Smart TV Samsung Smart TV Samsung

Dětský pokoj: malé království ve vašem domě

Sunday 20. September 2015 |
Autor: Kristýna Žákovčíková

Dětský pokoj býval dlouhou dobu poměrně opomíjený. Přitom se jedná o místo, kde dítě spí, jí, hraje si a učí se. V podstatě jde o takový "malý dům v domě". Dítě zde stráví podstatnou část svého života. Poskytne mu útočiště, právě sem si bude zvát kamarády a v období puberty to bude možná jediná místnost domu, kde se potkáte.

Bezpečnost především

Jedním z hlavních hledisek na které budete při vybavování hledět je bezesporu bezpečnost. Obzvlášť u menších dětí, jež poznávají okolním svět nejradši vlastním pohmatem. Můžete mu sálodlouze vysvětlovat, že se prsty do zásuvky nestrkají a kolem stolu se neběhá. Ale přiznejte si, vážně čekáte, že poslechne? Pro vlastní klid duše zabezpečte zásuvky záslepkami a ostré hrany gumovými chráničemi rohů.

Komu pokoj patří?

Pokud připravujete pokoj pro příchod malého miminka, máte v podstatě volnou ruku. Prozatím si tuto skutečnost užívejte, za pár let vás přesvědčí, že je to jen jeho pokoj a vy do toho nemáte co kecat. Ty špinavé ponožky na stole totiž mají svůj důvod a vy nemáte být líní bordel na zemi překročit. U dětí v předškolním a mladším školním věku lze pracovat na kompromisu. Zapojte jej do vybavování, zahrajte si spolu na interiérové designéry. Všichni budou spokojení; vaše dítko si pohraje, vybere doplňky do svého království a vy jej můžete v klidu usměrňovat.

Prostor pro učení a poznávání

Pro vás nejpodstatnější část pokoje. Budete se snažit vybrat perfektní místo pro stůl, polámete si hlavu nad uspořádáním světěl, vyberete nejpohodlnější židli a nakoupíte kelímky na tužky a fixy. Uděláte vše pro to, aby byl prostor pro učení příjemný. Stůl brzo zaplní počítač, špinavé nádobí a roztahané papíry. Ta skvělá polohovatelná lampička, kterou jste v obchodě vybírali spolu s prodavačem dvacet minut, teď slouží spíš jako věšák. Neházejte flintu do žita, však vy jste nebyli jiní. Chce to jen víc pořadníků, zásuvek a krabic. Ať je ten nepořádek alespoň kam schovat.

Super vychytávky, protože sranda musí být

Pokud jste dospěli k bodu číslo dva a pokoj vybavujete společnými silami, dojdete k závěru, že máte možná trochu jiný pohled na věc. Zatímco vy vidíte dětský pokoj jako bezpečnou úschovnu s velkou knihovnou, dětskýma očima vypadá více jako Disneyland. Opět nezapomínejte: kompromis. Když navíc svolíte k nějaké cool vychytávce, budete hned nejlepší rodič na světě. Alespoň na tu chvilku v obchodě. Klouzačka z postele nadchne každého malého dobrodruha. Malá trampolína je taky fajn, pokud pod vámi nebydlí nevrlá sousedka. Závěsné houpací křeslo, boxovací pytel, horolezecká stěna. To vše se dá koupit a věřte, že z obchodu půjdete buď s tímto, nebo s řevem. Naštěstí existují i vychytávky, u kterých se nemusíte bát o bezpečnost. Postel, která vypadá jako auto, tabule na křídy, či fixy a různé schovávačky. Obyčejný dětský stan bude mít také úspěch.

Jediná věc, na které záleží je, abyste pro své dítě vytvořili útulný a bezpečný domov, kde si dětsví užije jako tu nejlepší hru.