Jak pečovat o venkovní dřevěný nábytek

Monday 17. July 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Majitelé teras, zahrad i menších balkónků s oblibou během teplých letních dní vysedávají venku na čerstvém vzduchu. K tomuto dozajista příjemnému účelu jim slouží venkovní posezení. Dřevěný zahradní nábytek vypadá krásně, vyžaduje však péči. Víte, jakou?

 

Kromě stolů, židlí, laviček a lehátek určených k sezení či odpočinku, jde také o pergoly a altány. Chcete-li, aby svému účelu sloužily dlouho v co nejlepším stavu, věnujte jim náležitou péči. Ideální je dřevěné prvky ošetřit už na jaře. Učinit tak můžete i během léta. Je to lepší, než to neudělat vůbec. 

Díky údržbě vydrží venkovní dřevěné prvky krásné mnoho let

Dřevěný venkovní nábytek a další dřevěné prvky jsou někdy i celoročně vystaveny působení rozmanitým povětrnostním podmínkám. Během roku je ovlivňuje sluneční svit, déšť, vysoké i nízké teploty, vlhkost či sucho, mráz a sníh. Ne zrovna pozitivní vliv má i působení hmyzu a dřevokazných hub. 

 

To vše má na vzhled dřeva negativní vliv a vede to k jeho poškození. Typickými projevy jsou zpuchření, praskliny, tříštění povrchu, ztráta lesku, změny barevného odstínu, vyšší nasákavost, oslabení pevnosti či poleptání povrchu a nakonec k rozpadu dřevěného materiálu a neschopnosti plnit účel.

 

Chcete-li, aby vám zahradní nábytek ze dřeva vydržel mnoho let a udržel si dobrý vizuální vzhled, musíte o něj pečovat. Na jaře a v létě péče spočívá ve vyčištění, impregnaci a ošetření poškozených míst a případné obnově nátěru. Je to rozhodně levnější, než nechávat poškozený a zničený dřevěný nábytek opravovat.

Jak co nejlépe chránit dřevěné prvky na zahradě

Každoroční údržbou uchováváte původní vzhled dřeva po mnoho let, obnovíte jeho lesk, zvýšíte odolnost, zabráníte rozsáhlejšímu poškození, prodloužíte jeho životnost a zabráníte nežádoucím opravám a zbytečnému utrácení za nábytek nový.

Odstranění nečistot a oprava poškozený míst

Nejprve vizuálně zkontrolujte stav dřeva a vytipujte poškozená místa, jež je třeba ošetřit či opravit. Nečistoty a zbytky starých ochranných prostředků odstraňte pomocí kartáče, škrabky a ručního nářadí. Následně dřevo opláchněte vodou a nechte jej uschnout. Následuje opravení poškozených míst a ošetření zahrubělých ploch

Nanesení ochranného přípravku

Jednou za 3 až 5 let naneste ochranný přípravek na dřevo. Pro povrchovou ochranu jsou určeny lazury, oleje a nátěry. O hloubkovou péči se postarají napouštěcí prostředky a impregnace

 

Nátěry, lazury a oleje se nanáší pomocí štětce, válečku či nastříkáním. Provedeny by měly být vždy ve dvou vrstvách. U některých přípravků jsou doporučeny vrstvy tři. Novou vrstvu aplikujte až tehdy, kdy bude předchozí vrstva suchá. Napouštěcí prostředky aplikujte tak, že je do přípravku namočíte, aby jej mohly pořádně nasáknout. Postupujte podle návodu u daného výrobku.