Zdravější bydlení - vytvořte si doma zelenou stěnu

Úterý 19. červen 2018 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Zelené stěny nebo také vertikální zahrady zpravidla zkrášlují venkovní fasády budov a vnitřní prostory moderních kancelářský budov. Stále častěji nachází své místo i v soukromých interiérech. K čemu jsou vlastně dobré? Kromě estetické krásy přináší velký přínos i pro naše zdraví.

Všichni velmi dobře víme, jak důležité jsou živé rostliny. Jsou krásné, likvidují škodlivé látky a pročišťují vzduch. Zelené stěny jsou v tomto směru efektivnější než květiny pěstované v květináčích. Skoro by se dalo říci, že se celý prostor jakoby nadechne. Účinky rostlin, které jsou uspořádané do kolmých zelených stěn, jsou totiž daleko vyšší. Mnohem lépe zvlhčují vzduch a vám se tak bude lépe dýchat. Navíc údržba jedné stěny je snazší než péče o desítky menších či větších květináčů.

Živá zeleň má v interiéru své místo

Kde se vzala první zelená stěna?

Zelené stěny nejsou žádnou novinkou. V přírodě je to samozřejmá věc. Rostliny rostou na skalách, v roklích, podél vodních toků i na stavbách. Největší inspirací je tedy sama příroda. Pokud bychom měli ukázat na konkrétního člověka, byl jím francouzský vědec a specialista na subtropické rostliny Patrick Blanc, který v 80. letech minulého století vymyslel funkční závěsný systém pro pěstovaní rostlin bez použití půdy.

Od té doby mohou být krásné zelené stěny součástí vnějších fasád i interiérů. Nemusí se přitom jednat i velké plochy. I malá vertikální zahrada na ploše 0,5 m2 dokáže zlepšit zdraví a kvalitu života. Výhodou je, že zelené zahrady nezmenší prostor, protože směřují směrem vzhůru. Dají se tedy použít do větších bytů i miniaturních garsonek.

Zelená stěna pro čistší a zdravější vzduch

Možnost přinést si trochu přírody do své domácnosti ocení zejména lidé žijící v panelových džunglích - ve městech. Zelené stěny (tzv. greenwall) mají hned několik účinků - zvlhčují, ochlazují a osvěžují vzduch, čímž přispívají ke zdravějším prostředí našich domácností. Kromě toho zachycují a další škodlivé látky a vzduch od nich čistí. Schopnost filtrace přitom mají pouze rostoucí rostliny, nikoliv řezané. Poslední pozitivní věcí na zelených zahrad je velmi slušná tepelná a zvuková izolace.

Přineste si domu kus živé a kvetoucí přírody. Nebudete litovat

Jak zelená stěna funguje?

Ptáte se, jak je možné, aby rostliny kvetly, aniž by byly zasazené do půdy? Půda je v tomto případě nahrazená speciálním živným roztokem. Odborně se to nazývá hydroponie. Hydroponicky pěstované rostliny daleko rychleji zakoření a rostou. Výhodou tohoto systému je fakt, že nedochází k uvolňování alergenů jako u normálně pěstovaných rostlin. Zelené stěny jsou proto naprosto ideální do interiérů a prostor, v nichž žijí osoby s alergiemi.

Poměrně snadná je také péče o zelené stěny. Není totiž nutné každou květinu zalévat zvlášť. U hydroponických systémů jsou rostliny usazené do hydrofilních tkanin bez živin, kterými kořeny rostliny postupně prorůstají. Slouží k uchycení rostlin a příjmu vody a živin. Voda obohacená o živný roztok stéká po stěně, odkud se vsakuje do textilií a tedy i do samotných rostlin. Konkrétně tyto vegetativní konstrukce jsou neuvěřitelné lehké a lze je použít na různě velké stěny. Voda, které steče, je zachycena a znovu vytlačena nahoru.

Důležitý je správný výběr rostlin i péče

Při výběru vhodné skladby rostlin na zelenou stěnu je doporučeno obrátit se odborníky. Některé rostliny se totiž pro použití do vertikálních zahrad hodí více, jiné méně. Významnou roli hraje také množství světla ve vybrané místnosti. Méně světla potřebují filodendrony, naopak více světla ocení fíkusy.

Péče není nijak náročná, jak již bylo uvedeno výše. Pouze zpočátku, než se rostliny ujmou, je potřeba častější péče a kontroly. Poté už stačí menší “revize” jednou za měsíc. V případě větších ploch si můžete domluvit pravidelnou servisní údržbu. Tedy ovšem, pokud nepatříte mezi nadšené “botaniky-amatéry”.