Co nového přinesl Designblok 2017?

Thursday 09. November 2017 |
Autor: Monika Šaríková

Pokud patříte mezi milovníky moderního designu a originálních věcí, jistě jste se si tuto úžasnou přehlídku nenechali ujít. Pro ty ostatní jsme připravil stručný souhrn informací, díky kterým budou mít pocit, jako kdyby na výstavě byli osobně.

Kde se vzal, tu se vzal Designblok

Designblok nepatří mezi nováčky, právě naopak se může pochlubit dlouhou historií. První ročník se konal již v roce 1999 a založili jej Jana Zielinski a Jiří Macek, ředitelé agentury Profil Media, která výstavu na Pražském výstavišti pořádá dodnes. Každoročně se výstavy zúčastní přes 200 vystavovatelů, na jejichž expozice se přijede podívat více než 50 tisíc návštěvníků z celé České republiky.

Hlavním cílem výstavy, který se rozhodně podařilo splnit, bylo umožnit vystavovatelům a designérům z celé Evropy představit své výrobky a novinky na jednom místě. Na Designbloku se každý rok objevují zástupci prestižních a světověznámých značek i mladí designéři a začínající designérská studia.

Letošní ročník přerušila silná vichřice

Letošní Designblok se konal ve dnech 26.-30. října. Akci však dva dny před oficiálním koncem přerušil silný vítr, který potrápil celé území České republiky. Vichřice uvolnila velký kus střechy ze střední části Průmyslového paláce a areál musel být z bezpečnostních důvod okamžitě uzavřen.

Designblok 2017 byl kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám předčasně uzavřen v neděli 28. října. Návštěvníci letošního ročníku si tak mohli bez potíží užít pouhé dva dny přehlídky toho nejlepšího z evropského designu. Naštěstí byly součástí akce další interiérové a exteriérové instalace v galeriích, výstavních prostorách a showroomu po celé Praze.

Celá výstava se točí kolem designu

Pražský týden designu a módy představil špičky v oboru

Jak z názvu výstavy vyplývá, Designblok se orientuje na design. Prohlédnout jste si tak mohli interiérové expozice a užitkový design, tak i prezentace šperků a oděvů. Výstava měla tři části - Openstudio, Superstudio a Designérie. Sběratelskému designu byl vyhrazen prostor v Lapidáriu pod názvem Arthouse. Právě zde se předStavila většina zahraničních hostů a významných českých designerských osobností.

Hlavním hostem 19. ročníku se stal špičkový designér Richard Hutten. Hodně návštěvníků přilákala dvojice designéru z Holandska - Maartena Vrolijka a Franka Tjepkema či Ital Patrick Rampelotto dlouhodobě žijící v Rakousku, který zde uvedl nejnovější kolekci svítidel, masek a trofejí. Z českých osobností zaujal především Maxim Velčovský se svou značkou Lasvit a instalací vytvořenou ze skleněných střepů s názvem Štěstí .

V oblasti módy byla hvězdou ukrajinská módní designérka Yana Chervinská, které své síly spojila s českou designérkou Markétou Kratochvílovou, držitelkou ceny Czech Grand Design.

Součástí výstavy byl také bohatý doprovodný program. Přednášky na různá tématy si připravili Patrick Rampoleto, Maxim Velčovský i Richard Hutten. O ty návštěvníci naštěstí nepřišli, jelikož byly naplánované na první výstavní den. Následovala různá představení a speciální přednášky na různá témata ze světa designu měl pro každý den připravený oblíbený český časopis Reflex.

Něco speciálního pro vašeho mazlíčka?