak se zbavit mravenců, je obyčejná kuchyňská sůl. Opět je nutné najít vstupní cestičku a místo posypat solí. Sůl mravence nejen odradí, ale rovnou je zahubí a “sežere”

 

Nasypte sůl na kritická místa a máte po starostech. Sůl mravence sežere.