Jak připravit zahradu na zimu

Tuesday 13. September 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Léto se loučí a nadchází podzim. Pro majitele zahrad to znamená, že nastal čas začít s přípravami na zimu. Září je velmi důležitým měsícem plným práce. To, jak se v září postaráte o svou zahradu, rozhodne, jak se jí bude dařit v následující sezoně. 

 

První podzimní měsíc je, co se týče přípravy zahrady na zimu zásadním měsícem. Vlastníky zahrad, kteří se příští rok chtějí radovat z bohaté úrody, čeká spousta práce, jako jsou sběr a sklizeň pozdně letních a podzimních plodů, péče o rostliny, záhony i trávník či sázení jarních cibulovin.

Poslední sklizeň ovoce v roce

V září dozrávají podzimní druhy ovoce - jablka, hrušky, švestky, pozdní broskve a ostružiny a odrůdy jahod, které plodí dvakrát - v létě a na podzim. Vedle ovoce zrají ještě zdravé plody jako jeřáb, rakytník, trnky, aronie a dřínky, a vlašské a lískové ořechy. Sbírejte pouze zdravé plody. Nahnilé a hmyzem napadené kusy vyhoďte.

 

Vlašské ořechy padají. Posbírejte je a nechte je důkladně oschnout. Vlhké ořechy by později shnily. Zbavte je zelené slupky a oschlé ořechy uskladněte. 

 

Sklizené ovoce a plody můžete usušit, zmrazit nebo je zavařit v podobě kompotů, marmelád či čatní. Pokud ovoce skladujete přes zimu ve sklepě, nezapomeňte jej v září vyčistit, vybílit a vysířit. Také jej důkladně větrejte přes noc. Větrání zatuchlé sklepy zvlhčí a ochladí.

 

Sesbírejte poslední kusy ovoce i ze země. Nahnilé vyhoďte spolu se spadaným listím.

Postarejte se o trávník a upravte záhony

V září naposledy v roce posekejte trávník a posekanou trávu důkladně vyhrabte. Narazíte-li na holá místa, vysejte na nich semínka trávy, aby na jaře hezky zarostla. Nakonce pohnojte trávník speciálním podzimním hnojivem. 

 

V tuto dobu můžete trávník odvzdušnit takzvanou vertikutací. Ke kořínkům se tak dostane vzduch, voda i důležité živiny. Není-li přílišné sucho, není nutné jej extra zalévat.

 

Záhony zbavte nejen úrody, ale také plevele. Ušetříte si tak práci na jaře. Prázdné záhony je doporučeno mulčovat, aby nezůstaly jen tak na větru. Půdě to nedělá dobře. 

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ: Jak připravit zahradu na novou sezónu

 

Podzimní péče o zahradu zahrnuje hrabání trávy a spadaného listí.

Péče o venkovní rostliny a byliny

Některé rostliny je třeba přemístit dovnitř do tepla, aby je nepoškodila zima a mráz. Nejde-li to, překryjte je bílou netkanou folií, která je před zimou ochrání. Více odolné rostliny můžete nechat venku a překrýt je vrstvou listí. Okrasné traviny je doporučeno svázat, aby nedošlo k poškození jejich středu. Skliďte semínka letniček a trvalek a odstraňte odkvetlé květy růží. 

 

Byliny pěstované na venkovních záhonech přikryjte mulčovací kůrou a větvemi jehličnanu. Většině zima vadit nebude Pouze byliny citlivé na mráza, jako jsou oregano nebo bazalka, raději přesuňte dovnitř. Z čerstvých bylin se můžete těšit i v zimě ideálně při teplotě 10 až 20 stupňů. Nemusíte je ani zalévat tak často jako v létě. To platí pro rostliny obecně.

 

Na podzim se sází okrasné květiny a zelenina. V září se vysazují například narcisy. Kosatce, krokusy, tulipány, sněženky a bledule se sází později na podzim. Ze zeleniny se v září může vysázet špenát, zimní salát a ředkvičky. Před sázením záhony pečlivě zbavte plevele, zryjte, nakypřete a přidejte kompost.

 

Také jehličnany můžete vysázet už v září. Ty je ale třeba zalévat, aby nabraly dostatek vláhy  na zimu. Ovocné a okrasné dřeviny se však sází v říjnu. V září si ale můžete vykopat jámy.

 

Některým rostlinám a bylinám mráz nevadí, jiné se na podzim dokonce sáží a další je lepší na zimu přenést do tepla.