Zdravý domov je čistý, ne sterilní

Pondělí 23. květen 2016 | RSS Feed
Autor: Renata Šindelářová

Základem zdravého bydlení je čistota. V našich domácnostech se ovšem často až zbytečně plýtvá chemickými prostředky, které ničí přirozené mikroklima, přestože by stačilo použití mnohem jednodušších praktik. Vůbec není nutné používat lepší a lepší čisticí prostředky. Náš domov není operační sál, mělo by to být naše přirozené prostředí. I současné výzkumy ukazují, že pokud jsou děti vychovávány v přílišné sterilitě, hrozí jim vznik alergií. A tak je zcela zřejmé, že přílišná čistota škodí zdraví úplně stejně jako špína.

Šetřete desinfekcí, volte ocet

Zcela klasický příklad je, že často až zbytečně plýtváme desinfekčními prostředky. To se týká všech domácích prostor, tedy i toalety a koupelny. Jelikož tyto místnosti používá uzavřená skupina lidí, vyskytují se v těchto intimních prostorách bakterie, na které jsme již zvyklí. Je proto zbytečné tyto prostory drasticky "savovat" (výjimkou jsou okamžiky, kdy v domě máme plíseň nebo je v rodině někdo po chemoterapii).

Obvykle bohatě postačí stará dobrá metoda, tedy použití vody s octem. Ocet můžete použít jako přirozený mycí prostředek na omytí prostor jakékoliv části domácnosti, navíc vás jeho používání vyjde mnohem levněji než jakékoliv mycí prostředky. Navonět toaletu zase můžete jednoduše tak, že na štětku nanesete pár kapek vonného oleje – jednoduché a účinné.

Tip do kuchyně

Zcela ironicky se naopak velmi málo věnujeme čistotě kuchyňských prkének (na rozdíl od těch záchodových), na kterých se drží a rozmožuje mnoho bakterií. I zde ovšem postačí omývání octovou vodou. Napoprvé můžete ale účinek zesílit takto: posypte prkénko jedlou sodou a přelejte bílým octem. Nechte působit a bublat asi deset minut, pak opláchněte čistou vodou.

Pro kuchyň platí však ještě jedno důležité doporučení. Pokud myjete nádobí klasicky ve dřezu, nikoliv v myčce, používejte jen minimum mycího prostředku a všechny kousky po omytí jarem několikrát velmi důkladně opláchněte. Škody napáchané v těle, které si způsobujete chemikáliemi, jež po kouskách dostáváte do těla, mohou mít fatální následky – bude vám to jasné, když si uvědomíte, že ve skutečnosti tělo celý život zásobujete jedy.

Pryč s prachem

Při vysávání zavírejte dveře mezi jednotlivými místnostmi, abyste si prach, který pohybem rozvíříte, zbytečně neroznášeli po celém prostoru. Pravidelně ve vysavači měňte sáčky a filtry. Dokonce ani když sáček nezaplníte, určitě jej měňte nejméně jednou měsíčně. Pokud je v rodině alergik, upřednostněte vodní vysavač před klasickým. Na údržbu vysavače opět používejte octovou vodu.

Prach na nábytku setřete pouze mírně vlhkou švédskou utěrkou, kterou před použitím několikrát přeložte, abyste při opětovném přeskládání dostali velké množství menších ploch, které můžete oužít. Při vlhčím stírání nezapomeňte, že tento způsob zanechává na nábytku stopy. V návaznosti na vysávání je dobré neutírat prach těsně před vysáváním. Neboť ať chcete nebo ne, část prachu v místnosti rozvíříte a jelikož jeho usedání nějakou dobu trvá, většina prachu dopadne na zem až v okamžiku, kdy už je vyluxováno.

 

Náš TIP: Několik důležitých rad při zařizování ložnice

Zdravý domov je čistý, ne sterilní

Starší aktuality

Archiv aktualit