Chytrá domácnost od A do Z

Tuesday 27. October 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Chytrá domácnost je mnohem více než ohromná smart TV se spoustou funkcí nebo mobilem dálkově ovládaný termostat. Pravá chytrá domácnost znamená komplexní řešení zahrnující celou řadu vzájemně propojených chytrých zařízení. Proto se také užívá označení inteligentní domácnost.

 

U opravdu vymazlených řešení bychom skoro mohli hovořit o umělé inteligenci. Až tak dobře může chytrá domácnost fungovat bez vašeho vnějšího zásahu. Důležité je správně nastavit a připojit rozmanitá zařízení, které se týkají osvětlení, vytápění, chlazení, větrání, stínění, ale i ovládání domácí elektroniky a spotřebiče včetně zabezpečení domácnosti před vnějšími riziky. Co tedy chytrá domácnost je?

Vytvořte si vlastní inteligentní ekosystém

Aby chytrá domácnost fungovala bezchybně jako švýcarské hodinky, potřebuje centrální jednotku. Ovládat jednotlivá zařízení zvlášť se sice obejde bez zvláštního nastavení, ale nikdy to nebude to pravé. Cílem je jednotlivá chytrá zařízení propojit do jednoho funkčního ekosystému.

 

Centrální jednotka představuje “inteligentní srdce domácnosti”, jehož prostřednictvím lze ovládat všechna chytrá zařízení najednou, z jednoho místa a nejlépe i na dálku. Praktické jsou nástěnné vypínače a hlasoví asistenti. Nezbytné je ale i možnost vzdáleného ovládání pomocí telefonu, tabletu či mobilu klidně z druhého konce světa.

 

Mějte svůj domov pod kontrolou třeba z opačného konce světa.

Užívejte život a starosti nechte doma

Chytrá domácnost nabízí praktická automatická řešení, která vás zbaví všedních starostí, a vy se nebudete muset o nic starat. Ať už se jedná  nastavení optimálních teplot ve všech pokojích klidně po hodinách nebo vytažení či spuštění žaluzií ve správný moment. 

 

Chytrá domácnost zhasne, když je třeba, vypne zapnutý sporák, když dovaříte, a děti se dostanou domů, i když zapomenou nebo ztratí klíče. Hrozí havárie vody? Chytrá domácnost riziko včas odhalí a prostě vypne přívod vody. Chytrá domácnost zvládne prost vše, na co si jenom vzpomente. Dokonce vám ráno uvaří kafe, než z postele dojdete do kuchyně.

 

5 největších předností v každé chytré domácnosti:

  • snadné ovládání pomocí chytrého telefonu či hlasových asistentů,

  • vytváření vlastních automatických scénářů (scén) pro různé situace (např. ráno se v nastavený čas pomalu roztáhnou žaluzie, spustí se příjemná hudba, zatímco se v kuchyni zapne kávovar),

  • vysoká bezpečnost přes den i v noci (chytrá kamery, chytrá čidla, chytrý zvonek a další),

  • dokonalý přehled o tom, co se děje doma, ať jste kdekoliv,

  • snížení provozních nákladů (chytré termostaty, úsporná spotřeba vody při praní, mytí nádobí i splachování, nikdy zbytečně nesvítí světla apod.).

Nastavte si domy automatické osvětlovací scény a spusťte je jedním kliknutím.

Jaké nebezpečí hrozí u chytré domácnosti?

I sebechytřejší domácnost má určité nedostatky a rizika, se kterými je třeba počítat a být na ně ideálně připrapevný. 

Chytrá domácnost “mluví” anglicky

Jedním z hlavních nedostatků pro české uživatele jsou jazykové bariéry. Většina centrálních systémů či hlasových asistentů fungují především v anglickém jazyce, který zdaleka nepatří mezi standardní znalosti. Lidi, kteří angličtinu neovládají dostatečně dobře, jsou odkázáni na omezený výběr zařízení používající češtinu nebo se musí naučit alespoň nejvíce používané příkazy. 

Pozor na zneužití dat a hackerské útoky

Toto riziko si neradi přiznáváme, bohužel však existuje. Problém může představovat buď únik citlivých dat o domácnosti a jejích členech, nebo nezvaný návštěvník hacker. Dbejte proto na maximální zabezpečení vlastní sítě. Základem by měla být nějaká forma šifrování.

 

Chytrou domácnost je důležité velmi dobře zabezpečit, aby vás neohrozili hackeři či únik citlivých dat.

Jak si vytvořit chytrou domácnost a kolik to stojí

Nejlevněji vychází tzv. jednoúčelné sady. Stojí jen pár tisíc korun a zakoupené zařízení stačí vybalit, dle návodu rozmístit, zapojit a zapnout. Problém spočívá v tom, že tyto jednoúčelné systémy nemají příliš možností pro další rozšíření či propojení. Plní jeden účel, ke kterému  jsou určeny (chytrý termostat, chytré osvětlení, chytrý alarm apod.).

 

Mnohem lepší je zakoupení centrální jednotky připojené k sítí a internetu, na kterou lze napojit další a další chytrá zařízení, které lze mezi sebou propojit. Tento systém je sice dražší a o něco složitější, ale nabízí mnohem rozmanitější funkce a možnosti nastavení. Ovládat se je většinou naučí i laik.

 

Cena jednoúčelné sady se pohybuje od 2 tisíc korun výše, centralizovaný systém vyjde na desítky tisíc korun v závislosti na vybrané centrální jednotce, množství zapojených zařízení a propracovanosti celého systému chytré domácnosti.