Cocooning aneb jak bydlet útulně

Tuesday 11. April 2023 |
Autor: Monika Šaríková

Na našem blogu jsme se věnovali už mnoha interiérovým stylům, které bývají často založené na minulosti nebo naopak vyzdvihují strohé industriální prvky. Cocooning je jiný. Jde o čerstvou novinkou, jejímž cílem je vytvořit maximálně útulný a přívětivý interiér, tedy domov.

 

Materiály, tvary a barvy hrají samozřejmě důležitou roli. Klíčový je nicméně celkový dojem interiéru, který by měl vyzařovat “teplo”, tedy už na první pohled působit přívětivě, příjemně, útulně, harmonicky a bezpečně. Tomu napomáhá správná volba vybavení, které je ve velké míře inspirováno přírodou.

Více než styl

Život současného člověka pohlceného kulturním a společenským životem zásadně ovlivnila dvouletá epidemie covidu, která jej přiměla trávit doma větší množství času než kdykoliv předtím. Logicky začal více dbát na to, v jakém prostředí spí, jí, odpočívá nebo se baví. Cítit se ve vlastním bytě příjemněji je hlavní důvod, proč vznikl styl jako cocooning. Vše by samozřejmě mělo být funkční a plnit požadavky z více oblastí života.

 

Útulnost a měkkost na první pohled 

Při zařizování bydlení ve stylu cocooning myslete na to, aby výsledek působil jakoby měkce, a vybízel k tomu svalit se do křesla a zabalit do deky. Interiér by měl být přívětivý nejen na pohled, ale také na dotek.

 

Nevhodné jsou ostré hrany, hrubé a drsné materiály, výrazné, křiklavé a agresivní barvy či vzory. Do kategorie “útulné” nejvíce zapadají naopak jemné a oblé tvary, jemné, decentní a elegantní barvy, hebké materiály, masivní dřevo, dýha, ratan, živé rostliny a další přírodní materiály vzbuzující pocit domova.

V hlavní roli hebký bytový textil

Jedním z hlavních prvků tohoto interiérového stylu je bytový textil, který využijete úplně všude. Správné textilní doplňky prostor pocitově zahřejí. Jsou to různé dekorační polštáře a polštářky, přehozy, deky a plédy, sedáky, měkké a hřejivé koberce a splývavé závěsy.

 

Prim samozřejmě hraje textil vyrobený z přírodních materiálů, jako je vlna, len nebo bavlna. Chybu neuděláte se sametem, hedvábím, manšestrem, plyšovými tkaninami, recyklovanými vlákny. Z vlněné příze a dnes z odolného polyesteru se vyrábí látka bouclé (buklé), kterou poznáte podle zajímavé struktury smyček a kudrlinek. 

 

Barvy i detaily jsou stejně důležité

Kromě textilu byste neměli zapomínat ani na doplňky. Pro cocooning styl se hodí velmi decentní, jemné a přírodní interiérové doplňky, nic extra dominantního. Může jít o mísy, vázy a různé dekorační předměty ze dřeva, hlíny, kameniny či skla. 

 

Vsaďte na nadčasové neutrální barvy, jako jo jsou odstíny šedé, béžové a hnědé. Velmi žádaná je například kaštanová. Nechcete-li být za nudnou šedou myš, o jemný kontrast se postarají drobné dekorativní předměty a textil v sytých odstínech.

 

A co dál? 

Také osvětlení by mělo být příjemné a spíše tlumené a nejlépe ve žlutých a oranžových tónech, aby ještě více odpořilo pocit tepla, bezpečí a rodinné atmosféry. Kombinací stojacích a stolních lamp a dekorativních LED světel vytvoříte příjemně intimní atmosféru.

 

Díky cocooningu si vybudujete vlastní svět, do kterého se budete s radostí vracet ať už po náročném dni, nebo si budete užívat vzácné chvíle pohody, relaxovat či si “lízat rány”, který vám život občas udělí.