Asistovaný on-line nákup

Vánoční rostliny: Které to jsou?

Úterý 06. prosinec 2022 | RSS
Autor: Monika Šaríková

Jako první si určitě vybavíte vánoční hvězdu a kvetoucí vánoční kaktus. Rostlin, které jsou spojovány s Vánoci je více. Které rostliny to jsou, a jak o ně nejlépe pečovat, aby se jim u vás dařilo po celý rok?

 

Mezi vánoční rostliny kromě vánoční hvězdy a kaktusu patří také bramboříky, hyacinty, jmelí, barborky, cesmíny či exotická růže z Jericha.

Vánoční hvězda

Nejčastěji se prodává červeně zbarvená vánoční hvězda. Narazit můžete také na krémové a růžové formy. Do Evropy tuto rostlinu přivezl francouzský diplomat Joel Poinsett na konci 18. století. Podle něj se nazývá Poinsette. Po skončení svátků ji nevyhazujte. Vydržet vám může až do dalších Vánoc, kdy znovu rozkvete.

 

Vánoční kaktus

Dalším symbolem Vánoce mezi květanami je vánoční kaktus, který při správné péči rozkvete právě během Vánoc. Nemá-li správné podmínky, o svátcích však nevykvete. Vánoční kaktus nemá rád přímé sluneční světlo a na rozdíl od ostatních kaktusů je náročnější na vláhu. A na rozkvetlý vánoční kaktus je radost pohledět.

 

Pugét z barborek

Se svátkem sv. Barbory se pojí krásná tradice, kdy svobodné dívky řežou pruty z ovocných stromů. Doma je dají do vázy s vodou. Pokud do Štědrého dne rozkvetou, do roka se vdají. Na Vánoce rozkvetlé ovocné a okrasné větvičky jsou krásné na pohled, ať už jste svobodní nebo vdaní či ženatí. 

 

Na začátku prosince vyrazte ven a přineste si domů několik čerstvě uřízlých větviček. Část větviček, která bude ponořená, zbavte listů, abyste předešli zahnívání. Vodu měňte často a při té příležitosti vyčistěte i vázu. Do vody můžete přidat kyselinu citronovou, čímž zabráníte množení mikroorganismů a vodu bude stačit čistit méně často.

 

Zelené i barevné jmelí pro štěstí

Ve vánoční “zelené” výzdobě by nemělo chybět ani jmelí, které údajně přináší štěstí. Koupit si můžete přírodní jmelí nebo na zlato, stříbrno, modro či fialovo obarvené větvičky. Jedná se o zajímavou rostlinu, která roste na listnatých a jehličnatých stromech. Jsou to takové ty velké koule, které jsou k vidění zvlášť, když stromy na zimu opadají.

 

Bramboříky

Mezi vánoční rostliny patří také bramboříky s krásně barevnými květy. Aby vydržely a kvetly co nejdéle, je třeba být opatrní. Bramboříkům nesvědčí vysoké teploty a nadměrná zálivka.

 

Nenáročné cesmína

Cesmína je okrasný keř vhodný pro živý plot. Nejznámější jsou cesmíny s červenými plody. Mohou být ale také černé a modré. Na Vánoce se prodávají malé květináče, které se hodí například do oken. Větvičky můžete také nařezat do vázy nebo je použít k výrobě vlastního adventního věnce. Vydrží dlouho čerstvé.

 

Vánoční stalice hyacinty

Také barevně syté hyacinty patří k vánočním stálicím. Krásně provoní interiér. Dokonce si u nerozvinutého květu můžete vybrat barvu a to podle cibulky. Její barva odpovídá barvě květů - bílá pokvete bíle, načervenalá červeně a modrá modře.

 

Exotická kráska Růže z Jericha

Poměrně vzácná rostlina Růže z Jericha patří mezi takzvané vranečkovité rostliny. Nejprve vypadá jako suchý chomáček. Zalijte ji ale a nádherně se zazelená a rozkvete.