IFA 2018 představila novinky pro chytré domácnosti

Wednesday 12. September 2018 |
Autor: Monika Šaríková

Teprve před pár dny skončil populární evropský veletrh spotřební elektroniky IFA. Kromě ještě ohromnějších a placatějších televizí a stále chytřejších mobilních telefonů každým rokem přináší více a více novinek v oblasti chytré domácnosti. Pojďme se podívat na ty, které nás zaujaly nejvíce.

Veletrh spotřební elektroniky se letos konal v Berlíně od 31. srpna až do 6. září. Od posledního dne výstavy uplynulo pouze pár dní a dojmy z výstavy jsou stále velmi čerstvé. Ohromné změny zaznamenala právě oblast chytré domácnosti, která si z veletrhu ukrajuje stále větší díl.

Jak vypadá chytrý byt podle společnosti Grundig

Největší světoví výrobci klasických i chytrých domácích spotřebičů a zařízení pro domácnost zde představily doslova dechberoucí expozice. Například německá společnost Grundig se pyšnila výstavním a prodejním “stánkem” v podobě plně funkčního chytrého bytu. Zpočátku si návštěvník připadá jako ve sci-fi filmu, o žádné sci-fi se ale nejedná. Všechny vystavené výrobky je možné zakoupit.

V této domácnosti se automaticky zatáhnou žaluzie v momentě, kdy do oken začne svítit prudké (umělé) sluneční světlo. Ve vestavěné skříni v kuchyni rostou čerstvé bylinky, stačí je utrhnout a přidat je do salátu. Trouba dopéká voňavé kuře a hlásí, že je ideální čas začít vařit brambory. Nad troubou se mezitím nahřívají talíře, chytrý reproduktor vybral hudbu vhodnou k rodinnému obědu. S přicházejícím večer se automaticky rozsvítí příjemné osvětlení a dětská chůva oznamuje, že dítě konečně usnulo.

S podobným nápadem přišla další německá firma Busch-Jaeger, která představila chytrý systém ABB-fee@home. Prostřednictvím tohoto systému lze jednoduše ovládat osvětlení, klimatizaci, hudbu, kuchyňské spotřebiče a to pomocí jednoho jediného zařízení (např. mobilní telefon, tablet, počítač).

Bezpečnost a zdraví na prvním místě

Řada firem na veletrhu IFA představila bezpečnostní systémy určené pro inteligentní domácnosti. Například systém Yale Smart Living zahrnuje různá čidla, která detekují pohyb, teplotu, vůní a při jakékoliv nestandardní činnosti okamžitě spustí alarm. Součástí systému je chytrý zámek a IP kamera pro vnitřní i venkovní použití.

O vaše zdraví se zase postará monitorovací systém vzduchu AirGloss kontroluje kvalitu ovzduší, který ve své domácnosti dýcháte. Jakmile je potřeba otevřít okna vyvětrat, systém vás včas upozorní. Stejně tak vám připomene, že je vhodná chvíle zavřít okno. Novinka Haus je detektor pádu. Krabička připevněna na zdi v případě pádu člena domácnosti osloví. Neodpovídá-li, volá buď jinému členovi domácnosti nebo zavolá záchranku.

Péči o zdraví se hodně zabývá značka Philips. Ta zde představila monitorovací systém spánku SmartSleep s klinickým certifikátem. Při spánku je nutné mít na hlavě speciální čelenku, která zaznamenává a hodnotí data o délce a fázích spánku, která si můžete prohlédnout v aplikaci na mobilním telefonu. Osobám s problémy se spánkem může systém pomoci. Čelenka totiž zvládá vydávat tóny na frekvencích, které prodlužují hlubokou fázi spánku. Kartáček na zuby Sonicare zase zvládá optimalizovat rychlost pohybu a objednat si včas náhradní zubní hlavici sám.

Seniory zaujal systém od firmy DFree, který monitoruje stav močového měchýře a svého uživatele včas informuje o potřebě “odskočit si”. Zdánlivě zbytečnou hračku ocení nejen starší osoby, ale těhotné ženy nebo osoby po vážném zranění, kteří se pohybují ztěžka a pomalu.

Voňavá domácnost na konec

Na veletrhu se objevila spousta zajímavostí, bez kterých se sice funkční chytrá domácnost obejde, ale byla by velká škoda je nemít. Například aplikace Alyssia umí vyhledat vhodnou hudbu podle hudebního vkusu a nálady uživatele. Systém Smart Aroma od společnosti Moodo tvoří černá krabička se čtyřmi zásobníky na vůni. Ty se uvolňují postupně a různým mísením vytváří kombinace vůně, které údajně mají blahodárné účinky na celkové zdraví i psychickou pohodu.