Chytrá domácnost jednoduše a svépomocí

Friday 28. August 2015 |
Autor: Monika Šaríková

Slovo “chytré” se stále častěji skloňuje také ve spojením s domácností. Chytré může být zabezpečení, ovládání tepla či světla a také samotné spotřebiče jsou stále chytřejší. S tím však zpravidla souvisí vysoké investice. Chytrou domácnosti 21. století lze však vytvořit jednodušeji, levněji a svépomocí. Jak na to?

Zabezpečení je kámen každé chytré domácnosti

Kvalitní zabezpečení umožňuje okamžitý pohled na aktuální situaci u sebe doma pomocí mobilního telefonu či tabletu. Základem je zabezpečení vstupu do bytu či domů pomocí senzorů umístěných na vstupní dveře a do prostoru (tzv. pohybový senzor). Senzory sledují situaci, shromažďují dat a ukládají jí do “základny”. Samozřejmě je online přístup k datům 24 hodin denně.

 

Příkladem takového zabezpečení je zařízení Gigaset Element, které se skládá právě ze dvou senzorů a malé, nenápadné základny vypadající jako modem. Základna se připojí k modemu pomocí běžného LAN kabelu a senzory se umístí dle doporučení. Poté si stačí stáhnout příslušnou aplikaci do mobilního telefonu, zkalibrovat zařízení a spustit jej.

 

Zařízení má však i své nedostatky. Spustit je může i silnější vítr či příliš aktivní domácí mazlíček, který proběhne kolem pohybového čidla. Vyplatí se také dokoupit si WI-Fi kameru, díky níž budete mít mnohem lepší přehled. Wi-Fi kamera by samozřejmě měla být kompatibilní s již zakoupeným zařízením, a proto je vždy lepší vybrat si výrobky od stejného výrobce. Kamera vám poskytne aktuální záběry v průběhu dne i noci. Nezapomeňte si proto vždy zkontrolovat, zda má kamera kvalitní noční režim.

 

Řešením zabezpečení může být také centrální brána, které se po připojení k routeru začne chovat jako centralizované zařízení. Přesně to nabízí společnost D-Link, u níž si můžete vybrat mezi dveřními a okenním čidly, pohybovými čidly, kouřovými čidly a čidly hlásících zaplavení vodou.

 

Centrálu lze připojit klasicky kabelem i bezdrátově prostřednictvím Wi-Fi. Další zařízení už budou záležet pouze na vašem výběru. Základem jsou určitě čidlo na dveře a okna. Jsou napájená bateriemi a vydrží až 3 roky. Čidla reagují na otevření a okamžitě odesílají zprávu do uživatelova mobilního zařízení. Lehkým nadstandardem jsou funkce sledování teploty a intenzity světla.

 

Doporučené je také čidlo, které reaguje na jakýkoliv pohyb. Čidla zaznamenávající kouř a zaplavení vodou jsou samozřejmě také rozumnou volbou. Díky nim bude uživatel o možném nebezpečí či úniku vody informován téměř okamžitě. Tzv. vodní čidlo je třeba umístit poblíž spotřebičů, které využívají velké množství vody (pračka, myčka, …).

 

Bude-li pro vás toto vše stále málo, pořídit si můžete sirénu. Hlasitý alarm v podobě až šest různých zvuků odstraší případné zloděje a odešle zprávu o možném narušení bytu. Instalace probíhá v rámci sítě Wi-Fi a  je opět velmi snadná a zvládne ji každý.

Mít energie pod kontrolou znamená ušetřit peníze i čas

Chytrá domácnost je nejen bezpečná, ale také úsporná. A s tím souvisí kontrola nad spotřebou energií. Pro tyto účely poslouží služba Energomonitor. Prostřednictvím několika typů nainstalovaných senzorů a měřičů je možné sledovat spotřebu vody, elektřiny, plynu i teploty uvnitř bytu. Veškeré senzory si snadno zvládnete nainstalovat sami.

 

Jednotlivá zařízení po zapojení začnou sbírat důležitá data, které ukládají do jediné základny za účelem dalšího zpracování a analýzy. Uživatel si shromážděná data jednoduše prohlédne v prohlížeči či na mobilním zařízení.


Kromě kontroly spotřeby energií se vyplatí investice do moderních spotřebičů. Kromě toho, že vám ušetří nemalé peníze za drahé energie, udělají stále více práce za vás. A také rychleji a hlavně lépe. A navíc i je budete mít pod kontrolou díky neustálému propojení se sítí a šikovným mobilním aplikacím, díky kterým je můžete libovolně ovládat.