Zaslání vzorníku potahů

Využití betonu v interiéru

Úterý 21. březen 2023 | RSS
Autor: Monika Šaríková

V posledních letech se mezi oblíbenými interiérovými materiály ujal původně ryze průmyslový beton. Nepoužívá se už jenom jako stěrka na stěny a podlahy, ale z betonu se vyrábí i nábytek a nejrůznější bytové doplňky.

 

Průmyslové materiály jsou v interiérovém designu stále oblíbenější. Zatímco dříve bychom beton popsaly jako šedý, nudný, chladný materiál, dnes je ohromě trendy. Za jeho rostoucí popularitou mohou i nové moderní technologie výroby, které z vysoce odolného materiálu vyrobí téměř jakýkoliv tvar a to i v menším měřítku.

Co vše se z betonu vyrábí

Přiznané betonové stropy, stěrky a dekory dlažby už nejsou nijak zvláštní a lze už je považovat za jakýsi standard u industriálního stylu interiéru. Zajímavá přirozená textura, bubliny a nepravidelné zbarvení betonového povrchu z každého kusu tvoří jedinečný originál. 

 

Z betonu se ale stále více vyrábí i jiné prvky, například pracovní desky na kuchyňské linky a větší kusy nábytku, jako jsou stoly, stolky či originální obývací stěny. Dále to jsou masivní květináče na velké pokojové rostliny, ale i drobné dekorace typu vázy a jiné doplňky.

 

Často se beton objevuje v koupelně, kde se používá nejen na obklady, ale také vany a umyvadlo a dokonce i drobné doplňky. Moderní výrobní technologie umožňují i velkoformátové vany a umyvadla vyrobit o tloušťce 15 mm, což odstraňuje hlavní problém betonu spočívající v jeho vysoké hmotnosti. 

 

Betonové stěrky na stěnách jsou v interiéru oblíbené už několik let. Pořídit si můžete třeba i květináč z betonu.

Kde všude se výrobky z betonu hodí

Betonové prvky se hodí především do moderních interiérů, kam kromě výše zmíněného industriálního stylu náleží také styly funkcionalistický a minimalistický. Příznivci těchto stylů beton vnímají jako originální, stylový a čistý materiál

 

Navíc už dávno neplatí, že beton musí být striktně šedivý. Na výběr jsou jiné odstíny, například černá, modrá, antracitová, písková, zelená, červená či cihlová. Stejně také vedle klasického matného provedení, existuje i lesklá úprava betonového povrchu

 

V moderním interiéru se budou zajímavě vyjímat betonové doplňky.

K jakým materiálům se beton hodí nejvíce

Jednoznačně betonu sluší kombinace s jednoduchou bílou výmalbou, přiznanými cihlami a kovovým doplňky v černé barvě. Velice dobře vypadá beton v kombinaci se dřevem, ať už se jedná o dřevěnou podlahu nebo masivní dřevěný nábytek. 

 

Dále betonu sluší zelená barva a to nejlépe v podobě živých pokojových rostlin, ale můžete použít i částečně zelenou výmalbu stěn nebo interiérové doplňky v zelených odstínech, například textil, zelené skleněné dekorace a jiné. Obecně není třeba se bát barev včetně teplých odstínu. 

 

Originálně působí beton kombinovaný s přírodním dřevem.

 

Důležité je se při zařizování interiéru řídit pravidlem “méně je někdy více”. Pokud se zamilujte třeba do originálního betonového stolku pod TV, přidejte k němu dřevěný konferenční stolek a pohodlnou sedačku. Koupíte-li se betonový jídelní stůl, obklopte jej pohodlně vyhlížejícími čalouněnými židlemi a tak dále. Jak se říká, důležitý je balanc.