Jak kuchyňské spotřebiče rychle a účinně zbavit nečistot, zbytků

Tuesday 20. April 2021 |
Autor: Monika Šaríková

K nejlepším pomocníkům v celé domácnosti jednoznačně patří kuchyňské spotřebiče. Pomáhají s uskladněním potravin i přípravou chutných pokrmů. Poradíme vám, jak je udržovat v perfektním stavu, aniž byste jejich úklidem strávily dlouhé hodiny.

Průběžné udržování čistoty pomáhá

Péče o kuchyňské spotřebiče nemusí být nijak zvlášť náročná, pokud průběžné udržujete pořádek. Umýt sporák, vytřít troubu a mikrovlnku po každém použití zabere malou chvilku, ale ušetří to práci a čas při větším úklidu. 

 

To samé platí v situacích, když vám při vaření ukápne omáčka, v lednici vyteče mléko nebo v troubě upadne kus jídla pod mřížku, rozteče se a připálí. Vždy se vyplatí takové nečistoty odstranit ihned. Připálené zbytky jídel na dně trouby a usazené nečistoty se po čase likvidují mnohem hůře. Nemluvě o tom, že to nevypadá hezky, a může to vést ke vzniku nelibé vůně linoucí se z lednice či trouby. 

 

Čisté spotřebiče vždy působí lépe.

V ledničce oceníte přehled i pohlcovač pachů

Při úklidu kuchyňských spotřebičů začněte ledničkou. Nejprve vyjměte potraviny, vyndejte poličky a šuplíky a nechte je odmočit. Odstraňte zbytky jídel a skvrny, a poté důkladně vymyjte celý vnitřek ledničky pomocí šetrného saponátu nebo octové vody. 

 

Vraťte umyté příslušenství a je-li to nutné, vnitřek chladničky dosušte pomocí čisté utěrky, ať se tam zbytečně nevytváří vlhkost. Do čisté a suché ledničky vraťte potraviny. Snažte se je uspořádat tak, abyste získali lepší přehled

 

Než tak učiníte, využijte příležitosti a zkontrolujte trvanlivost, prohlédněte obaly a přičichněte si. Vše, co je prošlé, má poškozený obal nebo to příliš dobře nevoní, nekompromisně hoďte do koše.

 

NÁŠ TIP: Na dno boxů na zeleninu a ovoce vložte speciální podložku, která brání vzniku plísní a zápachů a udržuje potraviny déle čerstvé. Zápach odstraní také miska s jedlou sodou.

Nejhůře se čistí plynové varné desky

Náročnost očisty varné desky se odvíjí od jejího typu. Nejsnáze se čistí jednoduché indukční a sklokeramické varné desky, méně dobré klasický elektrický sporák a nejhůře plynový sporák, který má spoustu částí. Varnou desku je lepší zbavit hlavních nečistot, mastnoty a zbytků po každém vaření. 

 

Jednou za čas použijte speciální čistič a škrabku určenou přímo na varnou desku, která ji neponičí a s jejíž pomocí z varné desky odstraníte i odolné připálené a rozlité potraviny, či zbytky usazené pod okrajemi desky.

 

Větší oříšek představují digestoře, na kterých se usazuje nejvíce mastnoty. Pomáhá účinný přípravek na mastnotu a a filtry čistěte za pomocí teplé vody s jemným mycím prostředkem.

 

Nejhůře se myje plynový sporák. Nezapomeňte tak na očištění ovládacích tlačítek a koleček.

Boj s mastnotou vyřeší přípravek na čištění trouby

Moderní a dražší trouby bývají vybavené samočistící technologií. Pokud však máte doma obyčejnou troubu, vystačit si budete muset s vlastními sílami. Ty vám ušetří speciální čistič, který si poradí i s vytrvalou mastnotou.

 

Přípravek se zpravidla nastříká na celý vnitřní povrch trouby a nechá se několik hodin dle návodu působit. Poté je stačí otřít namočeným hadříkem. V případě odolné mastnoty a dalších zbytků celý proces opakujte, až je trouba opět jako nová. 

Myčce prospěje odstranění vodního kamene

Může se zdát, že se myčka důkladně čistí při každém mytí nádobí. Není to tak úplně pravda. V myčce se usazuje vodní kámen a občas někde zůstanou uvízlé zbytky a nečistoty. Jednou za čas je dobré vnitřek myčky důkladně zkontrolovat a vyčistit. 

 

Průběžně také používejte odstraňovač vodního kamene a mastnoty, který se vkládá pouze do prázdné myčky. Na závěr očistného procesu do myčky umístěte osvěžovač odstraňující pachy a zůstane příjemná a svěží vůně.

 

NAŠE RADA: Máte-li v kuchyni hodně nerezu (např. varná deska, trouba, lednička, trouba i mikrovlnka), pořiďte si speciální čistič určený přímo na nerezové povrchy. Nerez nejen zbaví nečistot, ale také jej chrání před otisky prstů. Používejte hadříky z mikrovlákna.

Máte-li myčku, používejte odstraňovač vodního kamene a osvěžovač pro příjemnou vůni.

V mikrovlnné troubě používejte poklop

Poklop určený do mikrovlnek nebrání ohřátí jídla, ale nedovolí, aby se části ohřívaného jídla rozprskly po celém vnitřku. Čištění mikrovlnné trouby je snazší, nemusíte-li odstraňovat několik dní zaschlé zbytky jídel. 

 

PRAKTICKÝ TIP: Pokud na poklop výjimečně zapomenete a při ohřívání dojde k silnějšímu znečištění mikrovlnky, vložte do ní misku s vodou a plátky citronu. Nechte působit celou noc a ráno půjde nepořádek snáze pryč.

Nezapomínejte na častější odmrazování

Ideální je pravidelné odmrazování, které brání vzniku námrazy. Jeden centimetr ledové pokrývky zvyšuje spotřebu až o 75 %! Jakmile vnitřek mrazáku připomíná ledovou krajinu a šuplíky jdou ven s velkými obtížemi, neotálejte a pusťte se do odmrazování. 

 

Nejprve vypněte mrazák, případně celou lednici, a vyndejte veškeré potraviny. Uložte je na chladnější a ideálně tmavší místo, například do koupelny, určitě ne někam, kde bude teplo nebo tam bude svítit slunce.

 

Aby mražené potraviny nebyly dlouho mimo mrazák a lednici, rychlému odmrazení pomůže hrnec s horkou vodou, fén, solný roztok či škrabka. Po důkladném odstranění ledu mrazák vymyjte octovou nebo jarovou vodu a vysušte. Pozornost věnujte také gumovému těsnění, ve kterém se usazují nečistoty a prach.

 

V momentě, kdy mrazák připomíná ledovou krajinu, je nejvyšší čas jej odmrazit.