Interiérový design je více než barvy a předražené doplňky

Tuesday 01. December 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Kolem interiérového designu koluje hodně předsudků. Spousta lidí má představu, že se jedná o lidi, kteří si účtují nadstandardní honoráře za extravagantní návrhy plné drahých designových a luxusních doplňků. Moderní interiérový design však umí mnohem více a není určen pouze pro milionáře.

 

Koupili jste si nový byt a hledáte pro sebe ideální styl? Nevíte si rady s vybavením malého bytu? Rádi byste žili v moderním a zároveň prakticky vybaveném bytě? Máte rádi výrazné barvy, ale bojíte se je použít u sebe doma? Dobrý interiérový designér dokáže vycítit, co jeho klient potřebuje, a v čem se bude cítit dobře. 

 

Pokud se zrovna nacházíte v takové situaci, možná si kladete otázky souvisejících s tím, zda využít služby designéru: 

 

  • Kdy je vhodné oslovit interiérového designéra?

  • V čem vám interiérový designér může pomoci?

  • Jak a kde najít dobrého designéra, který nebude dražší než nový byt i s vybavením?

  • Kolik práce interiérového designér vlastně stojí?

Pojďme se na práci interiérového či bytového designéra podívat blíže společně. Je to práce jako každá jiná a jen ti nejlepší vydělávají miliony ;)

Bytový design není pouze o barvičkách a doplňujících, i když i to je velmi důležité.

Jak vám interiérový designér může pomoci

Úkolem dobrého designéra není vytvořit dechberoucí luxusní interiér, který se hodí leda na fotku do časopisu o bydlení pro milionáře. Dobrý designér se dokáže soustředit na přání a požadavky svého klienta, které kombinuje se svými schopnostmi a zkušenostmi, aby navrhl takový interiér, který odpovídá představám klienta a řeší případné nedostatky v interiéru. 

 

Spousta lidí touží po moderním bydlení, které je nejen krásné, ale také prakticky vybavené. Nemají však neomezený rozpočet, a tak se do zařizování pustí na vlastní pěst. Výsledek je však buď nemastný neslaný nebo pouťový a vlastně vůbec neodpovídá jejich představám. 

 

Dobrý designér nejenže dokáže jejich představy “zhmotnit” mnohem lépe, ale obvykle jim také ušetří dost peněz. Jednoduše proto, že ví, co chce, jak to udělat nejlépe, a kde sehnat vše potřebné za lepší peníze, případně zná levnější alternativy.  

 

Dobrý designér dokáže:

  • najít vhodný styl odpovídající způsobu života všech uživatelů interiéru,

  • zvolit správné barvy a sladit je do vkusného výsledku,

  • pomoci s výběrem bytových doplňků, jako jsou textilie, svítidla apod.,

  • přijít se zajímavými řešeními nedostatků (např. nedostatek místa či světla),

  • objevit spoustu neotřelých tipů na zpestření interiéru.

Dobrý designér dbá nejen na estetickou, ale také praktickou stránku.

Jak funguje práce interiérového designéra

Dobrý interiérový designér nejprve musí přijít na to, co jeho klient chce, co se mu líbí a jaký styl života preferuje. Každý designér je tedy trochu psychologem, který dokáže klientovi naslouchat, klást mu správné otázky a vnímat nevyslovené mezi řádky tak, aby získal všechny potřebné informace.

 

Zároveň musí být schopen s informacemi pracovat a návrh interiéru vymyslet, aby byl nejen pěkný, ale také plně funkční. Není cílem udělat vše takové, jaké si klient vysnil. Mnohá přání klientů jsou nereálná, nesplnitelná nebo nepraktická. Občas tak musí designér klientovi citlivě vysvětlit, proč by to bylo lepší udělat jinak nebo to nedělat vůbec.

 

Dobrý designér kromě toho umí přijít se zajímavým řešením problémů, se kterým by si klient sám neporadil. Nejčastěji se jedná o zařízení malých bytů, bytů s nedostatkem světla či atypickým půdorysem. Třešničku na dortu představují originální a neotřelé tipy, které mohou interiér příjemně ozvláštnit, aniž by porušili vybraný styl.

 

Dobrý designér má vlastní rukopis a také dokáže přijít se zajímavými nápady, jak vašemu bydlení vtisknout osobitý styl.

Jak najít dobrého bytového designéra

Dobrý designér musí mít odpovídající odborné vzdělání. Několikadenní nebo týdenní kurz opravdu není dostatečnou kvalifikací. Profesionální interiérový design je mnohem více než barevná typologie, prostorové členění, ergonomie apod. Je to také znalost všech tradičních i netradičních materiálů a také technické znalosti z oblasti osvětlení, kování, akustiky a další.

 

Důležitá je délka praxe a léty získané zkušenosti, které se týkají nejen vytváření návrhů, ale zejména jejich realizace. Ne vše, co je totiž na papíře, lze uvést do reálu. I odborník se může mýlit. Čím delší praxi má, tím spíše se takovým chybám dokáže vyhnout. Samozřejmě se toto vše odrazí na jeho ceně. Vyšší cenu za své služby však dokáže vyvážit tím, že se do “cíle” dostane rychle, přímo a hlavně bez výdajů navíc.

 

Neočekávejte, že dobrý designér bude vědět absolutně vše. Nicméně by si měl umět poradit v každé situaci. Než na spolupráci kývnete, prohlédněte si dobře jeho dosavadní realizace, nejen návrhy, a samozřejmě trvejte na osobní schůzce. Člověk, který vám navrhne váš nový domov, by vám měl sedět :)

 

Hlavním cílem je, aby jste v novém domově cítili opravdu jako doma :)