Chytré žárovky pro každou domácnost

Thursday 17. September 2015 |
Autor: Monika Šaríková

Domácnost vybavená chytrými spotřebiči i elektronikou je současným trendem v bydlení. Není neobvyklé, že lidé mají televizi propojenou s internetem a ovládají ji pomoci mobilního telefonu. Moderní spotřebiče jsou vyrobeny tak, aby samostatně přemýšleli nad spotřebou energie i vody. A co více, i je můžete kontrolovat pomocí mobilních telefonů.

Zařízení, které vaši domácnost učiní “chytřejší” přibývá a jednou z nich jsou také chytré žárovky. Nejedná se již o kusové záležitosti, ale o souhrn zařízení, pomocí kterého můžete snadno ovládat osvětlení celé domácnosti. Podívejme se blíže na pět zajímavých žárovek, kterou jsou nyní k dispozici.

Philips Hue

Známý výrobce elektroniky má ve své nabídce také LED žárovky. Základem je řídicí panel Bridge, který spárujete s potřebným množstvím žárovek Philips Hue. Mezi hlavní výhody tohoto zařízení patří možnost ovládání intenzity či teploty světla i barev jednotlivých žárovek, a to vše uděláte pomocí aplikace, kterou si jednoduše stáhnete do svého iPhonu či Androidu. Uživatelé Windows mají zatím smůlu.

Instalace není nijak složitá. Žárovky Philips Hue mají klasickou objímku E27. Řídící panel lze jednoduše připojit k domácímu ethernetu a spárovat se žárovkami. Jedinou nevýhodou je vyšší cena, a proto se jedná o hračku spíše pro náročné. Jsou však cenné například pro osoby s postižením sluchu. Žárovky totiž dokáží upozornit na některé události, jako jsou například nevypnuté spotřebiče apod.

Belkin WeMo

Společnost Belkin je známá především tím, že vyrábí zajímavé příslušenství k produktům Apple. Jedním z nich jsou také LED žárovky Belkin WeMo. Na rozdíl od systému Philips se nejedná o jednotný osvětlovací systém ale pouze samostatné žárovky, které lze ovládat pomocí iPhonu či iPadu. Je tedy určená pouze uživatelům Apple, kteří si stáhnou příslušnou aplikaci WeMo App.

Žárovka je alternativou klasické 60wattové žárovky. Na rozdíl od ní však spotřebuje pouze 10 Wattů, vydává méně tepla a při průměrném užívání 3 hodin denně vydrží svítit dokonce 23 let. Ovládat však lze pouze vypnutí, zapnutí a intenzitu světla.

Osram Lightify

Jediná společnost Osram se přímo specializuje na výrobu žárovek, diod či zahradních svítidel. Podobně jako v případě společnosti Philips je základem spojovací stanice Gateway, k níž připojíte žárovky. Prostřednictvím aplikace nahrané do mobilních telefonů s iOS či Android softwarem je poté možné žárovky libovolně vypínat a zapínat. Osram Lightify je určený jak pro domácnosti, tak i pro kancelářské prostory.

Misfit Bolt

Světelný systém Misfit Bolt přináší v podstatě ty samé funkce, jako předcházející žárovky. Prostřednictvím mobilní aplikace je možné u žárovek ovládat intenzitu a jas světla i nejrůznější barvy a to bez spojovací stanice. Má však ještě něco navíc. Tím “navíc” je myšlen speciální náramek Misfit Flasch, se kterým může zapínat a vypínat světla i bez mobilního telefonu. Další zajímavostí je možnost propojení žárovky s budíkem a při vstávání si nasimulovat  východ světla.

LIFX

LIFX jsou vícebarevné a energeticky úsporně LED žárovky, které je možné bezdrátově ovládat z mobilního telefonu díky Wi-Fi konektivitě. Vzhledově se nejedná o běžnou žárovku, protože je 2x tak větší než žárovka klasická. Díky tomu však v sobě může ukrývat hned několik barevných LEDek a také vnitřní bezdrátový adaptér, který komunikuje s mobilním telefonem.

Žárovky stačí namontovat a pomocí aplikace stažené do telefonu (v tomto případě pouze pro telefon s iOS systémem) lze žárovky kompletně ovládat od intenzity a jasu světla až po miliony barev. Třešinkou na dortu je možnost vizualizace hudby barevnými animace, čímž si u svých přátel jistě získáte nějaké ty body navíc.